Architektura a design

Obklopeni přírodou: Novinky o zahradní a krajinné architektuře

Od   | 

Zahradní architektura je v České republice stále více oblíbená, ať už se jedná o velké projekty nebo o rodinné domy. Jeden z takových krajinných divů máme přímo v Praze. Jedná se o unikátní projekt v Nebřenicích u Prahy známý jako Oaks Prague, který navrhl mnoha prestižními oceněními obměněný architekt Enzo Enea. V tomto článku se seznámíme jak s pohledem na přírodu podle Enzoa principů, tak i s praktickými radami pro každého, kdo je rád obklopen přírodou.

 

Zahradní architektura a design pro každou rodinu 

Zahradní architektura a krajinný design nabývá v České republice na čím dál větší popularitě. To nám potvrdili také experti z plataformy s promo kódy Promocodius. Podle provedeného výzkumu trhu za rok 2020 vzrostl zájem a slevové kupóny od 4home a Baumax o 6%. A není se čemu divit, pokud máme na paměti, že mnoho firem během koronavirové pandemie naběhlo na home-office, a tak si lidé své domácí a pracovní prostředí rádi zpříjemní. Zatímco v létě se vyplatí pracovat na zahradě, přes zimu nová bytová dekorace pěkně zpříjemní pracovní dny. A co se týká starostí o zahradu, zákazníci preferují sou zahradní architekturu co nejvíce pohodlnou na údržbu. 

A tak ovoce a zeleniny na zahradách ubývá, ale okrasných trávníků, keřů a stromů najdeme v ČR jako hub po dešti. Najdou se dokonce takoví zákazníci, kteří vyhledávají krajinné architekty k vysázení exotických rostlin a jezírek. Každopádně, kdo se ještě nerozhodl, může navštívit veletrh “For Garden”, který se koná pravidelně na Výstavišti v Letňanech. Na veletrhu se může návštěvník kochat zahradními projekty, květinami, zavlažovacími systémy či zahradním nábytkem. A díky velkému zájmu o tuto akci se počet vystavovatelů neustále rozšiřuje.

Příroda a udržitelnost: Oaks Prague 

Pokud si chce člověk užít přírodu a špičkovou krajinnou architekturu, není třeba chodit daleko. Stačí navštívit naše hlavní město, u kterého se zrodil Oaks Prague. Jedná se o rezidenční projekt, který se nachází jihovýchodně od Prahy uprostřed krásné středočeské přírody. Projekt spolu s bytovou výstavbou přináší chytré a udržitelné prostředí, ale zároveň nabízí potřebné vymoženosti moderního života na 140 hektarech. Aktuálně se zde staví vily, domy, byty, ale také malé město s obchody a službami, hotel a golfové hřiště.

Na návštěvníky rezortu čeká aktivní život plný sportu a volného času. Rozmanitá krajina je zpestřena kopci, lesy a rybníky, o které se starají krajinní architekti. A ti se právě řídí principy Enza Eney: to znamená, že udržitelnost je na prvním místě. V Oak Prague se proto sází domácí rostliny, aby přilákaly původní faunu, a na návštěvníky zapůsobily půvabnými barvami. 

Zahrady je možné jen tak navštívit, ale kdo hledá nové a pohodlné bydlení za Prahou, může využít aktuální nabídky stavěnách bytů a domů.

Muzeum stromů 

Koho návrh prostor Oaks Prague zaujal natolik, že by chtěl poznat tvorbu Enza Eney ještě lépe, může navštívit švýcarské město Rapperswil-Jona, ve kterém se nachází jeho studio. 

Firma a studio je propojená s nádhernou zahradou o rozloze 75 000 metrů čtverečních, která se nachází blízko Curyšského jezera. Nejedná se pouze o ukázku Enzoa práce, nýbrž o Muzeum stromů, které je od roku 2010 otevřeno pro veřejnost. K tomu ho vedla toha poukázat na to, že bychom měli přírodě vracet, co si z ní bereme, a starat se o ni. 

Návštěvníky parkem doprovází cedulky s popisky stromů, mezi kterými se nachází i takové, které mají přes sto let. Kromě naučných popisků se mohou návštěvníci těšit na svěží vzduch a vyjímečnou, poklidnou atmosféru, která dýchá věčností a moudrostí přírody.


You must be logged in to post a comment Login