Dětské pokoje

Já budu spát nahoře…

Od   | 

Rodiče se pořízením patrové postele vystavují dohadování, které z dětí bude spát nahoře. Na druhou stranu však vyřeší veledůležitou věc. Získají v dětském pokoji víc prostoru na hraní.

Palanda představuje vždycky zábavnější spaní než klasické lůžko. Podle typu konstrukce můžeme vybírat horní patrové postele, nebo poschoďové postele pro děti. Základním předpokladem pro jejich použití je dostatečná světlá výška místnosti.  Vzdálenost horního lůžka od stropu místnosti by měla být minimálně 80 -90 cm, aby bylo možné pohodlné posazení příslušné osoby. Mnoho nabízených patrových postelí je možno rozložit na dvě samostatně stojící lůžka. 

Palandy mohou být také zajímavým koncepčním prvkem, jehož pomocí lze díky nepřeberným barevným provedením konstrukce i užitému textilu a povlečení velice oživit celý interiér a dodat mu svébytný ráz. U postelí lze použít různé textilní domečky, kapsáře, chrániče a další dekorace, které doladí celkový ráz postele. Díky těmto doplňkům snadno vytvoříte postel pro holku, nebo kluka.

Bezpečnost na prvním místě

Z hlediska bezpečnosti je nutné, aby menší dítě spalo na spodní posteli, kde je navíc možno použít odnímatelnou zábranu. Ta je dřevěná a může být rozjasněna barevným látkovým chráničem. To vše zajistí dítěti bezpečný spánek. Na patrovou postel je nutno zajistit bezpečný výstup. Nabízené modely řeší různé způsoby výlezu na horní lůžko. Bezpečnějším řešením jsou schůdky, do nichž lze umístit i úložný prostor. Není-li možné z prostorových či konstrukčních důvodů použít schůdky, je třeba  volit  postel s žebříkem. Vhodný je žebřík zešikmený, který nabízí pohodlnější výlez oproti svislému. Jeho nevýhodou je však větší zásah do místnosti. Účelnější je jeho umístění podél zdi a praktická je jeho odnímatelnost.

Materiál

Patrové postele jsou velmi často vyráběny z masivního buku, oblíbený je i smrk či borovice.  Mohou být v přírodním provedení, nebo je taktéž možnost moření nebo barevného laku. Levnějším řešením jsou patrové postele z lamina.

Uspořádání patrových postelí

Pro zařízení nejrůznějších interiérů dnes trh nabízí škálu paland z hlediska uspořádání  lůžek. Například sestava s klasickými lůžky nad sebou, uspořádání do rohu částečně nad sebou, takzvaná posuvná lůžka nad sebou, trojlůžka částečně nad sebou, s pracovním koutem pod lůžkem apod. Často lze sestavu doplnit o úložné systémy (zásuvky, police, pracovní desky atd.). Při řešení spaní v našich menších prostorách bychom si měli vždy pečlivě rozmyslet bezkolizní uspořádání provozu a prostorové nároky jednotlivých obyvatel. Teprve následně je vhodné řešit barevnou kompozici a výběr materiálů.  

Fotogalerie:

Související články

Jeden pokoj pro tři děti

Jeden pokoj pro dvě děti

Dětské pokoje a loftové postele

Podlahy do dětského pokoje

Neobyčejné sestavy do dětských a studentských pokojů ze Salone del Mobile


You must be logged in to post a comment Login