Technika v domácnosti

Jak si dobře zavařit

Od   | 

Vaříte hodně a vaříte rádi? Pak k tomu potřebujete kvalitní varné centrum. Za nás v redakci jednoznačně vyhrála kolekce spotřebičů Domino firmy De Dietrich, u kterých můžete zkombinovat indukční a plynovou varnou desku a doplnit ji Teppan Yaki nebo lávovým grilem. Ale i ostatní varné desky nás ohromily funkcemi… Prostě to vypadá, že už vařením není nutné strávit tolik času. Tedy když máte ten správný spotřebič.

Například firma AEG nabízí indukční varnou desku s funkcí ProFry pro optimální kontrolu teploty. Což v praxi znamená, že díky přednastaveným stupňům smažení pro řadu různých jídel se můžete spolehnout, že snímač udrží vždy správnou teplotu, čímž zaručí stálé výsledky smažení. Stačí tedy zvolit jen stupeň smažení. S funkcí FreeZone, u stejného výrobce, můžete položit pánev kamkoliv a budete vařit. Milovníky čínské kuchyně potěší plynová varná deska s hořákem pro pánev Wok.  Firmy Whirlpool nebo Bauknecht používají pro plynové desky speciální, snadno udržovatelný povrch iXelium, který zaručuje stálobarevnost, vyšší odolnost, snadno se čistí a minimalizuje poškrábání a odírání. Franke nabízí mimo zajímavého designu u své plynové desky zabudovanou termoelektrickou pojistku, která zastaví přívod plynu, jakmile zhasne plamen. A ještě přidá tříletou záruku. Varné indukční desky Baumatic BIP650 se pyšní flexi zónami, na které můžete umístit jeden nebo 2 hrnce různé velikosti a přitom nastavit výkon pro každý hrnec zvlášť. Rozmazlovací funkce a design varných desek jsou důležité (pro některé z nás dokonce nejdůležitější), přesto nemohou být jediným kritériem při výběru. Měli bychom brát v úvahu i další hlediska.

Samostatná, nebo v kombinaci?

Zde je důležité, zda bude varná deska umístěná v kuchyni ve stejné části jako trouba, nebo budou odděleně. Výhodou kombinací je společné ovládání obou spotřebičů. Výhodou nezávislého umístění je možnost volby rozdílných značek spotřebičů. 

Plyn, nebo elektrika

Každý kuchař vám řekne, že na plynové desce se vaří lépe, protože můžete ihned regulovat sílu ohně. Plynové desky mají i další výhody, a to: nízké pořizovací náklady i náklady spojené s provozem, protože cena plynu je prozatím nižší. Plynové desky můžeme mít v tradičním smaltovém provedení i s moderním nerezovým, skleněným nebo sklokeramickým povrchem. Pořizovací cena od 1 500 Kč.

Pokud chcete vařit na plynu i přesto, že ho nemáte domů zavedený, lze využít plynových desek s tryskami pro propan-butan.

U elektrických varných desek můžete volit mezi různými povrchy – litinové plotny, sklokeramická deska, indukční deska. Opomeneme-li fakt, že vaření na litinových plotýnkách se už v nových moderních domácnostech příliš neobjevuje, patří k jejich kladům nižší náklady na pořízení (ale vyšší nároky na energii – déle totiž trvá, než se rozehřejí). Litinové plotýnky je také složitější čistit.

Volba mezi sklokeramickou deskou a indukční není jednoduchá a záleží spíše na zvyku a způsobu přípravy pokrmů. Sklokeramická deska využívá energii efektivněji, naproti tomu indukční deska patří mezi nejpokročilejší varianty s minimální ztrátou energie a vyšší účinností. Nevýhodou je nutnost využít pouze nádobí určené pro indukci – s feromagnetickým dnem.

Pokud stále váháte, můžete dilema vyřešit koupí kombinované sklokeramické a indukční desky.

A když si nejste pořád jisti a chcete zůstat v cenově nižších nebo středních pásmech, volte  kombinaci desky elektrické a plynové.

Velikost varné desky 

Můžeme volit mezi 2 až 6 varnými plochami. Nejčastější volbou pro čtyřčlennou domácnost bývá 4 zónová deska. Určitě budete při rozhodování brát v úvahu prostor, který desce v kuchyňské lince chcete poskytnout. Od šíře 30, 45, 60 až dokonce po 90 cm.

V případě, že byt má jen jednofázový rozvod, máte omezené možnosti výběru elektrické desky. Toto se týká zejména starší výstavby.

Design, ovládání a barvy

Stále lze vybrat i desky s mechanickým ovládáním – nejčastěji plynové s elektrickým zapalováním. „Knoflíkové ovládání“ se ale hůře udržuje a čistí, proto je nabídka spíše doplňková nebo bývá u starších modelů. Nejčastější je dotykové ovládání. Jeho nevýhodou je nižší účinnost. Pokud máte mokré či mastné ruce nebo je oblast ovládání ušpiněná, pak plotýnku snadno nezapnete ani nevypnete. Pokud tedy nemáte nadbytek trpělivosti pro boj s dotykovými čidly, doporučujeme klasické otočné knoflíky.

Jste-li dobrodružné povahy, nebojte se bílé a nevšedních tvarů varných desek.

Funkce

Ne vždy platí pravidlo, že čím více funkcí, tím lepší. Určitě stojí za zvážení, které funkce skutečně využijete a jsou nezbytné a které jsou pouze doplňkové. Například rodiny s dětmi určitě ocení signalizaci zbytkového tepla nebo dětský zámek zamezující nechtěnému zapnutí desky. Zapomnětlivci zajisté uvítají zvukovou signalizaci a časové spuštění/vypnutí nebo automaticky vypnutý ohřev při sejmutí nádoby. Zaneprázdněné kuchařky budou využívat funkce rychlého rozehřátí varných zón, rozpoznání velikosti nádobí i paměťový program. U plynových desek využijeme elektrické zapalování a pojistku proti úniku plynu. A snadné čištění desky pak zajisté potěší úplně všechny.

Připravila: Karolína Sornas, Foto: archiv

Související články:

Jak správně vybrat sušičku prádla

Aby myčka perfektně fungovala a dlouho vydržela

Kuchyně na chalupu

Feng shui a jídelny

Rozměry pro plánování kuchyně