Ložnice

Nemůžete v noci spát? Možná děláte těchto 5 chyb

Od   | 

Interiér ložnice musí nejen hezky vypadat, ale především být dostatečně funkční a zároveň nerušivý, aby mohl sloužit k odpočinku. Cokoliv může negativně ovlivnit spánek od špatně umístěného nábytku až po chybně zvolené barvy. Jaké největší chyby v designu ložnice často děláme a ani si to neuvědomujeme?

V záhlaví bychom měli mít pevnou oporu, ideálně zeď. Zdroj: Home style

1. Nepohodlná postel

Kvalita postele má výrazný vliv na váš spánek. Špatná matrace může způsobovat nesprávné postavení páteře, což může následně vést k bolestem zad a nespavosti. Je velmi důležité investovat do kvalitní matrace, která vhodně podepře tlakové body, včetně ramen, boků a beder. Měnit byste ji měli přibližně každých šest až osm let. Samozřejmě, pokud se vám zdá, že vám přestala matrace vyhovovat, je děravá, nepohodlná či se dokonce objevila nějaká prohlubeň, vyměňte ji dříve. Nákup směřujte raději do specializovaných obchodů, kde vám věnují dostatečnou pozornost, poradí s tvrdostí a určí, jakou potřebujete. Střední a měkké matrace jsou ideální pro ty, kdo spí hlavně na boku, spáči hlavně na zádech a na břiše potřebují větší oporu a střední či tvrdá matrace jim bude vyhovovat víc.

Přemýšlejte, zda dáte přednost dvěma odděleným matracím, nebo jedné spojené. Zdroj: Casamoderna

Spánek může ovlivnit také poloha postele. V ideálním případě byste z postele měli vidět na dveře své ložnic. Na druhou stranu ode dveří už by postel měla být viditelná jen částečně. Vy tím získáte po uložení větší pocit bezpečí, protože vždy víte, kdo přichází, ale zároveň jste skrytí. Čelo postele nepatří k žádným trubkám či topení a podle feng shui je ideální umístit hlavovou část směrem ke zdi, ale tak, aby kolem zbývajících stran zůstal prostor pro volný průchod energie.

Proč LED patří do ložnice

2. Špatné vůně

Toužíte po voňavé ložnici, aby se vám příjemně usínalo? To je určitě pochopitelné, ale ne vždy vhodné. Některé vůně totiž mnohem více stimulují než jiné, což znamená, že vaše oblíbené vonné svíčky a aromalampy vás neuklidňují, jak si možná myslíte, ale naopak drží vzhůru. Například máta peprná nebo citrusy mají povzbudivé účinky, zvyšují bdělost a paměť. Jen těžko se uvolníte a odpočinete si. Naopak květinové vůně, jako je ylang-ylang, levandule, heřmánek či cedrové dřevo pomáhají relaxovat, uklidňují a vytváří příznivou odpočinkovou atmosféru.

Vůně do ložnice bezpochyby patří. Některé ale zbytečně povzbuzují. Zdroj: Pexels

3. Pozor na příliš světlé barvy

Jakou barvu má vaše ložnice? Nejsou odstíny příliš jasné a výrazné? Takové barvy mohou stimulovat mysl a ovlivňovat usínání. Svou ložnici ozdobte svými oblíbenými barvami, ale vybírejte raději jejich méně zářivé odstíny. Uklidňuje pastelově modrá, tmavě růžová, šalvějově zelená a béžová. Pomohou vám vytvořit oázu klidu a relaxace. Pro dokonalý efekt ještě zařaďte nějaké doplňky, jako jsou polštáře či zajímavě zdobený přehoz. Skvělou možností jsou také temné a přirozené tóny, například námořnická modrá, šedá, listová zelená, šedohnědá, které poskytnou útulný a uklidňující prostor, ale zároveň příliš nestimulují mysl.

Zemité odstíny rozhodně do ložnice patří. Zdroj: Luxury sleeping

4. Zbytečné věci

Skvělý způsob, jak v klidu usnout, je vědomé vyčištění mysli. Ovšem jen za předpokladu, že je čistý také prostor kolem vás. Nepořádek v ložnici a příliš mnoho věcí na jednom místě může přispět k tomu, že se nemůžete uvolnit, i když padáte únavou, protože se vaše mysl zahlcuje myšlenkami na úklid a vyvolává ve vás pocit, že máte ještě nějaké nedokončené úkoly. Řešením může být zavedení jednoduchých rutin, například každé ráno si ustlat postel a uklidit provozní nepořádek, odnést sklenici s vodou, obal od sušenky, poskládat knihy a složit oblečení. V organizovaném pokoji přijde spánek sám. Pro zrychlení celého procesu si připravte úložný koš nebo najděte přihrádku, kam můžete nepořádek, který do ložnice nepatří, večer rychle uklidit a ráno odnést.

Nepořádek kolem postele ruší klidný spánek. Zdroj: Home Style

5. Příliš mnoho světla

Venkovní světlo dokáže ovlivnit kvalitu spánku velmi výrazně. I když zhasnete svou lampičku nebo velké svítidlo, může k vám proudit světlo z veřejného osvětlení, svit měsíce nebo paprsky slunce při západu. Pokud máte na oknech průsvitné závěsy, které jsou ideální pro denní dobu, aby propustily co nejvíce slunečního světla, je vhodné je doplnit zatemňovacími závěsy, žaluziemi nebo roletou. Pamatujte na to, že zakryté musí být celé okno, aby po stranách pronikalo jen minimum světla, které by vás mohlo udržovat vzhůru.

Okna opatřete vhodným závěsy, které zajistí pro spánek dokonalou tmu. Zdroj: Decoland

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login