Zahrada

Omamná vůně pivoněk: Co udělat pro bohatší kvetení

Od   | 

Pivoňky se znovu dostávají do módy. Není divu, jsou to krásné a neuvěřitelně vonící květiny, které lze pěstovat v tisících odstínů a barevných kombinacích. Když se dodrží několik jednoduchých pravidel, nádherně pokvetou.

Správné a finální místo 

Správně vybrané stanoviště je alfou a omegou pro bohatou násadu květů. Musí být slunné a závětrné, vítr umí křehké a těžké pivoňkové květy polámat, a co víc, květina není „hloupá“, takže ve větru se bude preventivně bránit tvorbou mnohem menších květů. Když si přinesete trs nebo sazeničku, vybírejte místo už napořád, pivoňky nesnáší přesazování, a nenechte se zmást drobností sazeničky. Pivoňka je velká a potřebuje okolo sebe až dva metry.

Pivoňky jsou velké a v zahradě potřebují kolem sebe až 2 metry. Zdroj: Canstockphoto

Dobře zasadit

Vykopejte výsadbovou jámu 50 x 50 cm, i když je rostlina prozatím maličká, a naplňte jí kvalitním substrátem, smíchaným s kompostem. Naspod dejte drenážní vrstvu štěrku.  Nechte sesednout a za několik dní znovu dosypte a sázejte. Sázejte mělce, očka kořenů by měla být ve 2 cm. Hluboko zasazené pivoňky málo pokvetou. Roubované dřevité rostliny se sází hlouběji, místo roubu by mělo být zhruba ve 12 cm.

Květy jsou vhodné k řezu. Zdroj: Pixabay

Hnojivo

Existuje letitá pověst o tom, že pivoňkám hnojení škodí. Nezakládá se však jakkoliv na pravdě. Kompost nebo i trochu univerzálního zahradního hnojiva dokážou zázraky.

Čím starší, tím lepší

Pivoňky si hýčkejte, a dvakrát si rozmyslete, například při koupi nové zahrady, kde již květina roste, jestli jí chcete odstraňovat. Pivoňky lety získávají na kráse a rok od roku pokvetou krásněji a krásněji. Mladé kusy snáší přesazení špatně, staré vůbec – rostlina by uhynula.

Staré rostliny nemají rády přesazování. Zdroj: Pixabay

Pozor na škůdce

Pivoňka chutná škůdcům, zejména mšicím. Na listech i květech umí udělat pěknou paseku. Na mšice použijte třeba některý z přírodních postřiků a na houbovou chorobu, která působí vadnutí listů, příslušný fungicid.

Květy a listy pravidelně kontrolujte, zdali nejsou napadeny mšicemi. Zdroj: Pixabay

Zalévejte a řežte s mírou

Pivoňka potřebuje v době květu dost vláhy. Pokud ji bude mít, pokvete znatelně déle. Pivoňky jsou vhodné k řezu, ale naráz řežte pouze čtvrtinu květů, ať rostlinu příliš neoslabíte. Květy po odkvětu odstraňujte, ať se květina nevyčerpává. 

Fotogalerie:

 

Proč si pořídit toaletu s integrovanou sprškou?

 

 


You must be logged in to post a comment Login