Inspirace

Malé předsíni navzdory aneb efektivní řešení pro nevelký vstup

Od   | 

Předsíň je důležitá nejen kvůli prvnímu dojmu návštěv, ale zejména kvůli vám samým. Skoro každý dnes bojuje se stresem, má náročnou práci a mnoho povinností mimo byt či dům. Návrat domů by měl být návratem do oázy klidu, kde starosti odložíte. Pokud vás přivítá malá, tmavá, nepořádná předsíň, na pohodě vám to nepřidá. Je jasné, že prostor je daný, ale v jeho rámci se dá doslova kouzlit, aby i malá předsíň byla funkční, působila opticky větší, a dala se dobře udržovat.

Šikmo položená dlažba nebo velké formáty

Dlažba v předsíni by měla být o něco tmavší než stěny, ale stále hodně světlá, aby místnost nezmenšovala. Optického zvětšení prostoru dosáhnete osvědčeným položením na šikmo. V době velkoformátové dlažby ale můžete podobného efektu docílit volbou většího rozměru a obdélníkového tvaru. Zda formát položíte kolmo nebo rovnoběžně s delší stranou už je na vás. Kolmým uspořádáním prostor opticky rozšíříte, rovnoběžně docílíte efektu delší místnosti.

Šikmo položená dlažba nebo i jen podobný vzor na běhounu prostor opticky zvětší. Zdroj: Home Style

V kurzu jsou kulatá zrcadla

Zrcadla jsou vašimi pomocníky. Nespokojte se s jedním úzkým, doplňte je třeba ještě kulatým ve výši obličeje (pro kontrolu bezchybně nanesené rtěnky) na druhé straně předsíně. Vzájemné zrcadlení vytvoří zajímavé efekty a vizuálně zvětší prostor.

Kulaté zrcadlo můžete klidně zkombinovat s hranatým nábytkem. Zdroj: Pinterest

Vhodné umělecké dílo

Pokud na jednu stěnu své předsíně umístíte krásný zajímavý obraz, grafiku či fotografii, návštěvy upřou svou pozornost na něj a ne na nedokonale srovnané boty. Trochu nudný prostor tak bude dobře oživen.

Doplňte předsíň obrazem, fotografií či grafikou. Zdroj: BRW

Bodové osvětlení

Velký závěsný lustr, o který se dvoumetrový strýc vždy praští, nebude pro předsíň, kde provádíme různé manévry, jako svlékání kabátů atd., ta nejvhodnější volba. Opticky i ubírá místa. Vsaďte spíše na více drobných stropních bodovek. Jejich pomocí můžete docílit lepšího a zajímavějšího osvětlení, a tím prostornějšího dojmu. V kurzu jsou i LED lišty či pásky, které velmi snadno integrujete do podhledu nebo spojnice mezi stěnou a stropem.

Úzkou chodbu můžete oživit netradičním osvětlením. Zdroj: Aulix lighting

Skříňky vysoko

Volte vestavné úložné skříně vedené až ke stropu. Prostor vysoko použijete na sezonní věci. Pokud je vaše předsíň hodně malá, umístěte některé skříňky pouze vysoko, kde nebudou překážet, pod nimi může být třeba botník.

Skříň v předsíni může být vysoká až do stropu, nebo na ni můžete ještě položit boxy na sezonní potřebnosti. Zdroj: Pinterest

Úložné prostory by měly být zavřené

Nevolte otevřené úložné prostory, jako různé police, které bývají tak často součástí šatních stěn. Špatně se na nich udržují věci v úhlednosti a pořádku, takže v praxi z nich neustále padají dětské helmy, klobouky a plandají rukávy svetrů. Jakýkoliv chaos a nepořádek v malé místnosti působí výrazně hůř než ve velké.

Hledejte uzavřené úložné prostory. Zdroj: Ikea

Závěsný koš = vše po ruce

Zvláště máte-li děti a je-li právě zima, je skoro nemožné udržet předsíň v úhlednosti a pořádku a přitom mít vždy po ruce čtvery rukavice tenké, čtvery rukavice nepromokavé, šály, čepice různých druhů a další drobné nezbytnosti. Koupíte-li závěsný síťový koš, ve kterém bude mít každý člen rodiny podle výšky svou přihrádku, už nikdy nebudete za tři minuty osm hledat rukavice po celé předsíni.

Nábytek

Volte světlý, lesklý, subtilnější nábytek, bude vypadat lépe a místnost nebude tak opticky zmenšovat, jako kdyby byl použit masiv nebo tmavší odstín.

Do předsíně se hodí světlý, subtilní nábytek na nožkách. Zdroj: Pinterest

 

I když tím ztratíte pár centimetrů, zvažte postavení nábytku na klasické nožičky, působí to vzdušněji.

 

Pořádný botník

Pokud máte děti, znáte to. Mají snad více bot než kterákoliv žena. A všechny musí být po ruce – gumáky, tenisky, nepromokavé boty, sandály, crocsy na zahradu, bačkůrky na doma – všechny tyto nezbytnosti mohou být klidně potřeba v průběhu jediného letního dne, který začíná deštěm a vyčasí se do pořádného parna. Rozházené boty na zemi návštěvy neohromí a vás bude stále dokola vytáčet, jak o ně zakopáváte. Nebojte se proto pořádného, naddimenzovaného botníku. Nejspíš stejně brzy zjistíte, že naddimenzovaný není. Velmi úsporné prostorově jsou botníky vyklápěcí.

Botník postačí o 30 cm hluboký. To se hodí do extrémně úzkých chodeb

Botník postačí 30 cm hluboký. Zdroj: Pinterest

 


You must be logged in to post a comment Login