Architektura a design

Dům ze skla a oceli: Do vzrostlé zahrady skvěle zapadá

Od   | 

Pozemek majitelů novostavby z oceli a skla sousedí s veřejným golfovým hřištěm, což velmi ovlivnilo uvažování nad dispozicí domu tak, aby bylo zajištěno na pozemku soukromí a od hřiště nebylo vidět do privátních částí zahrady. Zvolena byla nakonec dispozice do tvaru písmena „L“, která ukrývá krásnou zahradu. 

Tmavý dům překvapivě dobře zapadá do zahrady a krajiny. Zdroj: Alvaro Moragrega

Hlavní společenské prostory domu sestávají z obývacího pokoje s krbem a klavírem a jídelního koutu. Pod schodištěm nalezneme bar a úložné prostory. V přízemí je dále rodinný pokoj, spíž, prádelna a koupelna pro hosty. Výhledy z celého domu jsou uzpůsobeny tak, aby směřovaly především do zahrady a k bazénu a výhled na golfové hřiště byl potlačen. Celé přízemí i velká část patra jsou směrem do zahrady prosklené, ve více soukromých místnostech jsou velká okna opatřena vnitřními roletami. Exteriér je lemován vrostlými stromy, které zlepšují mikroklima a jsou skvosty udržované zahrady. Barva tmavé oceli spolu s odstínem dřeva do zahrady dobře zapadne a celek nikterak neruší. Tím spíše, že byla zvolena klasická sedlová střecha, směrem od golfového hřiště tak dům vypadá zdánlivě zcela obyčejně. 

Kuchyň je opticky oddělena od chodby mramorovým ostrůvkem. Zdroj: Alvaro Moragrega

Dopřejte si elegantní a nadčasové osvětlení

Na pomezí stylů 

Celý interiér je vybudován s velkou jednoduchostí na pomezí industriálního, severského a minimalistického stylu, přitom ale působí příjemně, pohodlně a útulně. Důraz je kladen na perfektně promyšlené a designované osvětlení včetně netradičních svítidel umístěných například v podhledech či nad uměleckými díly (která tvoří zcela zásadní součást interiéru). Dominantou obývacího prostoru je atypický ocelový krb, neužívaný po většinu času ke svému účelu a plnící roli spíše designové poličky. Jeho zajímavé linie násobí košatý strom venku za sklem, který z něj činí skutečné pohledové centrum celé místnosti. Celý interiér obývacího prostoru je laděn do šedé, černé, mahagonové a pískové. Netypickou prostornost a šmrnc dodává místnosti i členitý strop, který je v části prostoru vysoký až ke střešním krovům, v části standardní vzhledem k umístění patra. 

Umělecká díla tvoří nedílnou součást interiéru. Zdroj: Alvaro Moragrega

Luxus, kam se podíváte

V celém domě je kladen důraz na trvanlivost, kvalitu a přírodnost materiálů, luxusní vzhled i praktické funkce interiéru, který je navržen s ohledem na snadnou údržbu. Na zemi najdeme vesměs pečlivě vybranou a barevně sladěnou dlažbu, všechny povrchy jsou snadno čistitelné. S pohybem malých dětí se prozatím nepočítá, protože by rychle došly k úhoně především plastická díla, volně umístěná jako dekorace interiéru. Jiné klasické doplňky zde v duchu teorie, že jde o zbytečné lapače prachu, příliš nenajdeme. A to dokonce ani pokojové rostliny. Zato tvůrci interiéru dokonale pracují nejen s umělým, ale i přirozeným světlem. Za povšimnutí stojí kuchyň, kterou si architekti mohli v takto světlém a velkorysém prostoru dovolit vybrat v tmavé barvě. Vrchní skříňky mají atypické a trochu „retro“ zasklení z vzorovaného mléčného skla, které jen zhruba dává tušit, co se za nimi nachází. Pracovní ostrůvek je z mramoru a veškeré spotřebiče ve vestavném provedení. Punc nevtíravého luxusu nezapře ani koupelna, prostorná, světlá, se závěsnými skříňkami pro snadnou údržbu a velkou, pohodlnou, volně stojící vanou. 

Zahrada je prakticky součástí interiéru. Zdroj: Alvaro Moragrega

Zdroj: Alvaro Moragrega

Fotogalerie:

 

Proč toaletu s integrovanou sprškou?

 

 


You must be logged in to post a comment Login