Návštěvy bytů

Mobilní dům o šířce postele: Bydlení (nejen) pro digitální nomády, mladé či seniory

Od   | 

Jsme národ, který má ve velké oblibě karavany, a leckdo si bez nich a bez volnosti, kterou poskytují, neumí představit dovolenou. Ale bydlet v takovém domě? Představte si ale, že by byl pohodlný tak, že by se lecjaká garsonka mohla klouzat; ekonomický a ekologický a místo výhledu na panelové sídliště, který nám naše finanční možnosti na počátku kariéry leckdy nabízí, by mohl stát v lůně přírody, a to pokaždé jinde.

Ideální pro cestovatele 

Domy norského výrobce jsou jednoduše mobilní na přívěsu, snadno tak můžete i cestovat. Pro mladé páry nebo naopak seniory, kteří už nepotřebují v domě spousta místa pro řádění dětí, tak může být tento dům vynikající volbou. Největší model má podlahovou plochu 22 metrů čtverečních, ale sami se přesvědčíte, že se do něj vejde vše potřebné. Celý dům je vyrobený z přírodních materiálů a počítá s drsným norským klimatem, takže se není třeba bát, že by nebylo dořešeno vytápění, svod vody při prudkých plískanicích a podobně. Dům je pohodlný a obytný za každého počasí, vybavené elektronickým podlahovým vytápěním, pračkou a myčkou, plně vybavenou koupelnou. 

Do malého interiéru se vešlo vše potřebné při až zázračném zachování vzdušnosti. Zdroj: Norske Mikrohus

S jednoduchou dispozicí 

Celý interiér je vyveden v bílé barvě pro optickou maximalizaci celého prostoru a také vzhledem k tomu, že architekti vsadili na čistý severský design. Dům má vchod uprostřed nejdelší strany. Je prosklený tak, aby byl z jídelny výhled do okolní krajiny. Dispozice vnitřku je jednoduchá. Uprostřed se na obě strany od hlavního vchodu vešla kuchyně kombinovaná s jídelnou. Po straně se po schodech, pojatých zároveň jako knihovna a úložný prostor, dostanete do ložnice. Pod tou je prostor vyplněný koupelnou s toaletou. Na druhé straně zbylo místo na malý oddělený obývací pokojíček s pohovkou, aby bylo kde příjemně trávit večery v případě nepřízně počasí. Do kuchyně se vešlo vše potřebné včetně trouby, dvouploténkového elektrického sporáku, plnohodnotného dřezu a myčky nádobí. 

Jedna strana patří malému, útulnému obýváčku. Zdroj: Norske Mikrohus

V hlavní roli dřevo 

V celém interiéru hraje naprosto zásadní roli dřevo, ze kterého je vyrobena podlaha i mnoho dalších prvků. Ač je šířka místnosti velmi malá, prostor nepůsobí stísněně. U stolu se pohodlně nají dvě osoby. K dalšímu posezení mohou sloužit jednotlivé schody, po kterých se chodí do ložnice. Tady je jednoduché lůžko umístěné přímo na podlaze. Miniložnička má vlastní podlouhlá okénka, proto i z postele můžete vychutnávat výhled do přírody. 

Praktické i hezké zároveň 

Třebaže prostoru skutečně není nadbytek, nerezignovali designéři ani na pěkný vzhled domu. Vnitřní mírně zkosené stěny v kombinaci s naznačeným mnohem strmějším zkosením vytvářejí v ložnici velmi zajímavý vizuální efekt. Krajkový povlak dekorativního polštářku, stejně jako jednoduché položení matrace na zem, dodávají nádech romantiky studentských let. Ve světlém, vzdušném interiéru se skvěle daří pokojovým rostlinám. Okna proti sobě dávají možnost nejen vidět z jedné místnosti na dvě protilehlé strany, což není obvyklé, ale i za teplých letních nocí účinně větrat řízeným průvanem. 

Okna proti sobě umožní nejen výhled, ale i možnost dobrého větrání. Zdroj: Norske Mikrohus

Toaleta je jednoduchá, přizpůsobená úzkému prostoru a vybavená výrazným uměleckým dílkem ve formě přírodní ilustrace. Nechybí pokojová rostlina a malé okrouhlé umyvadlo, vsazené do šedé úložné skříňky s masivní dřevěnou deskou. Šedá barva je v tomto interiéru vítanou výjimkou. Tmavší dlažba dodává prostoru potřebný kontrast a menší velikost jednotlivých dlaždic dobře koresponduje s celkově menším prostorem. 

Toaleta je maximálně jednoduchá, ale i tak nás zaujme její designová čistota. Zdroj: Norske Mikrohus

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login