Inspirace

Plánujete novou terasu? Než začnete se stavbou, zvažte těchto šest faktorů

Od   | 

Představu o terase si vybudujete poměrně rychle, ale ono to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Je toho tolik, co musíte zvážit. Proto jsme pro vás připravili přehled těch nejdůležitějších bodů, které byste měli vzít v úvahu, než začnete s realizací vysněné terasy.

Při stavbě terasy myslete hlavně na její dostatečnou velikost, aby se sem vešel jídelní stůl, židle, případně i lehátko, gril, pár rostlin a zůstal i prostor pro pohyb. Nezapomeňte vzít v úvahu, kam dopadá slunce v průběhu roku, odkud více fouká chladný vítr a zda toužíte do budoucna pořádat i nějaké oslavy pro více osob, nebo jste spíš člověk, který si moc návštěv nezve.

Kam terasu umístit? Nejlépe přímo k domu

Zvažte, jaký máte prostor kolem domu, aby terasa byla dostatečně veliká a poskytovala potřebný komfort. Nejčastěji se umísťuje tak, že navazuje na obývací pokoj nebo kuchyň. Dalším faktorem je světová strana, kam posezení orientujete. Nejlepší orientace je na jih nebo jihozápad, protože tam nejvíce a nejdéle svítí slunce. Naproti tomu severní strana tak vhodná není, protože tam si užijete slunce jen ráno a večer. Takové řešení je vhodné pro ty, kdo mají raději chladno a pobyt na slunci tolik nepreferují. Užijete si ji jen v opravdu velkých vedrech během prázdninových měsíců. Místo ke stavbě samozřejmě musí být stabilní. Řešte svažitost terénu, vedení kabelů a potrubí.

Ne každé místo na zahradě je pro stavbu vhodné. Zdroj: Canstockphoto

Náš tip: Rostou vám na zahradě stromy? Zvažte jejich vliv na posezení. Na jednu stranu mohou vrhat příjemný stín, ale zároveň se musíte připravit na odklízení listí na podzim, větší vlhkost a poletující hmyz.

Nezapomeňte na správnou velikost

Odhadnout správnou velikost může být ještě složitější než volba vhodného místa. Vše se odvíjí od vašich dispozičních možností a velikosti pozemku. Nebojte se terasu protáhnout kolem domu, zasahuje pak do více světových stran a vy můžete využívat výhod každé z nich. Není ale vhodné stavět ji příliš velikou, protože u malého domku to nevypadá dobře. Na malém pozemku lze využít rohovou terasu. Minimální velikost by se měla pohybovat kolem 4 metrů čtverečních. Pro rodinu se čtyřmi až šesti členy potřebujete od 16 do 20 metrů čtverečních. U více lidí nebo pro umístění rozměrnějšího nábytku už je plocha větší, pohybuje se nad 25 metry čtverečními (do 25 metrů čtverečních nepotřebujete stavební povolení). Zároveň terasa nemá zabírat více než třetinu zahrady. 

Náš tip: Nakreslete si na vybrané místo půdorys terasy, rozmístěte na něj zahradní nábytek a další věci, které tam chcete mít. Díky tomu získáte lepší představu o celkovém výsledku.

POŘIĎTE SI NA ZAHRADU NEZÁMRZNÝ VENTIL – BUDETE TU MÍT VODU I V ZIMĚ

Design a návaznost na dům

Design terasy by neměl být úplně odlišný od architektury domu a stejně tak i použité materiály. Dobře vypadá moderní dům v kombinaci s dřevěnou terasou. Obvykle také navazuje přímo na stavbu a slouží jako prodloužení podlahy s interiérem. Nevadí ani, když existuje výškový rozdíl, dá se vyrovnat schody. Dům s terasou lze spojit taktéž chodníčkem či malou cestou.

