Zahrada

Nastává čas pro zimování muškátů, jiřin a begonií. Jak na to?

Od   | 

Konec října velí na zahradě jednu důležitou povinnost. Protože první noční mrazíky klepou na dveře, musíme zazimovat muškáty, begonie a jiřiny. Kdy by se to přesně mělo stát? Správná doba je právě ta, kdy první významnější noční mrazíky ohlásí televizní „rosničky“. Tou dobou bývá právě často konec října. 

Jiřiny dejte stonky dolů 

U jiřin lze počkat, až se první mrazivá noc přežene. Druhý den seřízneme stvoly asi na sedm centimetrů a opatrně vyryjeme hlízy. Pokud už nemrzne, necháme je oschnout venku na vzduchu, pokud mrzne, raději někde v chodbě. Po několika hodinách je očistíme a uložíme do bedýnek stonky dolů (kvůli vytékání vody) a zasypeme rašelinou  Můžeme, ale nemusíme je pár dní nechat při vyšších teplotách okolo 18°C, nejpozději po týdnu ale musí někam, kde není příliš vlhko, je tam tma a od pěti do dvanácti stupňů. Průběžně kontrolujeme, zda neplesniví.

U jiřin lze počkat, až se první mrazivá noc přežene. Zdroj: Pixabay

Begonie chtějí rašelinu o trochu vlhčí 

Begonie také s prvními mrazíky musí z květináčů ven (jen pokud nastanou brzy a po nich je ještě hlášeno pěkné babí léto, přikryjte je netkanou textilií, ať zbytečně nepřijdete o ještě hezké květy) a rovněž se jim zavděčíte bedničkami s rašelinou. Postup je dosti podobný jako u jiřin, můžete tyto krásky vyndat v rámci jedné „šichty“. I begonie si rády pobudou ještě chvíli v 18°C, aby se zatáhly a zhojily případné defekty po vyndání, a po týdnu až deseti dnech šup s nimi do chladu. Rovněž vyžadují teploty mezi 5 a cca 8°C. Na rozdíl od jiřin snesou o málo více vlhko, rašelina nesmí nikdy úplně vyschnout, ale samozřejmě nadměrné vlhko škodí i jim, způsobí plesnivění a znehodnocení hlíz. 

Begonie ponechte na pár dní v teplejším prostředí a pak s nimi do chladu. Zdroj: Pinterest

Muškáty jsou na přezimování náročnější

Muškáty jsou poměrně choulostivé a rovnou říkáme, pokud nemáte naprosto vhodné podmínky, o zimování se nepokoušejte a raději si na jaře kupte sazenice nové. Rostliny je třeba postříkat postřikem určeným právě na muškáty na podzim, proti škůdcům a chorobám. Následně rovněž koncem října zastřihneme velmi nízko nad „kolínkem“ a přeneseme do chladné místnosti s 6 až 10°C. Rovnou ale zapomeňte na to, že byste všechny tři druhy rostlin umístili na stejné místo – muškáty potřebují světlo. A ne málo. Ideální pro ně bude veranda, pořádně studená chodba, temperovaný skleník. Ponecháme je v truhlíku, ve kterém rostou. Zaléváme velmi málo, růst je v zimě nežádoucí. Hodně podobně jako muškáty zimují i fuchsie. 

Muškáty zkuste přezimovat jen tehdy, pokud máte dobré, světlé a chladné podmínky. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

Posviťte si na zahradě s inteligentním osvětlením Philips HUE

 


You must be logged in to post a comment Login