Zahrada

Pěstování rajčat v květináčích: Snadné, rychlé a praktické řešení s malým zahradním prostorem

Od   | 

Pěstování rajčat v květináčích je snadné a výsledek přinese kýženou sklizeň. Představuje nejlepší volbu, pokud chcete pěstovat nádherné, zdravé rostliny rajčat, ale nemáte mnoho zahradního prostoru. Naopak pokud je pro vás problémem hladová zvěř, výsadba rajčat v květináčích může být také skvělý způsob, jak se vyhnout problémům se zvířaty. Mimo další výhody květináče umožňují přemisťovat rostliny, pokud hrozí například pozdní mráz, nebo v případě zjištění, že na vybraném místě není dostatek slunce. Nemusíte se sklánět nad plením půdy a je snazší ovládat příjem vody a hnojiva. Zjistěte, jak snadné je pěstovat rajčata v květináčích, a využijte veškeré jeho výhody.

Rajčata nezalévejte na list. Mohlo by dojít k napadení chorobami nebo škůdci. To platí i pro hnojení na list. Zdroj: Pixabay

Pěstování rajčat v květináčích vyžaduje určitou péči a pozornost, ale není to těžká práce. Postupujte podle těchto osvědčených triků, abyste dosáhli nejlepší sklizně rajčat na co nejmenším prostoru, ať už je to terasa, balkón nebo malá část zahrady na straně vašeho domu. Rajčata se obvykle vysazují v druhé půlce května, tudíž stále je čas na výsev s očekávanou sklizní během léta.

Volba správného květináče je zásadní

Pokud se chcete naučit pěstovat rajčata v květináčích, první věc, které je třeba věnovat pozornost, je květináč. Květináče na rajčata by měly mít schopnost zbytečně nezadržovat vodu a být velké. Čím větší, tím lepší. Jakou zvolit velikost květináče? Myslete na minimální velikost o objemu alespoň 18 litrů. Ve skutečnosti mnoho pěstitelů používá plastové kbelíky z hobby marketu. Pokud se vydáte touto cestou, ujistěte se, že jste na dně vyvrtali dostatek drenážních otvorů. Rajčata potřebují vlhkost, ale nesnesou přemokřenou půdu. Tyto rostliny budou jinak náchylné k hnilobě.

Volba vhodné velikosti květináče má zásadní vliv na sklizeň. Zdroj: Pixaby

Jaké druhy rajčat jsou nejvhodnější pro pěstování v nádobách

Dále je potřeba vybrat vhodné odrůdy rajčat do svých květináčů. Vybírejte z odrůd keříkových rajčat. Dorostou pouze do předem určené výšky a pak se zastaví. To vám umožní odhadnout, jak velké budou, a tedy jak velký musí být květináč a podpora rajčat. Samotných kultivarů keříkových rajčat je celá řada. Každý rok se uvolňují nové odrůdy, které jsou vyšlechtěny speciálně pro pěstování v nádobách. Existují dokonce i cherry rajčata pro závěsné květináče. Vybírejte zdravé rostliny. Nesnažte se zachránit tu smutnou rostlinu rajčete na odkládacím stojanu. Pokud začnete se statnou a robustní rostlinou, budete mít náskok. I když rajčata samozřejmě můžete pěstovat ze semínek, kvůli pozdnímu výsevu v červnu se to již nedoporučuje.

Vypěstovaná rajčata zkombinujte například s bazalkou a salátem. Zdroj: Pixabay

Samotné pěstování je snadné

Před zasazením rajčat do květináčů musíte vědět několik věcí. Za prvé, půda musí být bohatá na živiny. Zde nešetřete, rajčata vyžadují dostatek živin a nesnesou chudou půdu. Nádoby umístěte tam, kde budou mít alespoň osm hodin slunečního světla denně. Bylo by skvělé, kdyby jim toto místo nabídlo i alespoň částečné závětří. Rajčata budou po zasypání zeminou opravdu těžká, takže pokud je po zasazení budete potřebovat přemístit, pořiďte si květináč s kolečky, který vám usnadní namáhavý přesun.

 

Rajčata milují vlhkost, ale ne přemokřenou půdu. Pokud rajčata necháte často vyschnout nebo naopak je budete pravidelně přelévat, pak budou náchylná k chorobám a hrozí riziko malé sklizně. Pamatujte, že květináče v létě, zvláště ty na plném slunci, rychle vyschnou. Čím větší nádoba, tím pomaleji půda vysychá, ale přesto je kontrolujte každý den.

 

Nepokoušejte se pěstovat rajčata venku před datem posledního mrazu. Pakliže nastane po vysazení pozdní mráz, přeneste je dovnitř, nebo je přes noc přikryjte. Rajčata jsou křehké rostliny, a i když je pozdní mráz nezabije, může zbrzdit jejich růst a případnou sklizeň. Existuje mylná myšlenka, že jim dáváte náskok brzkým vysazením, ale rostlina, která je vysazena příliš brzy a vystavena mrazu, nikdy nedohoní rostlinu vysazenou po oteplení. Nyní, když jsou rajčata zasazená, budou potřebovat oporu. Použijte ji brzy, dlouho předtím, než má rostlina šanci spadnout a zlomit se.

Zdroj info: Zelenina v naší zahrádce, Jak na rajčata od A do Z, Naše zahrada

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login