Kuchyně

Nebojte se černé v kuchyni: Je krásná a elegantní

Od   | 

Černá nemusí být smutná a ponurá. Tmavé odstíny jsou elegantní a fungují výborně v klasickém vzhledu. Moderní černé kuchyně značí sofistikovanost a glanc, jsou odvážné, nadčasové a představují designový trend, který byste při zařizování kuchyňské sestavy měli zvážit.

Černé provedení může mít různé podoby.

Černé provedení může mít různé podoby. Zdroj: Decoland

Odvážný design, kterým černá kuchyně bezesporu je, musí být použit důmyslně a chytře. Je důležité vhodně kombinovat tmavou barvu se světlejšími odstíny. Vyberte si černé skříňky se světlou pracovní deskou, nebo přitáhněte pozornost k tmavému kuchyňskému ostrůvku. V malých místnostech se těmto odstínům raději vyhněte, protože by namísto supermoderní kuchyně mohl vzniknout ponurý kout. Pokud bez černé nemůžete být, pořiďte si jen některé doplňky či spotřebiče.

Černou lze do kuchyně zakomponovat i pomocí spotřebičů. Zdroj: Hoover

Potřebujete dostatek světla

Černá vypadá nejlépe ve větší kuchyni nebo v kuchyních spojených s obývacím pokojem. Tam, kde je dostatek prostoru, naplno vynikne. V jakékoliv místnosti je vždy nutné mít dostatek světla. Základem je přirozené světlo, ale rozhodně přidejte dostatek umělých svítidel. Volte raději bílé světlo namísto teplého. Pokud máte menší místnost, a přesto trváte na černé, pořiďte bílou pracovní desku, nebo myslete právě na dostatečné osvětlení v kuchyňském prostoru. Tmavý design dozdobte detaily se světlými odstíny. Kombinujte černé skříňky s bílým ostrůvkem a přidejte chromované úchytky. Výborně působí  barevné dlaždice v takové kuchyni, protože celý prostor oživí. Přidejte ještě rostliny a máte dokonalé místo k vaření.

Otevřené police a sklo

Do černé kuchyně dokonale zapadnou otevřené police, které zachovají vzdušnost v prostoru. Nechte si vyrobit police v neutrálním rozdílu. Vznikne zajímavý kontrast. Je to zároveň skvělý způsob, jak vystavit oblíbené keramické kousky a kuchyňské dekorace. Mimo polic můžete rozbít jednolitou tmavou barvu tak, že do kuchyně pořídíte prosklené skříňky. Díky tomu nebude místnost působit stísněným dojmem. Opět vystavíte oblíbené nádobí, ale za sklem máte jistotu, že nebude plné prachu.

Otevřené police dokáží místnost rozzářit a otevřít. Zdroj: Deho

Přidejte mosazné detaily

Leštěné mosazné a zlaté kuchyňské doplňky jsou stále oblíbenější, zejména kvůli tomu, že lidé preferují tmavé barvy v kuchyních. Hřejivé vlastnosti těchto kovů perfektně doplní elegantní vzhled. Výraznou povrchovou úpravu můžete zvolit na vodovodní baterii, osvětlení nebo na úchytky na kuchyňských dvířkách.

Mosazné prvky zjemňují celý kuchyňský prostor, a navíc vypadají velmi moderně. Zdroj: Canstockphoto

 

Kombinujte s dalšími barvami

K černé se hodí prakticky kterákoliv barva. Odvážná a silná je kombinace s bílou a v kuchyni je zvlášť populární. Bílé skříňky smíchané s černou nejsou tolik impozantní, ale působí mnohem více vyváženým dojmem. Černá dokáže pracovat s velkou většinou odstínů. Důležité je myslet na kvalitu světla v místnosti a zhodnotit si, jaký celkový pocit chcete v místnosti vytvořit. Výrazný kontrast dostanete zářivě bílou nebo se studenými šedými tóny. Teplo a hloubku získáte oranžovou a zlatavě medovou. Tmavou kuchyni se nebojte různě stylizovat a upravovat. Používejte reflexní plochy, instalujte spotřebiče z nerezové oceli. Ty zajistí, že v prostoru bude mnohem více světla. I v těch nejmenších kuchyních bude jakékoliv světlo hrát velkou roli právě díky reflexním povrchům.

Místnost by neměla být čistě černá. Působí pak stroze a stísněně. Dřevo v kombinaci s černou prostor otevře. Zdroj: Stopka

Je černá kuchyně dobrý nápad?

Zda jde o dobrý nápad nebo ne, záleží na samotném kuchyňském prostoru. Pokud máte malou místnost, používejte černou rozumně. Volba celočerného designu způsobí, že místnost vypadá malá a stísněná. Dalším designovým prvkem, který je třeba zvážit a který může zcela změnit vzhled, je rozhodnutí o matném nebo lesklém povrchu. Lesklá kuchyně díky odrazu světla vytváří iluzi většího prostoru. Bohužel ale jsou lesklé povrchy na ústupu a prim hraje matná. Matná černá linka je elegantní a velmi vynikne v kombinaci  s dřevěnými detaily.

Černé kuchyňské skříňky snadno zapadnou do jakéhokoliv designu kuchyně, ale konečné rozhodnutí, zda se tímto směrem chcete skutečně vydat, je na vás.

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login