Zahrada

Plánujete zahradu? Vytvořte si ji v harmonickém duchu feng-šuej

Od   | 

Tradiční čínské učení o energii, harmonické rovnováze a dokonalém souladu s přírodou – to je feng-šuej. A přestože se nejčastěji skloňuje v souvislosti s uspořádáním interiérů, souznění je neméně důležité i na zahradě. Inspirujte se našimi tipy a vytvořte si v okolí svého domu jedinečnou oázu klidu.

Nezáleží na tom, zda máte čerstvě schválenou hypotéku a domov si zatím plánujete jen na papíře, nebo už bydlíte ve vlastním a přemýšlíte nad renovací zahrady. Všechno se vždy točí okolo pěti elementů přírody – ohně, země, kovu, vody a dřeva – a jejich rovnováhy v prostoru.

Zahrada jako oáza plná harmonie a barev

Aby byla vaše zahrada v souladu s čínským učením, měla by být v první řadě chráněna před okolním světem. Pokud je to možné, nechte ji obehnat plotem, ideálně tím dřevěným, který v prostoru zastoupí element dřeva. Před oplocení pak můžete vysadit keře a popínavé rostliny, za pár let se z nich stane hustý živý plot, díky kterému se vaše zahrada před vnějším světem dokonale uzavře. Jestliže toužíte po prostředí plném barev a květů, vsaďte na nenáročné plaménky, psí víno nebo jasmín. Netrpěliví zahrádkáři se pak mohou inspirovat v Asii a vysázet si jako živý plot bambusy. Jsou nenáročné na péči, výjimečně rychle rostou a ve větru krásně ševelí.

Zářivé květiny jako element ohně

Element ohně v zahradě zastoupí ohniště, gril nebo pár rostlin s květy v odstínech oranžové až červené barvy, jako jsou například denivky, zavinutky podvojné nebo třapatky. Vodní prvek pak přirozeně ztělesní jezírko, malá fontána nebo pítko pro ptáky. Ostatně ve feng-šuej není důležitá jen rovnováha všech elementů, čínské učení klade také velký důraz na život samotný. Zařiďte si proto zahradu tak, aby poskytla útočiště jak ptákům, tak včelám, motýlům a dalšímu hmyzu. Stačí k tomu krmítko, pár druhů medonosných rostlin nebo takzvaný hmyzí hotel.

Element kovu mohou v prostoru znázorňovat kovové sošky, lucerny, pergola nebo jakýkoliv jiný kovový předmět. Element země do zahrady jednoduše vnesete s hliněnými nádobami, květináči z kameniny nebo záhony, ty však nezakrývejte mulčovací kůrou. A nakonec, aby ona posvátná energie čchi mohla proudit ze zahrady i do vašeho domova, je potřeba zvýraznit vchod do domu.  Stačí kolem dveří umístit pár sošek, oblé kameny nebo květináče s trvalkami, které čchi nasměrují do vašeho domova.

 

 


You must be logged in to post a comment Login