Inspirace

Nestihnete letos dovolenou ve Francii? Udělejte si Provence doma. S pomocí těchto 5 tipů to půjde snadno!

Od   | 

Kdo někdy navštívil Provence, chce se sem vrátit. Nádherná levandulová a slunečnicová pole, platanové háje s důchodci hrajícími rozvláčně pétanque, a příjemné restaurace, kde se zastavil čas. Její zařízení dodává místnímu klidnému tempu podmanivou atmosféru. Možná právě proto si styl, zachycující nádhernou část Francie, chceme vytvořit i ve svých domovech.

Základním prvkem pro tvorbu interiéru ve stylu Provence jsou použité materiály. Ty by rozhodně měly být přírodní, ideální je dřevo, které můžeme kromě podlahy použít i na stěny, případně i strop. Protože léta na jihovýchodě Franci jsou opravdu horká, místní lidé tu používají kámen. To v našich podmínkách může působit poněkud studeně, zvolíte-li však správnou barvu kamene, bude výsledek úchvatný. Atmosféru dotvoří i trámy a samozřejmě velká francouzská okna.

1. Provence v obývacím pokoji

Toužíte-li si Provence udělat v samém srdci vašeho domova, pak se učte právě z tamní atmosféry. A začněte nábytkem. Nábytek vychází z původních historizujících tvarů, má oblé křivky, častokrát nechybí zdobení, nadýchané sedáky a velké polštáře jsou samozřejmostí. Solitéry a doplňky v obývacím pokoji jsou ze surového dřeva, kde jsou ponechány přírodní nedokonalosti. Zvolit můžete i čalounění z látky nebo z ratanu, lýka ad.

Hodně objemných polštářů, i to je Provence

Obývacímu pokoji ve stylu Provence vévodí bílá v kombinaci s přírodními materiály

2. Provence v kuchyni

Ženy častokrát touží po kuchyních ve stylu Provence, to proto, že jim připomínají kuchyně babiček. Od současných moderních se sestavy s francouzským šarmem odlišují vzhledem dvířek, která mívají rámeček a zdobné úchytky. Dvířka jsou častokrát prosklená a nechybí zde ani otevřené police. Kromě elegantní bílé sluší těmto kuchyním pastelové odstíny, pěkně vypadá fialová v levandulovém odstínu, zelená v odstínu trávy, modrá, jako je nebe bez mraků, a žlutá připomínající slunečnice. Nic nezkazíte oprýskaným povrchem, který může být vytvořen dodatečně.

Je-li součástí kuchyně i stůl, pak volte dřevěné židle s oblými tvary 

Lila je v Provence kuchyních oblíbená. Připomíná levandulová pole.

Lila je v Provence kuchyních oblíbená. Připomíná levandulová pole.

3. Provence v ložnici

Sem patří postel s vysokým čelem a velký kus práce udělá povlečení. Mělo by mít romantické vzory a vůbec nebude vadit ani vyšívaná krajka. Podobně jako u sedací soupravy, i lůžko by mělo být doslova obsypáno množstvím polštářů a polštářků, chybět by neměl ani pléd, samozřejmě z přírodního materiálu. Noční stolky budou vhodným dekorativním doplňkem, stejně jako lampy a lustr. Ty mohou být zdobnější a dokonce bude působit zajímavě, když budou každý z jiné kolekce.

4. Provence v koupelně

Kromě robustních keramických umyvadel s velkými odkládacím plochami patří do této koupelny volně stojící vana, ideálně na nožkách. Pokud máte problém s její váhou, vězte, že na trhu je řada nádherných elegantních volně stojících van vyrobených z litého akrylátu, jejichž hmotnost je oproti původním litinovým zanedbatelná. K umyvadlům vyberte baterie s povrchem připomínajícím bývalé časy a nic nezkazíte kohoutkovým provedením.

I u romantického stylu můžeme dosáhnout určité čistoty. Nemusíme se bát ani kombinací oválných a rovných tvarů.

I u romantického stylu můžeme dosáhnout maximální čistoty. Nemusíme se bát ani kombinací oválných a rovných tvarů.

5. Provence na balkonech a v zahradě

Vytvořit takové prostředí pod širým nebem je to nejjednodušší. Vysaďte levandule, slunečnice a další květiny, které k Provence patří, a sezení doplňte menšími romantickými stolky. Kombinujte materiály kov, dřevo i ratan a nebojte se barviček, které v kombinaci se zelení budou vytvářet skvělou atmosféru. Nezapomeňte na lucerny a hodně svíček. Romantika je zaručená!

 


You must be logged in to post a comment Login