Zahrada

Jaké bylinky ze zahrady uskladnit na zimu a tipy pro podporu imunity

Od   | 

Stále více lidí nachází zálibu v pěstování bylinek. A to je dobře, protože bylinky mají našemu zdraví i kuchyni hodně co nabídnout a mít je neustále po ruce tak určitě není na škodu. Bylinky můžete pěstovat nejen na zahradě, ale i doma v květináči. Poradíme vám, jaké bylinky si uskladnit na zimu a přihodíme pár tipů, jak s jejich pomocí podpořit imunitu.

Jak uskladnit bylinky na zimu

Většinu lidí možná jako první napadne bylinky usušit a poté skladovat v plátěném sáčku. Některé bylinky je možné na zimu uschovat, protože studené měsíce přečkají, ale takové jednoletky naneštěstí nemají v zimě šanci. Méně odolné byliny můžete ze záhonku na zahradě přesadit do květináče a pro ten doma najít nějaké světlé místo s teplotou pohybující se okolo 10 až 20 °C. V zimě přiměřeně zalévejte, se zálivkou to však nepřehánějte. Bylinky, které jsou schopné přežít zimu přímo na záhonu na zahradě, obložte mulčovací kůrou a větvemi z jehličnatých stromů. Na zahradě je přes zimu možné nechat petržel, pažitku, oregano, šalvěj, meduňku nebo mátu či tymián.

Bylinky a imunita

Bylinky pro posílení imunity se používají již po staletí. I naši předci věděli, co pěstovat na imunitu a znali mnohdy až kouzelnou moc bylinek, která bývá často podceňována. Patříte-li k lidem, kteří dávají přednost přírodním způsobům léčby před dopováním se prášky plnými chemie, pak byste měli vědět, jaké bylinky pěstovat a jak s nimi pracovat, pokud chcete s jejich pomocí podpořit funkci imunitního systému.

Zdroj: stockcreations/Shutterstock.com

Chřipka je strašák

Chřipka je typická podzimní nemoc. Někdy jí předchází na první pohled obyčejné nachlazení, které může doprovázet zadní rýma, kašel nebo také bolesti v krku. Mezi léta používané bylinky proti chřipce patří třapatka nachová neboli echinacea. Ta se dá použít čerstvá v podobě tinktury, můžete si ji ale nasušit a uskladnit na zimní měsíce, kdy si z ní můžete připravovat čaj. Třapatka nachová neboli echinacea patří mezi skvělé bylinky, které posilují imunitu před nachlazením apod.

Proti nachlazení všestranný rakytník

I na první pohled obyčejné nachlazení, které doprovází rýma a únava, dokáže pěkně potrápit. Chcete-li těmto stavům předcházet, jednou z možností jakési prevence je pít čaj na imunitu, který si můžete připravit z bylinek. Všestranně použitelný rakytník odvede ve vašem těle skvělou službu, protože je plný ochraňujících buněk, které chrání před oxidačním stresem. Urychluje rekonvalescenci těla, obsahuje nenasycené mastné kyseliny podporující funkci mozku a obrňuje tělo před viry a bakteriemi.

Zdroj: Chamille White/Shutterstock.com

Bylinky pro lepší imunitu

Dá se říci, že snad každá bylinka může našemu tělu něco nabídnout. Bylinky na imunitu podporují obranyschopnost našeho těla, které se tak mnohem lépe dokáže vyrovnat s útokem různých nemocí. Mezi bylinky, které můžete pěstovat během sezony (nebo po celý rok) a případně si je nasušit do zásoby na zimu, patří heřmánek, meduňka, tymián, šalvěj, mateřídouška nebo třeba tulsi. V případě šalvěje nebo mateřídoušky byste měli být obezřetní. Šalvěj není pro některé skupiny lidí vhodná, sem patří těhotné, kojící nebo lidé s onemocněním jater. Šalvěj ani mateřídoušku navíc není vhodné užívat dlouhodobě.

Zdroj: Andrew Angelov/Shutterstock.com

Vyrobte si sirup proti kašli

Myslet na imunitu preventivně a spoléhat se na přírodní pomoc bylinek rozhodně není špatná věc. Je ale dobré vědět i to, jak si ulevit v případě, kdy obranyschopnost těla selže a objeví se nějaká ta zdravotní potíž – například kašel. Určitě je fajn mít povědomí o tom, co pomáhá na bolest v krku, když se nechcete hned spolehnout na pilulky z lékárny.

Možnost tu je a nadchne každého, kdo má rád přírodní způsoby léčby. Můžete si vyrobit sirup proti kašli. Ten lze vyrobit třeba z mateřídoušky, kdy ji stačí opláchnout a poté vrstvit do uzavíratelné nádoby na střídačku s cukrem. Sklenici s bylinkou a cukrem poté nechte 3 týdny na světlém místě. Pak slijte a do zbylé hmoty nalijte cca 200 ml vody, dobře protřepejte a smíchejte s první tekutinou. Nechte odpařit, aby sirup získal požadovanou hustotu.

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login