Koupelny

Koupelna spojená s toaletou? Prozradíme výhody i nevýhody, které toto spojení obnáší

Od   | 

Ačkoliv může koupelna spojená s toaletou vypadat na první pohled hezky, spousta lidí změní názor chvíli poté, co takovou koupelnu začne užívat. Pokud tedy máte možnost umístit WC do samostatné místnosti, udělejte to. Druhou toaletu pak můžete nechat klidně i v koupelně – pokud máte dostatek místa. Jaké výhody a nevýhody s sebou přináší spojení toalety s koupelnou?

Víme, že dispozici domu či bytu změnit nemůžete. Pokud musíte toaletu nutně umístit do koupelny, nedá se nic dělat. Pokud však máte na výběr, doporučujeme, abyste zvážili zvyky rodiny, ale i počet osob žijících v domácnosti. Jen tak se vyhnete situaci, kdy se bude jeden z vás hodinu užívat v horké vaně, zatímco ostatní budou v tu samou chvíli potřebovat na toaletu. Právě v tuto chvíli si řeknete, jak by bylo fajn mít toaletou oddělenou, ale ideálně mít toalety dvě.

Toaletu můžete oddělit od zbytku koupelny polopříčkou. Nezapomeňte, že toaleta může být vybavena bidetovou sprškou. Ušetříte jí potřebné centimetry za samostatný bidet. Zdroj: Geberit

Spojením dvou místností prostor neušetříte

Mysleli jste si, že vám spojení koupelny s toaletou v malém bytě ušetří místo? V tom případě jste na omylu. Pokud budete chtít do koupelny dostat kromě sprchy a toalety i nějaké úložné prostory, nebudete se moct v prostoru ani hnout. Pokud se naopak na samostatnou toaletu nevejde alespoň malé umyvadlo, doporučujeme oba prostory spojit. V tom, zda se spojení toalety s koupelnou vyplatí, mohou pomoci také předpisy.

Co tvrdí předpisy?

Ty totiž stanovují, že v bytě, kde máte více než dvě místnosti, má být samostatná toaleta. Ke spojení toalety s koupelnou tak může většinou dojít v malých bytech, nebo naopak v těch opravdu velkých, kde však většinou toaletu spojenou s koupelnou doplníte právě i o samostatné WC. Prostory nespojujte ani v případě, kdy vás v domácnosti bydlí více. V páru vám spojení koupelny s toaletou vadit nebude, ale u rodiny se třemi dětmi to bude něco zcela jiného. Obzvlášť ráno, když budou všichni potřebovat nejen na toaletu, ale i do koupelny. V případě, že v panelákovém bytě nefunguje ventilace, doporučujeme tyto dva už tak malé prostory nespojovat. V takovém případě je lepší, když případný zápach zůstane na toaletě a nedostane se i do koupelny. A kdy je spojení prostorů naopak výhodou?

Zubní kartáčky by měly být co nejdále od WC. Zdroj: Grohe

Máte možnost experimentovat

Jedním z častých důvodů rekonstrukce velkých koupelen je fakt, že jsou zařízené jen vanou a umyvadlem – zbytek už tak velkého prostoru zůstává nevyužitý. Spojení prostorů se může hodit také ve chvíli, kdy chcete změnou dispozice zvětšit původní koupelnu malých rozměrů. Spojení se nemusíte bát ani v případě, kdy bydlíte sami nebo s partnerem a o žádném dalším stěhování neuvažujete. Spojení byste měli zvážit také v případě, kdy by byla samostatná toaleta tak malá, že se do ní nevejde ani malé umyvadlo. Po návštěvě toalety je třeba mýt si ruce – a tím, že půjdete do koupelny, budete mít doma stejné blokády koupelny, jako by byla toaleta propojena.

Častou nevýhodou koupelen s toaletami v paneláku je to, že se dveře na záchod nacházejí hned u vstupních dveří. Nejen, že o sebe dveře neustále bouchají, ale navíc chodíte na toaletu přes „špinavou zónu“. Tedy přes místo za vstupem, kde je našlapáno botami z venku. Pokud už v bytě či domu jednu samostatnou toaletu máte, můžete druhou (pokud se vám bude hodit) umístit do koupelny. Vy pak můžete chodit primárně do koupelny, zatímco návštěvy půjdou na samostatnou a nebudou vám „šmejdit“ v koupelně.

Každá toaleta by měla být vybavena takzvaným duálním splachováním. Zdroj: Tece

Jaké jsou výhody spojení koupelny s toaletou?

  • Koupelna bude vypadat prostorněji, když ji nebude rozdělovat příčka na dvě samostatné místnosti. Platí v případě, kdy máte jednu větší místnost, kterou byste museli oddělit zdí.
  • Pokud vám s partnerem nevadí, že na sebe vzájemně uvidíte, jestliže budete v koupelně oba najednou, není co řešit.
  • Vše máte na jednom místě.
  • Ubudou vám jedny dveře v předsíni.
  • Vestavěné WC v setu s umyvadlem a vanou ze stejné řady vypadá lépe.

Jaké jsou nevýhody spojení koupelny s toaletou?

  • Pokud je vás v domácnosti víc a otec rodiny tráví půl hodiny ráno na WC čtením novin, dost to zdrží ranní přípravy do školy nebo práce.
  • Občas se může stát, že se vám do koupelny nebude moc chtít. Po návštěvě toalety je třeba větrat – takže pokud půjdete hned poté do vany, bude vám zima. V druhém případě bude koupelna plná osvěžovačů vzduchu.
  • V koupelně přijdete o soukromí.

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login