Kuchyně

Co ovlivňuje cenu kuchyně: Na čem můžete ušetřit a do čeho se hodí investovat?

Od   | 

Jestliže jste se rozhodli pro rekonstrukci kuchyně anebo vybavujete úplně nový prostor, zjistíte, že lze pořídit kuchyni za sta tisíce, ale i za milion. Víte, podle čeho se odvíjí cena kuchyně, a jak ušetřit, pokud zrovna nemáte nadbytek finančních prostředků, nebo naopak na čem nešetřit?

Čelní dvířka můžete snadno časem změnit. Zdroj: Casamoderna

V první řadě je důležité si uvědomit, z jakého materiálu bude kuchyně vyrobená, dále jaký zvolíte typ úchytek, materiál pro pracovní desku, provedení dřezu i dřezové baterie, ale také jak chytré spotřebiče do kuchyně zabudujete. Vedle toho cenu ovlivňuje i výběr osvětlení a další nezbytné drobnosti, jako jsou výsuvné elektrické zásuvky apod.

I dřez je významnou položkou, díky vybavení s ním půjde práce od ruky. Zdroj: Franke

Dopřejte si originální svítidla

Ušetřit můžete na spotřebičích

Pokud chcete na něčem citelně ušetřit, pak je to volba spotřebičů. Hlavní roli hraje značka a funkce spotřebiče. Rozhodněte se, jestli potřebujete sto funkcí v elektronice, když ve finále budete využívat klasické tři režimy a ostatní ani nevyzkoušíte. Také vzhled a propracovanost je na ceně znát. Rozhodně vyberte takové spotřebiče, které se vzhledem budou hodit do kuchyně.

Volte kvalitní spotřebiče, za příznivou cenu a s dobrým servisem. Zdroj: Candy

Nezapomeňte chránit stěny. Vhodná je betonová stěrka, která zároveň vnese šmrnc do místnosti. Zdroj: Němec

Pracovní deska může, ale i nemusí být vysoká položka

Také pracovní desky se na trhu pohybují v široké cenové relaci a záleží na materiálu, který zvolíte. Jedním z nejlevnějších materiálů je laminát, který je cenově dostupný a svým provedením dostačující pro ty, kteří nečekají vysoký standard po dlouho dobu. V kuchyních ho vídáváme velmi často a to díky vlastnostem i příznivé ceně. Vyšší cenu zaplatíte, rozhodnete-li se pro technický kámen, keramiku, žulu, nerez a další materiály, které jsou samy o sobě finančně náročné. To jde ruku v ruce s jejich zpracováním i montáží. Odměnou je pak vysoká kvalita a dlouhá životnost. Je otázkou, zda neinvestovat do pořádné pracovní plochy, na kterou můžete dát rozpálený hrnec a která se jen tak nepoškodí, a třeba dvířka zvolit v levnější variantě. Ty můžete časem celkem snadno vyměnit.

I nábytek hraje velkou roli

Cenu lze srazit i výběrem materiálu nábytku. Cenově dostupné jsou opět dvířka z laminátu, na výběr je široká škála odstínů, struktury i provedení. Dražší varianta jsou poté lakovaná dvířka, dvířka s dýhou a nejdražší samozřejmě masivní, nebo dvířka, která se obkládají keramikou, jsou z nerezová apod. Máte-li malé děti, pak je pravděpodobně praktičtější zvolit variantu levnější a počítat s tím, že povrch děti pokreslí či poškrábou. Do budoucna je snadno vyměníte.

Do vnitřního členění zásuvek se vyplatí investovat. Rozhodně ušetří čas a energii. Zdroj: Blum

Vnitřní vybavení

Stěžejní je i výběr vnitřního vybavení. Mezi nejběžnější a nejlevnější vnitřky kuchyně řadíme klasické police. Postupem času ale toužíme po větším komfortu během vaření i práci v kuchyni, a proto linku vybavujeme výsuvnými zásuvkami či otočnými karusely pro jednoduchou manipulaci. Tím to ale nekončí. Zásuvky toužíme mít osvětlené, co kdybychom náhodou šli pro sklenku vína v noci (umíte si představit naše babičky s takovými vymoženostmi?) a pro větší přehlednost dáváme dovnitř zásuvek místo obyčejných boxů předěly, které prostor řeší skutečně efektivně. Zatímco zásuvku si bez světla navíc umíme představit, rozčlenění vnitřního prostoru má skutečně smysl a doporučujeme na něm nešetřit. Je velmi příjemné otevřít zásuvku a nehledat, ale sáhnout rovnou po nářadí, která zrovna potřebujeme. V posledních letech jsou velmi populární také elektronicky otevíratelná dvířka a zásuvky, nebo speciální panty pro usnadnění otevírání a zavírání skříněk. Také kvalita kování je velmi důležitá a pokud se rozhodneme pro nejlevnější variantu, pak musíme počítat s nechtěným uvolňováním, častějším seřizováním, ale i s brzkou výměnou. 

Výsuvné zásuvky zvyšují komfort při používání, vidíte totiž celý obsah, případně nemusíte vyndávat to, co je na začátku, abyste dosáhli dozadu, jak je tomu u polic.. Zdroj: Blum

Fotogalerie:

Jak se chová keramika na kuchyňské desce?

 

 


You must be logged in to post a comment Login