Inspirace

Nezapomínejte v zimě na pokojové rostliny. Jak o ně vhodně pečovat?

Od   | 

Rostliny v zimě sice odpočívají, nepotřebují tolik zálivky nebo hnojiva, ale to neznamená, že se obejdou úplně bez péče. Chladné období přežijí jen silní a odolní jedinci, o které se musíte postarat. Věnujte jim pozornost, aby vás potěšili svou krásou i další rok.

Vánoční kaktus je oblíbená zimní kvetoucí rostlina. Zdroj: Pixabay

Pokojové rostliny ohrožuje v zimě nejvíc méně světla, suchý vzduch v bytě, přehnojování, průvan nebo přelívání. Že jim není dobře poznáte podle toho, že začnou opadávat listy, žloutnout a divně se vytahují.

Pečujte v zimě o rostliny správně

Květiny mají tendenci vytahovat se za zdrojem světla. Právě z tohoto důvodu může být růst hodně jednostranný a nepřirozený. Řešení je v tomto ohledu celkem jednoduché. Otáčejte květináče pravidelně, aby byly na světle všechny části. Rozhodně neotáčejte rostliny, které budou kvést. V zimě jsou to například vánoční kaktusy. Poupata by mohla začít padat nebo zasychat. V zimě také rostliny nepřelévejte. Vody potřebují mnohem méně. Pozor na teplotu. Ideální je ta kolem 22 °C.

Okořeňte domov hromadou stolních lampiček

 

Jak poznat přelitou květinu? Žloutnou listy, kolem květináče mohou létat podivní broučci a půda kolem je plesnivá. Přemokření je vždy nebezpečné a v zimě ještě víc. Snižte frekvenci zavlažování na polovinu, případně zalévejte jen tehdy, když vaše rostliny působí mírně zvadle a touží po vodě. Občas svým rostlinám dopřejte také koupel. Prach, který se hromadí na listech, brání ve schopnosti fotosyntézy a v tomto ročním období potřebují veškeré světlo, které se k nim mohou dostat. Proto pravidelně listy sprchujte vodou nebo očistěte papírovou utěrkou.

Zvlhčujte pravidelně vzduch

V topné sezoně je vhodné pravidelně zvlhčovat vzduch. Rostlinky to hodně ocení. Nejlevnější variantou jsou mokré ručníky na radiátorech nebo zvlhčovače, které se na ně zavěsí. Pořídit můžete i specifičtější zařízení. To se hodí zejména ve chvíli, kdy vlhký vzduch způsobuje plísně a škodí. Co může být také problém je průvan. Například fíkus, šeflera či dracéna jsou hodné náchylné rostliny. Na druhou stranu ani úplně stojící vzduch také není to pravé. Měl by mírně proudit.

Nezapomeňte rostliny pravidelně rosit a otírat z nich prach. Zvlášť v zimě je to důležité. Zdroj: Pexels

Pozor na choroby a škůdce

Udělali jste všechno správně, ale přesto vaše rostlinky napadli nějací škůdci nebo se objevila choroba. I to se někdy stává. Z těchto důvodů skutečně rostliny pravidelně prohlížejte. Čím dříve zjistíte, že jsou něčím napadené, tím větší je šance, že je zachráníte. Až poběžíte do obchodu pro vhodný postřik, zeptejte se na jeho použití. Obvykle platí, že není vhodné používat je v místnostech, kde jíte, odpočíváte, jsou tam děti či zvířata. Buďto rostliny na nějaký čas přestěhujte, nebo hledejte ekologickou variantu.

Kam pro konferenční stolky?

 

Proti škůdcům skvěle fungují lapače. Bývají to trojúhelníčky napuštěné lepidlem ve žluté a modré barvě. Žlutá je vhodná na molice, mšice a smutnice, modrá na třásněnky. Tyto lapače se nebojte používat celoročně a jakmile jsou plné, vyměňte za nové. Když už se malá zvířátka objeví, najděte vhodný prostředek pro jejich likvidaci. Špatně se zbavuje puklic, protože povrch jejich těla chrání voskový štít, a tak se jen tak nějaký přípravek k nim nedostane. Pak musíte trpělivě otírat rostlinu ručně (vatou či štětečkem) ve slabém roztoku lihu. Smutnice se likvidují parazitickými hlísticemi. Rostliny vám může ničit například padlí a jiná houbová choroba. Na ně existují vhodné přípravky, které bývají zdravotně nezávadné. Dobře si přečtěte návod, abyste je použili správně.

Chraňte rostliny před škůdci a pořiďte lapače. Zdroj: Pixabay

Tip: Až si budete rostlinu kupovat, dobře si ji prohlédněte ještě předtím, než ji koupíte. Můžete si zárodky nějaké choroby či škůdce přinést takto domů.

Nepřesazujte, ale prořezávejte

V zimě rozhodně není vhodný čas na přesazování rostlin. Pokud už se nemůžete dočkat, až jim dáte novou hlínu, počkejte alespoň do konce února a ideálně do jara. V zimě rostou kořeny hodně pomalu, půda drží docela dlouho mokrá. Přesazením riskujete hnilobu kořenů a přemokření. Pokud nemáte na vybranou, protože kořeny rostliny lezou ven všemi směry, volte jen o trochu větší květináč, aby se tam vešla a na dno dejte štěrk či keramzit jako drenážní vrstvu. Dobrý substrát je samozřejmostí. Rostlinu pak určitě nezalévejte několik dní. Čeho se nemusíte bát je prořezávání. Jestliže listy žloutnou či hnědnou, případně jsou výhonky přerostlé, klidně je střihněte. Do jara nejspíš moc neporostou, ale rostlina působí pak víc živá a zdravá.

V zimě vynechte také hnojení. Nechte květiny odpočívat. Začněte zase až na jaře.

V zimě zálivku výrazně omezujte. Zdroj: Canstockphoto

Toužíte i v zimě po květech?

V zimě toho moc nekvete, ale rozhodně se nemusíte hezkých kvítků vzdávat. Pár kvetoucích ale existuje. Známý a krásný je ibišek. Ten kvete v létě i v zimě. V létě je rád venku. Když ho na podzim chytře ostříháte a výhody zkrátíte cca o polovinu, vytvoří za nějakou dobu nové květy. Samozřejmostí je známý vánoční kaktus se svými nádhernými květy. Na podzim je důležité položit ho do chladnější místnosti, kde nechybí světlo. Mírně zalévejte a cca za dva až tři měsíce se objeví poupata. Pak ho můžete přenést do místnosti, kde se chcete kochat jeho krásou. Pozor na to, aby nebyla příliš přetopená a nebyl tam suchý vzduch. Poupata by vám mohla také opadat a nezůstalo by nic.

Dracéna sice nekvete, ale je opravdu nenáročná a krásná. Zdroj: Pixabay

Zakoupit v zimě můžete nakvetlé a oblíbené bramboříky v různých barvách i s odlišnými kresbami na listech. Ideální je postavit brambořík na chladnější místo s dostatkem světla. Občas ho postříkejte lehce odstátou vodou a pozor na přeschnutí. Dalšími s dekorativních rostlin jsou například orchideje nebo azalky.

Zdroj info: Péče o pokojové rostliny, Rok v zahradě, Pěstujeme pokojovky

Azalky nádherně kvetou. Zdroj: Pixabay

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login