Rady a tipy

Plot na pozemku: Kdo jej staví a stará se o něj?

Od   | 

Je mezi vaším a sousedním pozemkem plot a vy ještě pořád nevíte, komu patří? Netušíte, jestli je sousedův, nebo jste vlastníkem vy? Pokud je vše v pořádku, nejspíš vás jeho vlastnictví ani nenapadne řešit. Jak ale budete postupovat v případě, že bude třeba plot opravit, udržovat či vyměnit?

Mezi nejčastější sousedské neshody jistě patří ty, které se točí kolem plotu mezi pozemky. Sousedi často nevědí, kdo je za stavbu plotu zodpovědný, kdo jej má pravidelně udržovat, opravovat jej – případně jej vyměnit za nový, pokud to bude jeho stav vyžadovat. Ve chvíli, kdy nejsou žádné problémy, se nic neřeší. Co ale budete dělat v případě, kdy začne dřevo u plotu hnít, nebo jej roztrhá vítr při bouři? Víte, kdo musí zaplatit za stavbu plotu a kdo za něj nese plnou zodpovědnost?

Dřevěný plot je okrasou každé zahrady. Zdroj: Unsplash

Stojí na vaší zahradě hned za plotem (nebo místo něj) túje? Pak byste měli vědět, jak předejít nejčastějším sousedským sporům, kde jsou túje v hlavní roli.

Kdo je zodpovědný za stavbu plotu?

Za vlastníka plotu se považuje ten, kdo jej postavil. Pokud je ale plot starý desítky let, je téměř stoprocentní jistota, že netušíte, kdo se o jeho výstavbu zasloužil. V takovém případě je rozhrada společným vlastnictvím majitelů z obou sousedních pozemků. I zde však platí výjimky. I když se to může zdát zbytečné, je mnoho pozemků, kde jsou postaveny dva ploty těsně vedle sebe. V takovém případě se každý stará o plot na svém pozemku. Další variantou je situace, kdy plot postaví váš soused – všechny opravy a údržba jsou na jeho bedrech. Pokud se plot nachází přesně mezi oběma pozemky, vlastníky jsou obě strany – a to bez ohledu na to, kdo plot postavil. Náklady se zde tedy dělí na poloviny.

Dle současných legislativ ale neexistuje povinnost oplotit svůj pozemek, za rozhradu se považuje klidně i obyčejná brázda. Zdroj: Pexels

Pokud se stěhujete do novější zástavby, kde ještě žádný plot není, jistě uvažujete o tom, kdo by měl nový plot postavit. Dle současných legislativ ale neexistuje povinnost oplotit svůj pozemek, za rozhradu se považuje klidně i obyčejná brázda. Pokud tedy chcete postavit plot, ale váš soused ne, je zařizování na vás.

Plánujete stavbu nového bazénu ve své zahradě? Pak byste měli vědět, jak daleko jej postavit od plotu.

V ideálním případě se ale se sousedy domluvte a financování si rozdělte na poloviny. Rovněž doporučujeme domluvit se, jak vysoký plot a jaký typ plotu postavíte – předejdete budoucím problémům. Některé obce mají dokonce pravidla pro to, jak by měl plot vypadat.

O plot musíte pečovat se sousedem společně. Zdroj: Pexels

Kdo musí plot opravovat?

V dřívějších časech se každý staral o plot, který měl po pravé ruce při pohledu směrem od komunikace. Jde o vžité pravidlo, kterým se řídí ještě stále spousta lidí – i když už není aktuální. V současnosti plot patří tomu, kdo jej postavil.

V případě, že je plot potřeba opravit, měl by to udělat jeho vlastník. Někdy plot může patřit více osobám – problémy týkající se vlastnictví plotu můžete vyřešit za pomoci soudu. Pokud nevíte, kdo plot postavil, nebo jde o nové majitele, je plot ve spoluvlastnictví vás a sousedů – na opravách a nákladech se musíte dělit.

I živý plot může sloužit jako hranice dvou pozemků. Zdroj: shutterstock.com

Co je rozhrada a co to pro vás znamená?

Pod tímto pojmem si můžete představit vše, co rozděluje dva pozemky ležící vedle sebe. Může jít například o uměle vytvořenou bariéru (plot či zeď mezi sousedními pozemky), ale také o bariéru vzniklou přirozeně (potok, brázda, stromy). Pojem rozhrada podrobně upravuje občanský zákoník (NOZ), konkrétně § 1024–1028. Dle tohoto zákona mají vlastníci pozemků povinnost udržovat rozhradu v takovém stavu, aby sousedovi nevznikla škoda, ale také, aby nehrozilo, že hranici mezi pozemky nepoznáte. 

Zdroj: Stavební zákon, Občanský zákoník

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil


You must be logged in to post a comment Login