Technika v domácnosti

Vyžehlit a nezhroutit se aneb jak vybrat správnou žehličku a najít vhodné místo pro žehlení

Od   | 

Některé ženy mají žehlení jako koníček, druhé – těch je většina, u něho potichu trpí se skleničkou vína. Abyste brzy nepřišly o játra, přinášíme skvělé rady, jak vybrat správnou žehličku a nádavkem tipy, jak domů začlenit žehlicí prkno.

Ať už dáte přednost jakékoliv žehlící ploše a jakýmkoliv funkcím, první, co byste měli vyzkoušet, je hmotnost žehličky. Přístroj by měl být lehký a v ruce pohodlný. Dále se zajímejte o příkon, který usnadní žehlení, a systémy na změkčení vody a čištění vodního kamene, aby žehlička za chvíli neletěla do koše. A pak už přijdou na řadu nutnosti, jako je tvrdost a odolnost žehlicí plochy, množství vyprodukované páry (ideální hodnoty jsou kolem 40g/min.) nebo délka kabelu. (Zdroj: Srovnávací test a recenze nejlepších žehliček). Také si uvědomte, jak zruční v žehlení jste. Na trhu jsou v zásadě tři typy žehliček – suché, napařovací a parní generátory. Abyste vybrali tu pravou žehličku, zohledněte, jak často ji budete používat a co od ní vlastně chcete.

Na občasné žehlení stačí suchá žehlička

Těm, co použijí žehličku jen párkrát do roka, postačí základní model – suchá žehlička, jejíž výhodou je právě nízká pořizovací cena. Jestliže ale na vás čekají o víkendu plné koše prádla, s touhle žehličkou terno neuděláte. Tento typ se navíc nehodí pro všechny druhy textilií. Přírodní materiály se vám vyžehlí snadno, problém však budete mít se syntetickými vlákny, která mají tendenci se na žehličku přilepit. Bestsellerem, který jen strčíte do zásuvky, nastavíte teplotu a vesele žehlíte, je žehlička Bosch TLB 5000, která obsahuje sprejový systém s příkonem 1 300 W a chlubí se délkou šnůry 1,9 m. Její cena se na trhu pohybuje zhruba od 750 do 900 korun.

Napařovací žehlička do každé domácnosti

Žehličky, které fungují na principu horké páry, nabyly v posledních letech na popularitě. Není divu. Horká pára usnadňuje žehlení, výrazně zkracuje dobu této nepříjemné činnosti, přináší lepší výsledky, a navíc plno výrobců stále vymýšlí nové vychytávky. Základní napařovací žehličky jsou finančně dostupné a seženete je od jednoho do tří tisíc korun. Napařovací stálicí je Tefal FV 4870. Pochlubit se může dvouvrstvou žehlicí deskou, příkonem 2400 W a šnůrou 2 m a stálým výstupem páry 40g/min. Horizontálním i vertikálním napařováním, které je ideální pro jemné tkaniny, záclony a oblečení na věšáku. Navíc má i program Eco, který vám ušetří energii. Na paty jí šlape ale Tefal 5615 se šnůrou 2 m a stálým výstupem páry 50g/min, který navíc páru koncentruje do špičky, má samočisticí desku i odvápňovací systém. Obě jsou k dostání od 1 500 do 2 000 korun. Dobrá je také napařovací žehlička Braun TS 785 STP, která uživatele láká svou safírovou deskou, ta je nadmíru odolná proti poškrábání. S výkonem 2400 W, parním rázem 170g/min a šnůrou 2,5 m je dobrou alternativou.

Luxusní žehlení pro náročné

Parní žehličky, parní generátory, parní stanice, systémové žehličky a další. Přesně tohle jsou žehličky vhodné do větších rodin, kde se pračka nezastaví. Technologie zde spočívá v odděleném výrobníku páry a samostatné žehlicí ploše. Tento druh žehliček disponuje externí nádrží na vodu, která je umístěna ve stanici, nikoliv v žehličce. Díky oddělené nádrži, jsou žehličky lehčí a vážně se s nimi nenadřete, navíc máte prádlo vyžehlené opravdu za chvilku. Za tento luxus si však připlatíte. Hitem je Tefal GV 7340 s příkonem 2200 W, parním rázem a stálým výstupem páry 120g/min. Tato stanice navíc disponuje nejvyšší kluzností žehlicí desky Ultragliss Difusion a svým odvápňovacím systémem výrazně prodlužuje životnost přístroje. Tefal můžete pořídit kolem 4 500 korun. Za zmínku však stojí i parní žehlička Philips PerfectCare Elite GC9630/20. Při jejím pořízení se sice plácnete přes kapsu, stojí kolem sedmi tisíc korun. Benefitem vám však může být příkon 2400 W, šnůra 1,8 m, parní ráz a výstup páry 135 g/min, odvápňovací systém Easy De-calc, úsporný režim Eco a technologie Optimal TEMP, která garantuje nespálení všech žehlených tkanin.


You must be logged in to post a comment Login