Kuchyně

Nejlepší kuchyňské trendy v roce 2022: Na co se můžete těšit?

Od   | 

Se začátkem nového roku jako vždy přichází nová vlna trendů a tipů od odborníků, kteří se snaží předvídat a plánovat, jaké novinky budou v kuchyních aktuální. Jejich vzhled do velké míry stále ovlivňuje pandemie a potřeby lidí, kteří tráví doma mnohem více času než dříve. Z čeho můžete v letošním roce čerpat inspiraci?

Letos víc než kdy jindy se nebojte výrazných dekorů. Zdroj: JAP FUTURE

1. Futurismus jako stvořený pro nespoutanost a individualitu

Ve futurismu neplatí žádná závazná pravidla, a možná proto se stal trendem v roce 2022. Je plný neobvyklých tvarů od oblých, přes hranaté, amorfní až po organické. Využívá moderní a ekologické materiály. Futuristické místnosti jsou obvykle větší, než je obvyklé, a působí trochu stroze kvůli absenci dekorací a nadbytečných věcí. Pro futurismus je typická bílá barva s akcenty šedé a béžové. Důležitými znaky jsou jednoduché linie, hladké plochy, organické formy a designové doplňky, které vypadají jako půjčené z budoucnosti.  

Futuristický styl vypadá, jako by evokoval budoucnost. Zdroj: Westwing

 

Trendy jsou barevné kuchyňské baterie

 

2. Beton, cihly, kov a kámen

V kuchyních, a nejen v nich se čím dál častěji objevují odhalené zdi, přiznané cihly, betonové stěrky, kámen a kov. Lidé si zamilovali industriální styl, a tak není divu, že se na něj zaměřují i interiéroví designéři a stal se jedním z letošních trendů. Jelikož industriální styl patří k těm hodně výrazným, je vhodné zařadit do moderní kuchyně jen pár detailů. Skvěle zapadnou kovová svítidla, mosazné vodovodní baterie, matně šedé odstíny. Nezapomeňte, že kov je dosti chladný, proto jeho chlad trochu rozbijte dřevěnými prvky. Police z masivního dřeva, kvalitní masivní stůl, to vše vytvoří z vaší kuchyně perfektní místo pro vaření a trávení příjemného času s rodinou.

Industriální styl je čím dál oblíbenější. Zdroj: Zalc Arquitetura

3. Návrat ke kořenům

Platforma Pinterest predikuje pro rok 2022 mnohem větší návrat k tradici a předkům, zejména v kuchyních. Hledání trendů „předků“ se nazývá ancestral design. V takové kuchyni nesmí samozřejmě chybět dřevo a dřevěné prvky, tradiční bílé nádobí nebo zdobené různými květinovými motivy. Na zdi můžete přidat nějaký kámen a nezapomeňte na ubrusy, vázy s květinami a závěsy na oknech. Samozřejmě tak, aby vše ladilo s vaší představou a stylem.

Nádobí s výraznými vzory jako ze starých časů. Zdroj: Flickr.com, Album: Westwing

4. Černá a zlatá

Černá v kuchyni v kombinaci se zlatou není až takovou novinkou, ale pro rok 2022 získala více svěží podobu. Zlatá se nyní častěji objevuje na kuchyňských doplňcích, krásném nádobí a různých drobných detailech. Kuchyně v černé barvě je velmi výrazná a silná. Je proto důležité přistupovat k ní obezřetně a nepřehnat to. Více se hodí do prostorově velkorysejší místnosti a někdy je lepší, když ji použijete pouze na menší plochy, stoly či židličky. Černou můžete využít také na spotřebičích, na nádobí a dekoracích. Mimo zlaté jde s černou skvěle dohromady mosaz.

Černá s detaily zlaté působí nesmírně elegantně a moderně. Zdroj: Westwing

5. Zelenější životní styl

Zelenější životní styl rezonuje celou společností a dostává se do popředí zájmů také v interiérech. Navíc jsou přírodní materiály vhodné pro alergiky, zútulní interiér a dobře vypadají. V kuchyni se krásně vyjímá kámen, například kamenné desky jsou krásné a při vhodném zacházení vydrží navěky. Více přírody přinese do kuchyně také zelená barva, přirozenost a zemité odstíny barev. Neopomíjejte důležitost denního světla a různorodé dekorace či doplňky z těchto materiálů.

V kuchyni maximálně využívejte přírodní materiály. Zdroj: Rösler

6. Horní skříňky nepotřebujete

S tím, jak lidé čím dál více touží vlastnit méně věcí a mít doma menší nepořádek, přichází odborníci s různým řešením. Jedním z nich je rušení horních skříněk a nahrazování je policemi. Získáte větší pocit volnosti a police s poskládaným nádobím jsou doslova pastvou pro oči. Chybějící horní skříňky také znamenají úsporu nákladů, což je v době neustálého zvyšování cen za materiály pro mnoho lidí více než žádoucí. Ovšem pokud se nechcete horních skříněk úplně vzdát, je možnou alternativou renovace starých s odstraněním dvířek a získáním otevřeného úložného prostoru.

Je-li to možné, absence horních skříněk zabezpečí subtilnější vzhled sestavy. Zdroj: VOA Arquitetura

7. Vzorované podlahy

Vzory jsou více než žádoucí a v roce 2022 se dostaly také na podlahy. Letos by to měl být velký hit v plánech designérů a architektů. Dodávají dřevěným podlahám šmrnc. Smícháním světlého a tmavého dřeva vznikají úžasné kombinace. Pokud nechcete dřevěnou podlahu, nebojte se ani jiných materiálů. Různě poskládané dlaždice nebo přímo mozaika vypadají báječně a okoření celou místnost netradičním vzhledem.

Jednoduché kuchyně můžete oživit vzorovanou podlahou. Zdroj: Homelabdesign Studio

8. Nebojte se výrazných barevných kombinací

Do kuchyní se navrací také barevnost. Použijte různorodé kombinace matu a lesku, které dodají kuchyni zajímavý punc nevšednosti. Mezi velké oblíbence patří hlavně pastelové barvy a v roce 2022 je to hlavně pastelová růžová, která se hodí na nádobí nebo na stěny, ale ani růžové kuchyňské skříňky nevypadají špatně. Další trendy barvou budou odstíny zelené, která do domova přináší harmonii, stabilitu a optimismus, a hodí se i uklidňující, jemná, měkká a všestranná modrá, která pomáhá vytvořit otevřenější a vzdušnější prostor.

Pokud se obáváte výrazných barev, můžete zvolit pastelové odstíny. Zdroj: Canstockphoto

 

Fotogalerie:

 

Jak si na maximum užít sprchování?

 


You must be logged in to post a comment Login