Zahrada

Nahraďte muškáty jinými květinami a získejte nevšední výzdobu oken a balkonů

Od   | 

V létě nemusí vaše okna a balkony zdobit jen muškáty a petúnie, ale i tyto, pro někoho možná nevšední druhy. Vybrali jsme pár zástupců, jež umí exteriér pořádně ozvláštnit. A některé vás dokonce zbaví typických prací spojených s péčí o tuto skupinu rostlin. 

Zajímavá bakopa

Bakopa, latinsky Bacopa nebo Sutera diffusus, je letnička se světle zelenými listy, která je celé léto i část podzimu posetá něžnými květy. Hodí se jak do truhlíků, tak do závěsných nádob, protože vytváří až jeden metr dlouhé převisy. Kvete od června do října, a to bílými, růžovými nebo modrofialovými kvítky. Vyhovuje jí plně osluněné stanoviště, ale i polostín. Nepohrdne hojnou zálivkou a vyplatí se ji jednou do týdne hnojit hnojivem pro balkonové rostliny. Její květy postupně opadávají, tudíž není potřeba odkvetlé části pracně odstraňovat. Výhodou je také snášenlivost k mírným podzimním mrazíkům, takže vám může zdobit okna a balkony až do října. Pokud chcete rostlinu přezimovat, tak ji na podzim seřízněte asi na 15 až 20 cm, dejte do chladné místnosti a na jaře ji přesaďte. Ven ji umístěte až začne rašit, zpravidla během dubna a května. Bakopu je možné také množit, a to na jaře a řízkováním.

Nádoba více ožije, pokud do ní zasadíte několik barev bakopy. Zdroj: Casntockphoto

Cigaretový keř kufey

Cuphea ignea je rostlina, jejíž květy připomínají nedopalky cigarety, odtud cigaretový keř. Jde o zvláštní letničku, která kvete od června do října plně červenými a úzkými květy. Vyžaduje stejně jako bakopa plné slunce nebo polostín i pravidelnou zálivku, hnojivo uvítá jednou za dva týdny. Kufeu je možné pravidelně zaštipovat, odmění se vám pak bohatším kvetením a kompaktnějším tvarem. Jestliže na zaštipování zapomenete, nic se nestane, pokvete stále, akorát bude více převislá. Přezimuje v chladné místnosti přibližně o 10 °C, avšak v tomto případě zaštipovat nezapomínejte.

Květy kufey připomínají cigarety, proto se jí říká cigaretový keř. Zdroj: Canstockphoto

 

Nádherná řešení, jak vyšperkovat truhlíky najdete také v našem videu ZDE

 

Dužnatá šrucha

Pokud toužíte po něčem více exotickém za okny, zkuste šruchu velkokvětou neboli Portulacu grandifloru. Rostlina je známá, ale víte, že patří k těm nejméně náročným na péči? Je výborná pro suchá slunná stanoviště, kde se většině letniček úplně nelíbí. Navíc nesnáší zamokření, proto jí postačí jen velmi slabá, občasná zálivka a hnojení jedenkrát do měsíce. Kvete od června do srpna celou škálou barev, od bílé přes žlutou a oranžovou až po červenou. Šrucha patří k velmi pokryvným letničkám, které snadno zarostou celou nádobu. Během zamračeného počasí nechává své květy zavřené, ale hned jak slunce vysvitne, tak je otevírá.

Šrucha je zcela nenáročná rostlina. Zdroj: Canstockphoto

 

Kam pro záclony, závěsy, polštářky a další bytový textil?

 

Domácí popenec

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea), zvláště pak kultivar ‚Variegata‘, je domácí, listem okrasná trvalka, která se skvěle hodí do mobilních nádob, klasických i závěsných. Vytváří mnohdy až dva metry dlouhé a hustě olistěné převisy s bílým panašováním. Kvete od března do července drobnými fialkovými květy, jež se podobají květům kopřivy. Popenec upřednostňuje spíše stín a polostín, má rád častou zálivku a čas od času přihnojení. Do nádoby ho lze využít samostatně nebo i v kombinaci s jinými rostlinami, například petúniemi či million bells. Je plně mrazuvzdorný, často se využívá také jako léčivka či koření.

Zdroj info: zahradní arch. Alexandra Kuklová, Naše zahrada, Rady pro chytrého zahradníka

Popenec můžete kombinovat s běžnými letničkami. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Který koupelnový radiátor vybrat a proč?

 

 


You must be logged in to post a comment Login