Ložnice

I z malé ložnice můžete získat vzdušný a útulný prostor pro kvalitní spánek

Od   | 

Malý prostor je pro stylové uspořádání trochu komplikovanější, ale rozhodně to není nemožné. Zvládnete to hravě a s našimi tipy to bude zábava. Jak uspořádat chytře malou ložnici, aby nepůsobila stísněně, ale naopak útulně?

Dopřejte si v ložnici naprostou tmu

Ložnice pro dvě osoby by měla měřit alespoň 12 metrů čtverečních. Je-li místnost menší, pak popřemýšlejte, jak prostor stavbě upravit, abyste získali potřebné metry. Pokud taková úprava není možná, pak si zkuste pohrát s materiály, například navrhněte prosklenou stěnu, nebo zvolte posuvné dveře.

Hrajte si se vzory. Zdroj: Canstockphoto

Pozor na barvy

Mnoho barevných odstínu malé ložnici neprospěje. Naopak jí uškodí. Mnohem lepší varianta je bílá, která prostor krásně provzdušní. Samozřejmě ne každý chce mít bílý pokoj. Klidně přílišnou strohost rozbijte barevnými závěsy, koberci nebo vymalujte jednu stěnu jiným odstínem, nalepte tapetu apod. Barvu do místnosti přidá i povlečení.

Pod okno byla navržena úložná komoda přes celou šíři místnosti. Zdroj: DT Estudio

Dostatečné světlo

Nezakrývejte okna v ložnici závěsy nebo žaluziemi. Alespoň přes den ne. Přirozené světlo vypadá v malé místnosti velmi dobře a rázem se jeví jako větší. Pokud však máte strach o své soukromí, zkuste jemné záclony nebo použijte folii na okna, která dovolí proniknout světlu, ale ochrání od zvědavých pohledů sousedů. Ve večerních hodinách si posviťte nepřímým osvětlením, které dodá prostoru na působivé atmosféře. Použijte více druhů svítidel a vzájemně je kombinujte. 

Nejen čelo postele, ale i celá stěna za postelí může být užitečná. Zdroj: IKEA

Úložné prostory pod postelí

Obvykle se doporučuje ponechat pod postelí volný prostor, aby matrace mohla dýchat, ale přesto drtivá většina z nás si pod ní dává spoustu věcí, které potřebují někde uložit. Využijte i vy volné místo a pořiďte nízkou zásuvku nebo uzavíratelný box. Postel se dá také zvýšit. Zkuste to až o třicet centimetrů a máte hned spoustu nových možností.

Také prostor kolem čela postele se dá vhodně využít. Šikovný truhlář vám vyrobí skříňky a poličky na míru, takže povedou stylově kolem postele, nejlépe ve stejném dekoru.

Promyslete úložné prostory

Nekupujte různorodé kusy nábytku, ale volte raději multifunkční skříň. Zvolte ji správně a dobře rozměřte. Nejspíš se vám tam více než jedna nevejde. Měla by mířit až ke stropu. Vhodnou variantou je také nábytek na míru. I když je dražší, rozhodně se vám taková investice vyplatí. Můžete takto využít každý vhodný prostor, protože truhlář nábytek přizpůsobí možnostem vaší ložnice.

Nezapomeňte na igelitové vaky, u kterých můžete vyfouknout pomocí vysavače vzduch. Díky nim snadno uložíte i tak objemné věci, jako jsou peřiny a polštáře. Nemusíte je kupovat jen v teleshopingu, našli jsme je i ve skandinávské prodejně za pár desítek korun. 

Zrcadla opticky zvětšují

Nejen správné osvětlení, ale také zrcadla opticky umí místnost zvětšit. Když pověsíte dvě proti sobě, bude to působit nekonečně. Zrcadlová stěna dokáže zvětšit na pohled prostor až dvojnásobně, podle toho jak zrcadla umístíte.

Použijte více typů svítidel. Zdroj: Ikea

Každý detail se počítá

Tam, kde není místa nazbyt, je potřeba myslet na každý detail. Nezahlcujte tedy svou ložnici zbytečnými věcmi, nábytkem a hromadou dekorací. Většinu z nich stejně nepotřebujete. Místnost s vysokým stropem můžete využít a nechat vybudovat stropní podhled – takovou malou půdu. Do té pak uložíte sezónní a méně často využívané věci.

Aby prostor nevypadal stísněně, je důležité ponechat výšku místnosti minimálně 2,6 metru.

Srdcem ložnice je postel

V ložnici je vždy hlavní postel. Dva lidé potřebují alespoň 160×200 cm, ideální je 180×200 cm. Samozřejmě se v případě nouze vyspíte i na rozměru 140×200 cm, ale určitě to není dlouhodobě pohodlné a časem budete potřebovat větší. V opravdu malých místnostech můžete zvolit rozkládací pohovku. Dnes se prodávají i takové, které jsou vhodné pro pravidelné spaní. Volný prostor nabízí také sklopné postele, které přes den vypadají jako klasická skříň. Spí-li v ložnici dva lidé, pak by lůžko mělo být přístupné z obou stran, tak aby se oba pohodlně dostali do postele. V momentě, kdy se musí spáči překračovat, vzniká nepohodlí, a to je z dlouhodobého hlediska nepatřičné.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login