Něžný výsek JK

Pisoár – pánských toalet král?

Od   | 

Mám v Praze úhlavního kamaráda, co jsem se sem z Itálie přistěhovala. A tenhle kamarád mi jednou povídá: „Mici, já si vždycky všimnu, že jsi holka, až když jdeš v hospodě na jiný záchod.“ A já jsem se za chvíli zvedla a šla na záchod a kam myslíte, že jsem zcela nedopatřením vlezla.

Pisoár Ball firmy Cielo

Pisoár Ball firmy Cielo

Pravda je, že zdeformována povoláním chodím kolem pisoárů s klidným srdcem a jejich přítomnost mne nepřekvapí. Někdy jdu na pánské WC dokonce zcela cíleně – bývá na nich menší fronta  a koncerty a festivaly člověka mnohému naučí. Nicméně jedna věc je kolem nich chodit a druhá je prodávat.

Bylo období, kdy si pisoáry klienti hojně pořizovali domů.

Existoval však jeden model, který jsem ze začátku velice protěžovala, protože měl hezkou, čistou linii a byl polozapuštěný, takže do prostoru vystupoval pouhých 155 mm. Což se mně jevilo jako nesmírný klad. Pohlížela jsem na věc pouze z hlediska estetického. Ostatně z toho praktického bych mohla jen těžko, jsem žena. A trvalo poměrně dlouho, než mi jeden z klientů mezi řečí sdělil, že pisoár Joly sice opravdu vypadá moc hezky, ale praktický že není ani trochu. A pak jsme takovou velice opatrnou diskuzí došli k tomu, že z hlediska některých přírodních zákonitostí, jako je třeba velikost nohy, z čehož plyne vzdálenost muže od pisoáru v době konání potřeby, a tak… se může stát, že je ten pisoár moc daleko a postrádá účinnost, abych tak řekla. Člověk se prostě stále učí.

Pisoáry Slot firmy Cielo

Pisoáry Slot firmy Cielo

Muška jenom zlatá!

Muži si své vnitřní dítě dokáží udržovat a hýčkat po celý život. Je to mimochodem věc, kterou bychom se od nich my, ženy, měly naučit. A právě díky této jejich vlastnosti vzniká při močení do pisoáru mnohem méně nepořádku kolem, pokud na jeho dno výrobce umístí například onu pověstnou mušku. Na dně pisoáru je v keramice skutečně vylisovaný obrys mouchy, muži jsou hračičky, takže se ve své touze utopit ji snaží trefit ji a kolem pisoáru zůstává co? Zůstává čisto! Jak prosté. Naleznete samozřejmě i modely s fotbalovou brankou a míčem atd., ale všechno už je jen variace na výše zmíněnou mušku.

Pisoár pro muže hračičky

Pisoár pro muže hračičky

Modelů pisoárů je spousta v různých cenových relacích, s mechanickým či automatickým splachováním. Věděli jste ale, že existují i pisoáry bezvodé? Na trhu je několik značek, mohou být keramické, z polykarbonátu, nebo v antivandal nerezovém provedení a na jejich splachování nepotřebujete přívod vody, protože se jednoduše nesplachují. Nepříjemný zápach na toaletě je kromě jiného následkem rozkladu organických materiálů bakteriemi. Zdrojem života těchto bakterií je naše pitná voda, kterou splachujeme. Protože moč je sterilní a nejsou v ní žádné choroboplodné zárodky a nedostane se do styku s vodou, nevznikají při používání bezvodých pisoárů žádné zápachy. Díky patentovanému sifonu je zabráněno i zápachu z kanalizace.

Bezvodý pisoár

Bezvodý pisoár

A v neposlední řadě jsou vysoce ekologické, roční úspora činí minimálně 100 000 litrů vody na jeden pisoár.

Pisoáry pro ženy

Zapomeňte teď na chvíli na ty (pro mne) zcestné a zbytečné polemiky o genderství, rovnoprávnosti a tak dále; v tomto směru mám pocit, že se svět tak trochu zbláznil. ALE…myšlenku dámského pisoáru bych rozhodně nezavrhovala. Je totiž mnohem pohodlnější, ocenily byste ho, dámy, obzvláště na veřejných WC, kde se standardní záchodové mísy nechcete ani jen dotknout, natož si sedat. A tak nad ní s koleny v úhlu víceméně 90° vykonáme, co musíme, ale že by to bylo nějak extra pohodlné, to není. Kdežto nad dámským pisoárem stojíte v postoji, jako kdybyste lyžovala. Je to mnohem pohodlnější, věřte mi, měla jsem možnost si dámský pisoár vyzkoušet. A je to dle mého názoru jediný správný názor, jak se na věc dívat – jde o pohodlí žen. Ne o rovnoprávnost, ne o genderství, ne o snahu vytvořit unisex svět. Jen bych rozhodně lobovala za kabinky; tak, jak jsme zvyklé…

Dámský pisoár Girly firmy Catalano

Dámský pisoár Girly firmy Catalano

A teď tu slíbenou historku

Jsme národ kutilů. To je bez diskuze. Ovšem tenhle nápad posadil zpět do židle i mne. A po pravdě nevím, co na to říct.  A představila jsem si frontu všech těch nic zlého netušících návštěvníků brněnského stavebního veletrhu, protože oni tu frontu na WC skutečně stáli, jak pak vylezli celí zmáčení, neboť manuál, který přikládám, do ruky nedostali, a chvíli mi jich bylo i líto. Kdo by čekal, že pokud od pisoáru neodskočí IHNED, bude nemilosrdně omyt vodou?! 
Představa k popukání. A líto mi vlastně bylo jen to, že jsem hygienické zařízení pro muže H.E.M. neviděla na vlastní oči. A už nikdy neuvidím. A tak jsem vděčná, že mi byl skvost až historické hodnoty  poskytnut, a já se s vámi o něj mohu podělit. Nevím, zda jsem kdy za 18 let v oboru viděla větší nesmysl.

P.S.: Oni v Brně jsou vůbec veselé kopy, to vám povím! Skupina několika brněnských zoologů z recese pojala pisoáry jako skupinu měkkýšů a hovoří o nich jako o taxonu Univalvia. Pisoáry v ČR popsali jako jednotlivé rody a druhy a vytvořili určovací klíč (vydaný ve fiktivním časopise Folia Hajzlpapiriana), podle kterého lze většinu pisoárů určit do druhu. Díky tomu mohou všichni zoologové určovat pisoáry a posílat faunistická data o jejich výskytu, která jsou průběžně zpracovávána. Tato recese je mezi českými biology hojně rozšířena a výsledky „výzkumů“ jsou prezentovány například na konferenci Zoologické dny.

Text: Jana Christian, Foto: Cielo, Catalano a archiv

Související články:

Talismany, které přinesou peníze, zdraví a spokojenost

Designový turecký záchod

Růžová je novodobá černá

Kam s ním aneb když se nám bidet nevejde do koupelny

Od dlaždiček k významným plnovousům


You must be logged in to post a comment Login