Inspirace

Okořeňte domácnost podle aktuálních trendů: Získejte dokonalou atmosféru a neotřelý šmrnc

Od   | 

Potřebujete změnu? Zvlášť ve chvíli, kdy máme za sebou dlouhodobý pobyt doma, dlouhou zimu i deštivé jaro. Udělejte z domova nové, bezpečné a pohodlné útočiště. Každý z nás si zaslouží pohodlí. Stačí pár drobností…

Na prvním místě v seznamu trendů je zónování a organizování. Nezapomeňte na dostatek soukromí a také na ochranu naší křehké planety. Přírodní materiály jsou top.

Cottagecore

Poměrně nový styl, který reflektuje touhu lidí navrátit se k pomalejšímu a venkovskému životu. Potřebujete k němu masivní nábytek, hlavně stůl v jídelně musí opravdu připomínat venkov a být tak i prostřený. Nezapomeňte na plané květiny ve džbánu, ubrus, konvici s čajem a svíčky. Nábytek z masivu užijete i v ostatních částech bytu. V tomto ohledu nejsou vhodné vestavěné a příliš moderní kousky. Z každé skříňky, židle nebo stolečku na vás mají dýchnout staré časy. Chybu neuděláte ani bazarovým nábytkem, který můžete zrekonstruovat. Doplňte je keramikou, polštářky a závěsy s přírodními motivy, dekoracemi z listů, šišek a kůry. A nakonec nezapomeňte na rostliny, protože venkovský styl byl, je a bude spjatý s přírodou. Zkuste rostliny, které dokážou filtrovat vzduch v místnosti, například filodendrony, pokojové břečťany a diefenbachie.

Máte možnost pořídit si krb? Třeba i jen imitaci skutečného? Tak směle do toho. Oheň vytváří dokonale útulnou a teplou atmosféru.

Trendy jsou masivní jídelní stoly. Venkovské atmosféře napomůžete správnou volnou textilních dekorací. Zdroj: Prestigious textiles

Japandi styl

Ano, čtete dobře. Japandi styl vznikl v kombinaci japonského a skandinávského vzhledu a nemůže se více lišit od předchozího. Zaměřuje se na jednoduché tvary, ratan a přírodní dřevo. Velmi důležitá je kamenina a keramika, hlavně v organických tvarech s jednoduchými barvami. Dřevo nemusí být opracované, rostliny plné květin a rozhodně není potřeba, aby každý kousek dokonale ladil. Spíš naopak. Nedokonalosti jsou vítané. Důležité je, aby vás domov lákal k odpočinku a přinášel plno pohody, kterou každý z nás potřebuje.

Zelené rostliny ve stylu japandi nesmí chybět. Zdroj: Pexels

V oblasti barev jsou pro japandi typické odstíny bílé, šedé, okrové, blankytně modré, černé a hnědé. Z nábytku klidně použijte starší kusy. Podstatná je jednoduchost, pohodlnost. Neměla by chybět pohovka, konferenční stolky a knihovna. S dekoracemi to nepřehánějte. Vyberte jen pár svých oblíbených a raději výraznějších než spoustu malých věcí, které vám možná ani nic neříkají. Obrazy, velké vázy se sušenými květy nebo výrazná socha bohatě postačí.

Japandi styl je do ložnice přímo ideální. Zdroj: Ikea

Zemité tóny a spoustu květin

Trendy nemusíte přivolávat jen novinkami za světa interiérových stylů. Stačí jen málo. Nejdůležitější je návrat k přírodě, a to i v barvách. Uklidňující barvy v zemitých odstínech jsou tím pravým. Uklidňují, vypadají přirozeně a dají se výborně kombinovat s dalšími oblíbenci letošního roku, šalvějově zelenou, světlounce růžovou a inkoustově modrou. Zemité barvy se hodí do každé místnosti, dodávají odvahu a umocňují pocit bezpečného domova.

S použitím zmíněných barev se může zdát interiér trochu nevýrazný. To není žádný problém. Doplňte je něžnými pastelovými odstíny. Hodí se na různé dekorace, doplňky, polštáře, tapety a textilie. Tím dodáte pokoji správný šmrnc, ale nepřebijete dominantní barvu.

K domovu patří taktéž květiny. V interiéru působí svěže, lehce a rozhodně vám pohled na nádherné květy zvedne náladu. Pokud chcete mít květinovou výzdobu dlouhodobou, zkuste umělé květiny. Dnes koupíte takové, které na první pohled od živých téměř nerozeznáte, jen nevoní.

Přírodní materiály a látky v zemitých tónech vytvoří dokonalou domáckou atmosféru. Zdroj: Home Style

Světlo a vzduch

Čerstvý vzduch, dostatek denního světla, sluníčko, přesně to potřebujeme po dlouhé a temné zimě. Roztáhněte žaluzie, odkryjte záclony, otevřete okna dokořán a dýchejte. Ranní větrání je nejdůležitější, ale vzduch může do domova proudit i kdykoliv během dne. Naproti tomu večer myslete na to, že by vás nemělo rušit venkovní světlo, proto nepodceňujte kvalitní zatemnění.

Pusťte domů co nejvíce světla. Zdroj: Canstockphoto

Betonové stěrky jsou v kurzu řadu let. Není divu, protože modernímu interiéru skutečně sluší. Zdroj: Němec


You must be logged in to post a comment Login