
Zahrada
Pět barevných rekordmanů: Které rostliny vám na zahradu vnesou nádherný podzim?
Během září ještě kvete mnoho zahradních krásek. Co si však budeme povídat, když se ke konci tohoto letos pěkného měsíce začnou barvit listy na keřích a stromech a do červené, oranžové, žluté a teple hnědé zasvítí slunce, je to pohled snad ještě krásnější. Které rostliny si pořídit, pokud toužíte po nádherných podzimních barvách listů a plodů?
Přísavník pětilistý (parthenocissus quinquefolia)
Je nádherný, je nezničitelný, nemá prakticky žádné nároky na půdu a podmínky, roste jako z vody a na podzim vám svými listy ze zahrady udělá malou, soukromou galerii. Rudá, fialová, cihlově červená, oranžová, žlutá; není podzimní odstín, který by přísavník neuměl vyčarovat. Obzvláště impozantního dojmu dosáhnete, pokud do jeho blízkosti umístíte nějaké modré prvky, například zahradní nábytek nebo dekorace, nebo jej necháte vyniknout na tmavém pozadí, například zdi nebo zeleného břečťanu. Jen pozor, kam až mu dovolíte růst. Pokud jej necháte pnout po domě, počítejte s jeho každoročním usměrňováním, aby dům nedopadl jako zámek Šípkové Růženky.

Přísavníky se zbarvují do pestré škály barev. Zdroj: Pixabay
Javor dlanitolistý (Acer Palmatum)
Javor dlanitolistý se většinou vyskytuje spíše jako větší keř, s výškou do 4 metrů, což ho činí vhodným do zahrad. Na podzim se dle kultivarů zbarvuje do zářivě červena či žluta nebo různých kombinací barev. Pro dobré zbarvení potřebuje slunce, suchý a slunný podzim. Pokud hodně prší a je spíše lezavo, strom se pěkně nevybarví. Pěstování je však náročné. Potřebuje vzdušnou, písčitou zeminu chudší na živiny, je třeba drenážní vrstva štěrku v podloží. V létě při silných vedrech kryjte mladé rostliny před poledním sluncem. Mladší rostliny snáší dobře přesazení. Řez provádíme zásadně v létě.
Muchovníky (amelanchier)
Sázku na jistotu představují muchovníky. Bývají na podzim krásně oranžové, ale některé kultivary dovedou i netypické růžovo zelené zbarvení. Nejznámější jsou na našich zahradách muchovník lamarkův, kanadský, olšolistý a oválný (vejčitý). Plodí dobré, zdravé plody vzdáleně chutí a vzhledem podobné kanadským borůvkám. Rostlina je nenáročná, snese slunce i polostín. Za kompost se odmění větší úrodou.

Muchovníky hezky kvetou, přinášejí jedlé plody a mají na podzim krásné listy. Zdroj: Pixabay
Skalník (Cotoneaster)
Mezi skalníky si vybere naprosto každý. Existují druhy stálezelené i opadavé, vysoké i nižší, plazivé i vzpřímené, obvyklé i vzácné, nenáročné i náročnější. Společné mívají plody, které jsou na podzim velmi dekorativní. Rodiče malých dětí ocení, že si mohou vybrat druhy, jejichž plody nejsou jedovaté. Plody vydrží na větvičkách až do zimy, kdy pomáhají přežít ptactvu a nám poskytují pěkný pohled i dekorace do vánočních vazeb.

Skalník vydrží krásný až do zimy. Zdroj: Pixabay
Ruj vlasatá (cotinus coggygria)
Jedná se o keř, nenáročný na pěstování. Nesnáší zamokřené půdy. Na přímém slunci vynikne jeho nádhera. Existuje nespočet kultivarů, zajímavé jsou například ty, jejichž listy se v babím létě začnou barvit do temně vínových odstínů. Nejkrásnější na rostlině jsou její dekorativní podzimní plodenství, která pak tvoří krásný kontrast se všemi barvami podzimu. Keř roste pomalu a dosahuje výšky asi 3 metry.

Na podzim je ruj nejkrásnější. Zdroj: Pixabay
Fotogalerie:
- Dekorativní plody skalníku, Zdroj: Pixabay
- Na podzim je ruj nejkrásnější. Zdroj: Pixabay
- Skalník, Zdroj: Pixabay
- Skalník vydrží krásný až do zimy. Zdroj: Pixabay
- I zlatá mí na podzim své místo. Zdroj: Pixabay
- Javor dlanitolistý patří do skupiny, které se říká japonské javory. Zdroj: Pixabay
- Javor dlanitolistý. Zdroj: Pixabay
- Javor dlanitolistý. Zdroj: Pixabay
- Přísavník pětilistý, Zdroj: Pixabay
- Přísavník pětilistý, zdroj: Pixabay
- Různá zbarvení přísavníku pětilistého, zdroj: Pixabay
You must be logged in to post a comment Login