Inspirace

Na péči o orchideje není nic složitého: I vy můžete mít domov plný jejich pestrobarevných květů

Od   | 

Orchideje patří mezi nejkrásnější pokojové květiny, které si můžete dopřát i v panelovém bytě. S trochou snahy docílíte nádherně barevných parapetů a to za tu práci stojí. I u nás můžeme pěstovat teplomilné, tropické druhy, a pokud jim poskytneme ty správné podmínky, bude se jim dařit opravdu skvěle.

Orchideje ozdobí okno i v bytech. Zdroj: Pinterest

Dostatek světla

Orchideje milují světlo a právě to je jedna z hlavním podmínek, díky kterým se jim bude dobře dařit. Zvolíme-li méně náročné druhy (poradí vám v zahradnictví) může se jim dařit také na okně situovaném na východ nebo na sever. Západní strana je zrádná především kvůli přehřátí a spálení listů během horkého léta. V zimě však také některé druhy může potrápit nedostatek denního světla, což je možné kompenzovat speciálními zářivkami, které orchidejím dopomohou.

Orchideje milují světlo, proto by měly být umístěny co nejblíže k oknu. Zdroj: Pinterest

Správný substrát 

Volba substrátu je pro orchideje klíčová. Odborníci doporučují speciální směsi určené přímo orchidejím. Jedná se o takové směsi, které obsahují vysoký podíl organické části, díky které nejsou náchylné k přesychání. Na dno květináče bychom neměli zapomenou nasypat hrubší dřevěné uhlí a vločkový polystyren. Pokud se rozhodneme květiny přesadit, měli bychom vždy zvolit větší květináč, než ve kterém byly doposud. Jestliže bychom totiž od rostliny chtěli oddělit obal, mohla by orchidej začít nechtěně vysychat.  

Základem je správný substrát. Zdroj: Pinterest

Teplota v místnosti

Orchideje jsou velmi choulostivé na změnu teploty, a proto by v zimě měly mít zhruba okolo 20 – 22 stupňů Celsia. Pokud bychom místnost přetápěli, mohli bychom narušit procesy v rostlině, které by mohly vést k uhynutí orchideje. V noci ale musí mít rostliny alespoň o 3 – 4 stupně nižší teplotu. V létě orchideje snáší i tropické teploty, avšak stejně jako v zimě, potřebují v noci chladnější a čerstvý vzduch.

Na noc orchidejím dopřejte o 4 stupně méně. Zdroj: Pinterest

Výběr květináče

Orchideje se pěstují ve speciálních, vysokých nádobách, jelikož ve svém přirozeném prostředí rostou na stromech. Zároveň dejte přednost průhledným nádobám, díky kterým se světlo dostane k rostlině mnohem více. 

Orchidejím dopřejte průhledné květináče. Zdroj: Pinterest

Jak na zálivku? Pozor na tvrdou vodu

Všude se nejspíše dočtete, že orchideje potřebují vysokou vlhkost vzduchu. Pravdou je, že vyloženě nad topením se rostlinám líbit nebude, ale obecně sucho snášejí skvěle. Jestliže je vzduch u vás doma opravdu suchý, doporučujeme rostliny občas rosit, a to především v horkých dnech. Podle druhu se orchideje buď pouze rosí a nebo zalévají. Ty druhy, které však pěstujeme v bytech, vyžadují zálivku přibližně jednou za týden a mezi zaléváním necháváme substrát téměř vyschnout. V parných, letních dnech květiny můžeme zalévat i každý den, ale pouze tak, aby substrát do druhého dne dokázal vyschnout. 

Kámen úrazu spočívá v samotné vodě. Orchideje ve svém přirozeném prostředí rostou v takových půdách, které jsou chudé na sůl. Voda z vodovodu ale běžně bývá tvrdá a najdeme v ní také spoustu minerálů. Zálivkovou vodu je potřeba tedy filtrovat přes vodní filtr anebo pro zalévání zvolit čistě kojeneckou vodu. Skvělou volbou je také voda dešťová. V obchodě se poohlédněte také po vhodném hnojivu. Orchideje poté přihnojujeme jedenkrát za 14 dní. 

Které druhy se hodí do bytu?

Jak už jsme zmínili, některé druhy orchidejí se dají bez problému pěstovat i v podmínkách, jako jsou paneláky. Patří mezi ně Oncidium (Psychopsis) papilio, Cattleya aclandia, Cattleya dowiana, nebo Vanda sanderiana. Pokud v bytě nemáte příliš prostoru pro bohaté květy, vyzkoušejte mini orchideje. 

V obchodě se poraďte, jaké podmínky jednotlivé druhy orchidejí vyžadují.
Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login