Náš tip: Mezi samotnou terasou a domem musí být dilatační spára o šířce minimálně 5 mm. Je důležitá proto, aby v případě teplotních změn, kdy dochází k roztahování terasy, nebyla zničena fasáda domu nebo poškozená konstrukce terasy.

Zdroj: Canstockphoto

Jak vybrat správný materiál?

V létě se povrch terasy může rozpálit na více než 40 °C, v zimě se naopak musí vyrovnat s mínusovými teplotami. Myslete na tyto výkyvy při výběru materiálu na terasu. Možností je několik a každá má své výhody a nevýhody. Přírodní kámen odolává mrazu, je bezpečný za sucha i mokra a nenáročný na údržbu. Jeho stavba je ovšem dosti složitá a stojí hodně peněz. Náročné je i jeho demontování a bez sbíječky to nepůjde. Betonová dlažba vyniká dlouhou životností, odolává mrazu a na výběr máte mnoho různých vzorů, tvarů, barev a povrchů. Je ovšem hodně náročná na stavbu a přenechte ji raději odborníkům. Na betonový podklad se obvykle pokládá ještě dlažba.

Nejoblíbenější a nejideálnější možností je dřevěná terasa, nejlépe z modřínu, borovice či exotických stromů. Staví se jednoduše, snadno se rozebírá, odolává povětrnostním vlivům a má dlouhou životnost. O dřevo se ovšem musíte pečlivě starat, protože jinak bude po pár letech na odpis tím, jak na ní budou působit povětrnostní vlivy a škůdci. Pokud chcete využít výhod dřeva a zároveň něco jednoduchého na údržbu, volte dřevoplast (WPC). Jak vyplývá z názvu, jde o kombinaci dřeva a plastu. Taková terasa vypadá velmi elegantně, má dlouhou životnost a údržba vám příliš času nezabere.

Výběr materiálů pro stavbu terasy je poměrně pestrý. Mezi nejoblíbenější patří určitě dřevo a v poslední době taktéž dřevoplast. Zdroj: Toledano

Ohraničení a spádovost vaší terasy

Ohraničení terasy volte podle materiálu, který byl použit na konstrukci. U betonové se využívají především betonové obrubníky, také palisády. Dřevěnou je vhodné zakončit dřevěnými obrubníky, velmi dobře vypadají záhonové obruby, kam si zasadíte oblíbené rostliny. Přidejte opěrnou konstrukci a vyberte popínavé druhy. Kvetoucí vypadají krásně a zároveň vám zajistí dostatek soukromí. Pamatujte na vhodný spád, který zajišťuje, že voda se nehromadí u domu, ale odtéká pryč. Minimální spád má mít 2 % a neměl by přesáhnout 5 %. Efektu dosáhnete snadno pomocí kolíku a provázku. U domu uvažte na kolík provázek ve výšce horního okraje betonové desky u domu. Postupně takto dávejte kolíky od sebe ve vzdálenosti jeden metr. Na každém dalším kolíku přivažte provázek o 2 cm níže.

Terasu můžete vhodně zastřešit

Zastínění je možné řešit taktéž více možnostmi. Určitě nabízí mnoho výhod, především pak to, že máte možnost terasu využívat i při špatném počasí nebo v době, kdy svítí slunce až moc a nedá se na něm delší dobu vydržet. Může jít o přirozené zastínění díky stromům, které vrhají příjemný stín. Na menší pozemky využijete rákosové panely a již zmíněné popínavé rostliny či okrasný zelený plot. Pokud máte rádi sluneční paprsky, volte propustnou střechu například pomocí skleněného či PVC zastřešení. Levné řešení je klasická markýza nebo slunečník. Netradiční není ani normální střecha se stejnou krytinou, která byla použita na domě a hliníkové nebo ocelové zastřešení.

Náš tip: Nezapomeňte během plánování nové terasy myslet na přívod elektrické energie pro gril, světlo apod. a vhodnou ochranu před větrem z té strany, kde hodně fouká.

Fotogalerie: 


You must be logged in to post a comment Login