Zahrada

Nezapomeňte probarvit okna podzimními truhlíky: Tipy na tradiční i méně obvyklé kombinace rostlin

Od   | 

Jakmile z oken sklidíte letničky a rozloučíte se tak definitivně s létem, je načase připravit výzdobu podzimní. Do truhlíků sázíme podzimní rostliny, které vydrží až do mrazů a některé druhy klidně až do jara. Inspirujte se našimi kreativními kombinacemi rostlin.

Nebojte se kombinace a oživte truhlík nejen vřesy. Zdroj: Pixabay

Vřesy a vřesovce kralují podzimu

Základem pro podzimní truhlíky by měly být vřesy a vřesovce. Z jejich rozmanitých barev si vybere rozhodně každý. Zakoupit je lze v nejrůznějších odstínech růžové, fialové, žluté, zelené, nebo jednoduše bílé. Vřes od vřesovce rozeznáme zejména podle toho, v jaké době kvete. Vřesy kvetou během podzimu a dorůstají maximálně 30 centimetrů, kdežto vřesovce kvetou na jaře a jejich výška může dosahovat až 50 centimetrů.  

Nádherní i pohodlné polohovací pohovky. Kterou si vyberete vy?

 

Přidejte nejen jehličnany

Aby truhlíky nepůsobily s vřesy příliš prázdně, je ideální je kombinovat s dalšími rostlinami. Vhodné jsou kostřavy nebo chryzantémy, které truhlíky příjemně oživí. Dokonale ale vřesy působí v kombinaci se zakrslými jehličnany, které se budou hodit i na Vánoce. Výhodou jehličnanů je, že vydrží i přes zimu a na jaře je můžete zasadit klidně do záhonů a nebo pokračovat v pěstování v květináči.  

Zleva: vřes Silvana, chryzantéma bílá, drátovec a vřesovec stromovitý, zdroj: HomeInCube

A co ještě do truhlíku?

Podzimní truhlíky zkrášlí také oblíbené okrasné zelí. Na trhu najdete širokou škálu nejrůznějších druhů, ale i velikostí či zbarvení. Nabízejí se barvy jako je bílá, růžová, fialová, vínová, ale i zelená, žlutá či bílá. Okrasné zelí se začíná vybarvovat spolu s nižšími teploty. Pestrých barev se tak dočkáte jakmile udeří první mrazy. Okrasné zelí lze kombinovat jak s vřesy, tak s jehličnany i dalšími podzimními rostlinami. 

Do truhlíku je potřeba dát také nějakou neutrální barvu. Vyzkoušet můžete třeba drátovec, starček, či kostřavu. Je ale možné, že tyto rostliny nevydrží celou zimu. Přestože neopadají, zmrznou a zároveň si zachovají svůj vzhled. V podzimním truhlíku bude vypadat skvěle i rozchodník, cesmína, hebe, břečťan nebo některé druhy okrasných trav.   

Do truhlíku zvolte i neutrální barvy. Zdroj: HomeInCube

Nezapomínejte na dekoraci

Přestože správně zvolené rostliny do truhlíku zaplaví okna veselými barvami, můžete do nich přidat ještě decentní dekoraci. K podzimu patří malé tykve, dýně či nejrůznější větvičky. Parádu udělají i podzimní bobule, kaštany a zbarvené listy. Nejlepší na takových dekoracích je, že je najde při procházce v lese, takže vás nebudou stát ani korunu.

 

Fotogalerie:

 

Zdroj info: Rostliny v nádobách, Dekorace za hubičku, Podzimní dekorace

 

Kam pro jídelní stůl?

 

 

You must be logged in to post a comment Login