Rady a tipy

Dokonale čistý koberec? Víme, jak je s úspěchem čistily naše babičky, ale poradíme i nejmodernější technologie

Od   | 

Také jste dali i přes výhody dřevěné, vinylové nebo plovoucí podlahy přednost měkkému a hřejivému koberci? Pak se jistě dostanete k řešení zásadní otázky – jak koberec vyčistit, aby zůstal hezkou a příjemnou součástí vašeho domova?

Koberce je třeba pravidelně vysávat. Zdroj: Unsplash

Pravidelné vysávání je nutnost

Každý, kdo si domů koupí koberec, musí mít také kvalitní vysavač. Je jen na vás, jaký typ a kterou značku si vyberete. Vybírat si můžete nejen ze sáčkových, ale i bezsáčkových vysavačů. Výjimkou nejsou ani parní vysavače nebo ty s vodním filtrem.

 

Kam pro krásné koberce?

 

Způsobů, jak čistit koberce, je mnoho

Setkat se můžete zhruba se 4 způsoby, jak čistit koberce. To, jaký způsob zvolíte, se odvíjí podle druhu materiálu, výšky vlasu, ale i míry ušpinění koberce. Stejně jako o oblečení i u koberců najdete štítek, který vám napoví, jak se o koberec starat. A když nenajdete, stačí se zeptat výrobce. Dokonale čistého koberce dosáhnete díky tepovači koberců – zavoláte si profesionála? Nebo si tepovač koupíte? V případě koupě zvažte, zda pro něj budete mít dostatečné využití.

U koberců s vyšším vlasem je nutné přípravek pořádně zapracovat do vláken. Zdroj: Natuzzi Italia

Suché čištění koberce

K suchému čištění koberců můžete používat různé prášky a pěny, které seženete v drogerii, specializované prodejně, ale i na internetu. Suché čištění koberce je vhodné v případě, že hledáte šetrný a jednoduchý způsob, jak koberec vyčistit. Dále pak v případě, že máte strach z toho, že by se mohl koberec srazit nebo podlaha pod ním poškodit. Jde také o ideální řešení u koberců z přírodních materiálů.

Jak probíhá suché čištění koberců?

Při suchém čištění je nutné koberec nejprve důkladně vysát. Na celý povrch koberce následovně nasypte prášek či naneste pěnu. U koberců s vyšším vlasem bude nutné přípravek do koberce zapracovat kartáčem. Poté nechte působit a důkladně vysajte.

Pravidelné vysávání udrží váš koberec v lepším stavu. Zdroj: Pexels. Zdroj: Ateliér Orsei

Jednou za čas můžete koberec zbavit prachu tak, že jej vezmete ven a pořádně vyklepete. V dřívějších dobách u paneláků nechyběly klepače, kam se koberec pověsil, pořádně provětral a vyklepal. Váš koberec to ocení.

Mokré čištění koberce

Mokré čištění koberců je efektivní, nelze jej však použít u vlněných a hedvábných koberců, kde by voda poškodila pevnost vláken. Počítejte s tím, že vlhkost při čištění prosákne i pod koberec. Ujistěte se, že podlaha pod kobercem tuto vlhkost snese a nezničí se. Parkety a palubky nejsou vhodným podkladem pro čištění koberce. Naopak podlaha s podlahovým vytápěním vám s čištěním a sušením koberce hodně pomůže. Počítejte však s tím, že bude koberec po mokrém čištění schnout delší dobou, výjimkou nejsou dny. V prvních hodinách počištění na koberec nešlapte.   

Jak probíhá mokré čištění koberců?

I nyní je nutné koberec pořádně vysát. Poté si připravte přípravek na čištění koberců dle návodu. Čistič nanášejte na koberec za pomoci houbičky, pracujte s pěnou, která koberec nenamočí tolik co voda, navíc si s usazeninami poradí nejlépe. Po zaschnutí koberec opět vysajte.

Koberec můžete čistit i za pomoci vody. Zdroj: Pexels

Strojové čištění koberce

Při strojovém čištění koberců se pracuje s vodou, poradíte si tak i se staršími a zaschlými skvrnami. K čištění se používá speciální vysavač na mokré čištění. S čištěním vám může pomoci firma, případně si vysavač můžete koupit nebo půjčit. Vysavač na mokré čištění má v sobě zabudovanou nádobu na vodu a čisticí prostředek. Během čištění je voda vháněna pod tlakem do koberce, kde rozpustí skvrny a nečistoty. Následně se voda i nečistoty vysají zpět do přístroje. Tím můžete vyčistit nejen koberce, ale i pohovky a matrace. Při výběru vhodného vysavače na mokré čištění se zaměřte na sací výkon – čím je silnější, tím je sací síla motoru větší.

Jak čistily koberec naše babičky

  1. Na koberec nasypte prášek do pečiva a nechte působit přes noc. Druhý den důkladně vysajte.
  2. Jedlou sodou vyčistíte mastné fleky.
  3. Citrónovou šťávou vyčistíte fixy.
  4. Vosk z koberce odstraníte pomocí utěrky a žehličky.
  5. Slijte vodu z kysaného zelí a rovnoměrně ho poházejte po koberci. Nechte působit několik hodin, poté zelí vysbírejte a zbytek vysajte.
  6. Krev na koberci odstraníte roztokem čpavku.
  7. Skvrny od kávy vyčistíte perlivou vodu a dočistíte lihem.
  8. Skvrny od jídla pustí s pomocí mycího prostředku na nádobí.

 

Kam pro záclony, závěsy a ostatní bytový textil?

 

 


You must be logged in to post a comment Login