Kuchyně

Nový trend barev v kuchyni pro rok 2021: Pudrová, blankytně nebo námořnicky modrá

Od   | 

Modrá je uklidňující a působí velmi pozitivně na lidskou psychiku. Možná právě proto po ní doma touží čím dál víc lidí a odborníci na interiér na tento nový trend reagují. Necháte se okouzlit pudrovou modrou, nebo dáte přednost jiným trendy odstínům?

Námořnická modrá pravděpodobně nikdy nevyjde z módy. Zdroj: Canstockphoto

Modrá barva se řadí mezi tzv. studené tóny a velmi dobře se hodí hlavně do koupelny a toalety. Je to zejména díky jejím relaxačním účinkům. Naštěstí má tolik úžasných odstínů a různých kombinací, že není problém ji mít kdekoliv jinde, třeba v kuchyni, kam ostatně směřují i současné trendy. Chybu neuděláte s tyrkysovou, námořnickou modrou, ale opravdovou hvězdou je pro letošní rok pudrový odstín. Uklidňující tóny tohoto jemného tónu odráží nejkrásnější přírodní bohatství, připomínají vlny oceánu a klidnou letní oblohu.

Proč pudrově modrá v kuchyni?

Pudrově modrá je skvělá hlavně díky jemné síle. Snadno se používá a podporuje klidný prostor, který doslova nekřičí o pozornost. Nabízí nadčasovost a má univerzální vlastnosti achromatického odstínu. Můžete se tak odvázat na kuchyňských linkách, které touží po barvách a živosti. Tyto kuchyně jsou tak vyhledávané také proto, že vždy vypadají čistě a svěže. 

Modrá působí velmi dobře v kombinaci s bílou a přírodním dřevem. Zdroj: Stopka

Modrá v kombinaci s bílou? 

Každý milovník jihu Evropy a hlavně řeckých ostrovů ví, jak báječně vypadá kombinace bílé a modré. Působí velmi jemně, odkazuje na uklidňující modré nebe, plující bílé obláčky nebo vlny moře omílající bílé pískové pláže. Pokud si chcete kousek přímořské atmosféry přinést domů, je právě tato kombinace barev pro vás ideální. Jen pozor na to, že obě barvy jsou spolu dost kontrastní. Přidejte k nim ještě nějakou neutrální barvu nebo dřevo. Do velké kuchyně klidně tmavé. V malé kuchyňce se tmavým barvám spíše vyhýbejte. Naopak skvělou volbou je světlé dřevo, bílá podlaha a modrá linka nebo stěny.

Modrá barva příjemně osvěžuje vzhled naší kuchyně. Nemusí být určitě všude. Kombinace modrých kuchyňských skříněk s bílou pracovní plochou a k tomu dubové dřevo vytváří teplou a příjemnou místnost.

Modrá v kombinaci s bílou navozuje pocit blízkosti moře. Zdroj: Canstockphoto

A co jiný odstín?

Modrá je sice krásná, ale ne každý chce mít kuchyni jen v jednom odstínu barvy. A vůbec to nevadí. Je jen velmi důležité zvolit správný odstín, protože hrají různé role a ovlivňují dojem z místnosti. Rozhodně nepůsobí stejně prášková modrá, tyrkysová nebo tmavě modrá. Do malých místností se dobře hodí právě tyrkysový odstín, protože dokáže místnost opticky zvětšit a rozzářit. Zde uplatníte i pudrové tóny. Luxusnější nádech dodáte nerezovými a pochromovanými doplňky. Barvou vymalujte zeď nebo ji použijte na kuchyňské skříňky. Rozhodně se vyhněte situaci, kdy máte modré obojí. Do větších místností si bez obav pusťte tmavé odstíny. K nim se překvapivě nehodí bílá, protože takový kontrast nepůsobí vůbec příjemně. Raději přidejte nějaký neutrální odstín nebo klasické, klidně tmavší, dřevo. Členitou kuchyň můžete vhodně pozměnit kombinací modré barvy se vzorovanou tapetou. Tím zamezíte jednotvárnosti a máte obrovský výběr dekorů a barev. Předností modré kuchyně je to, že se hodí do venkovského i velmi moderního stylu.

Nebojte se různých odstínů modré. Třeba tato královská modrá vypadá báječně. Zdroj: Kuchyně DEHO

Přírodní materiály nesmí chybět

Rok 2021 bude ve znamení přírodnin. Myslete na to při volbě barev. Nesmí chybět zejména kámen, sklo a dřevo. Takové materiály pomáhají vytvořit jednoduchý design kuchyně a vy se pak nemusíte bát barev. Velmi oblíbeným bude v tomto roce také mramor a jeho imitace, žula, která se skvěle hodí na pracovní desky na kohoutky, kliky či úchytky mosaz a měď. Z dřeva je stále top dub sonoma a dub wenge. Skleněné skříňky zase provzdušňují kuchyni a dodávají jí lehkost.

Modrá může mít mnoho podob, v tomto případě je lehce do petrolejové, která je neokoukaná. Zdroj: The Room Studio

Předstihne modrá v trendech ostatní barvy?

Designový návrháři jsou přesvědčeni, že modrá, především pudrový odstín, bude velkým trendem v roce 2021. Možná dokonce ukradne letos korunu pomyslné královně barev v kuchyni – zelné. Modrá uklidňuje, připomíná vodu a oblohu, hodí se ke svítidlům z matné mosazi nebo leštěného niklu. V takové kuchyni se každý cítí uvolněně a klidně.

Také se přidáváte k modrému týmu nebo jste pevným zastáncem zelené? Možná nevolíte ani jednu, protože milujete barevnost a nejste vyhranění pro jeden styl. Ať už si vyberete cokoliv, rozhodně nepochybujeme o tom, že vaše kuchyň bude přesně taková, jakou ji toužíte mít.

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login