Dětské pokoje

Podlahy do dětského pokoje

Od   | 

Děti si nejčastěji hrají na podlaze. A tak je velmi důležité zvolit do jejich pokoje správnou krytinu, aby nedýchaly zbytečně moc prachu a tepláky vydržely dlouho neroztrhané. 

Přestože vzhled podlahy udává tón celé místnosti, právě v dětském pokoji se toho nemusíme příliš obávat. Děti jsou hravé, a tak i jejich zem, kterou tak hojně využívají, nemusí být nudná. Některé materiály navíc umožňují sestavit nejrůznější obrazce a poměrně novu možností jsou 3D podlahy, které barevně zobrazují jakoukoliv fotografii. Vybírejme měkčí materiály, které tlumí zvuk, jsou pohodlné také při chůzi a případný pád na nich dítě tolik nebolí.

Podlahy, které máme zažité

Laminátová plovoucí podlaha evokuje blízkost dřeva, přitom je mnohem víc odolná proti poškrábání.

Laminátová plovoucí podlaha evokuje blízkost dřeva, přitom je mnohem víc odolná proti poškrábání.

Zamyslíme-li se nad tím, jaké typy podlahových krytin je v současné době možné zakoupit, vyjde nám, že jediná méně vhodná možnost pro dětský pokoj je dlažba. Je tvrdá, bez užití podlahového topení studená, takže pro děti, které si na podlaze často hrají, není příjemná. To už nemůžeme říci o krytinách ze dřeva, laminátu nebo linolea. Výběr už záleží jen na rodičích, protože všechny tyto materiály jsou příjemné na omak, snadno se udržují a jsou vhodné i pro alergiky.

Rozhodující proto bude vedle vzhledu zejména poměr cena-výkon. Laminát imituje vzhled dřevěné podlahy, je teplý, a vypodloží-li se speciální izolační vrstvou tlumící hluk, bude vytvářet v dětském pokoji příjemnou domácí atmosféru. Ideální jsou také jeho vlastnosti, které dovolují i méně šetrné zacházení. Laminát je navíc odolný a lze ho pořídit za velmi přijatelnou cenu (cca 500 Kč/m2).

Dřevěné krytiny patří mezi finančně náročnější. I ty jsou samozřejmě příjemné na dotek. Jediný důvod, proč je není zas až tak vhodné instalovat do dětského pokoje, je jejich měkčí povrch, který je bohužel náchylnější na opotřebení. Přejde-li pokojem například dítko ve venkovní obuvi (se zbytkem kamínků v podrážce), je víc než pravděpodobné, že podlahu poškrábe. To sice lze opravit zbroušením, ale je to finančně náročné a takovou úpravu navíc nelze provádět donekonečna (záleží na tloušťce dřeviny,  tj. na síle dýhy, případně masivu).

Marmoleum clic umožňuje na podlaze sestavit hravé vzorce.

Marmoleum clic umožňuje na podlaze sestavit hravé vzorce.

Linoleum (pozor nezaměňovat s PVC) je vyráběno na přírodní bázi. Je velmi odolné. Životnost se počítá na několik desítek let, což je důležité zohlednit při pořizovací ceně, která je kolem 1 000 Kč/m2. Výhodou marmolea je velká variabilita. Nabízeno je v nejrůznějších barvách, které je možno kombinovat. Tak můžeme v dětském pokoji vytvořit na podlaze nejrůznější obrazy, například bordury, ale může to být i skákací panák, silnice, geometrické tvary a podobně.

Velký zájem zaznamenaly v posledních letech vinylové podlahy. Do dětského pokoje jsou vhodné, protože patří mezi trvanlivé a odolné materiály, na dotek jsou teplé a příjemné a nekloužou (hodnota protikluznosti je R10). Nabízeny jsou v pásech, tedy jsou beze spár, nebo v dílcích, které dovolí poskládat určité obrazce.

Neopominutelnou podlahovou krytinou do dětského pokoje jsou koberce. Protože se v nich usazuje prach a nečistoty a víme, že ani ten nejlepší vysavač je nedokáže stoprocentně vyčistit, nedoporučují se pokládat celoplošně. Vhodné jsou kusové varianty, které pokoj opticky zateplí a které je snadnější také vyčistit. Nabízeny jsou nejrůznější barvy i dětské motivy. Ti nejmenší ocení koberce s nakreslenými silnicemi, dráhou apod. Takový koberec je pak zdrojem nekonečných her, pro rodiče zároveň ideální prostředek jak zabavit dítě a nemuset se hry přímo účastnit.

3D podlaha s delfínkem, který prozáří každé dětské srdce.

3D podlaha s delfínkem, který prozáří každé dětské srdce.

 

3D podlahy

Poměrně nedávno se na našem trhu objevily takzvané 3D foto podlahy, což jsou vlastně fotografie zalité epoxidovou pryskyřicí. Povrch může být lesklý, nebo matný. Výsledek působí úchvatně, a použijeme-li vhodný záběr, navodí v místnosti nebývalou atmosféru. Záběrem totiž můžeme pobavit, vylekat (např. vstoupit na vysokou věž), nebo pohladit (záběry přírody, zvířat aj.). V praxi jsou bohužel tyto podlahy vysoce náchylné na poškrábání a kloužou. Tedy je vhodné je kombinovat třeba s kusovými koberci. Cena 3D foto podlah se pohybuje podle velikosti prostoru od 2 500 Kč/m2.

Polyuretanové podlahy

Jednou z méně známých možností vhodných do dětského pokoje jsou polyuretanové podlahy. Instalace probíhá vylitím materiálu na předem připravenou zem. Výsledkem je pružná a měkká podlahovina beze spár. Nabízeny jsou v jedné barvě. Na přání je možnost i několika barev, přičemž tvar každé barvy se provádí buď ručně anebo vylitím do předem připravených forem. Tehdy ovšem hrany formy zůstanou patrné v podlaze. Cena se pohybuje od 1 100 Kč/m2.

 Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Forbo, Euro ceiling, Impariale, Digsdigs, Ezzy home, Ikea

Související články:

Podlahy pro čtyřnohé miláčky.

Podlaha s kovovým nádechem.

Proč si domů pořídit betonovou stěrku?

Koberec ze zbytků látek.

Švédka, kterou by chtěl mít doma každý

O přírodní podlahové krytině marmoleum

Vinylové podlahy

Komentáře

5 Comments

  1. Pingback: Dívčí pokoj podle feng shui|Home In Cube

  2. Pingback: 3 rychlé rady, aby děti dobře spaly|Home In Cube

  3. Pingback: Kam uklidit hračky?|Home In Cube

  4. Pingback: Jaké barvy do dětského a studentského pokoje?|Home In Cube

  5. Pingback: Jaké barvy do dětského a studentského pokoje? - HomeInCube

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *