Inspirace

Japonské umění Wabi Sabi vidí v nedokonalostech a přirozenosti tu pravou krásu. Poznejte nový trend v interiérech

Od   | 

Japonský umělecký koncept Wabi Sabi pronikl do moderních interiérů zejména v letošním roce. Odmítá běžný domácí design, který je masově vyráběný, technologicky nasycený nebo příliš extravagantní. Jeho podstatou je nalezení kouzla v nedokonalostech a přirozenosti. Uznává autentický dotek člověka a nikdy neztrácí spojení se skutečným vkusem.

Umění Wabi Sabi se začalo rozvíjet někdy v 15. století stejně jako japonské čajové rituály. Obojí v podstatě vzešlo u budhistických mnichů. Zenový budhismus je především o zbavení se negativity a držení se přirozenosti. Při renovaci interiérů platí úplně stejná pravidla. Až budete přetvářet svůj domov, snažte se zbavit všeho toxického. Když to zvládnete, zmizí stresy z požadavků ostatních a přiblížíte domov velmi blízko k přírodě.

Wabi Sabi je i nedokonalost a hodně zelených květin. Zdroj: Canstockphoto

„Křehká je rovnováha mezi potěšením, které máme z věcí, a potěšením, které máme ze svobody věci.“ – Leonard Koren

Wabi Sabi je především o přirozenosti

Zakomponování prvků uměleckého stylu Wabi Sabi v moderních interiérech není rozhodně otravnou a omezující aktivitou. Naopak. Protože je především o skromnosti a neokázalosti, přináší do domovů klid a pohodu. Vyzdvihuje používání jednoduchých a přírodních materiálů, nejlépe lokálního charakteru, využití přírodního světla z oken, dřevěných komponentů a zelené barvy. Mějte otevřenou mysl při vytváření domova. Už jen to je samo o sobě uměleckým stylem – přijmout umění v jeho nedokonalé podobě.

Rozhodně sem patří přírodní matetriály. Zdroj: Canstockpohoto

Mnoho krásných věcí přesně v souladu s Wabi Sabi naleznete na bleších trzích, v bazarech a výprodejích. Aniž byste si to uvědomili, klidně si takto domů můžete přinést autentické dílo s velkým příběhem.

Nedostatků se nebojte

Wabi Sabi se soustředí hlavně na nedokonalosti. Nedokončené a staré povrchy stěn jsou velkou novinkou trendy interiérů, stejně tak použití surového betonu s přírodními tóny. Nevynechávejte zelené rostliny. Pokud se vám líbí rustikální styl, je velmi pravděpodobné, že Wabi Sabi si zamilujete taktéž.

Recyklujte, například nepotřebné palety. Zdroj: Pinterest

Jednoduchost jako základ

Žádný nepořádek, také to spadá do interiérů Wabi Sabi. Nejedná se o naprostý minimalismus, ale spíše o zjištění, že méně je někdy skutečně více. Hlavní myšlenka spočívá v tom, že necháte část dekorace doslova zazářit v jinak čistém prostoru. Předmět ve vás má vyvolávat radost a potěšení. Inspirovat se můžete u metody KonMari, kterou vytvořila Marie Kondo. Ta spočívá v tom, že si doma necháte jen věci, na kterých vám záleží a vnášejí do domu nostalgii, krásu, užitečnost nebo jejich kombinaci. Díky rozmanitosti tohoto umění nenaleznete ani jeden naprosto totožný interiér. Každý bude jedinečný podle toho, jak jeho obyvatelé vidí krásu založenou na Wabi Sabi.

Wabi Sabi to jsou i zemité barvy. Zdroj: Pinterest

Barvy přírody a rukodělné výrobky

Barevné odstíny mají působit klidně a navodit pocit bezpečí. Vybírejte proto do svého domova raději zelenou, hnědou, šedou a bílou. Všechny tyto barvy a jejich odstíny souvisí s přírodními materiály. Do Wabi Sabi patří taktéž výrobky, které jsou ručně vyrobené. Ať si je vyrobíte sami, nebo si necháte vyrobit od někoho jiného.

Velkou parádu udělá správný výběr svítidel

Nábytek z přírodních materiálů jako kontrast k cihle a betonu

Jak jsme již naznačili, velmi důležité je v tomto případě dřevo, z těch exotických teak a bambus. Hodí se taktéž vzhled oprýskané patiny a propojení drsnějších materiálů (beton a cihly) s něžnějšími květinovými prvky a přírodním textilem. Nechte se nadchnout přirozeností tohoto stylu. Odhalte všechny nedokonalosti, hrdě vystavte starší a oprýskaný nábytek a užívejte si každého dne v novém domově.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login