Inspirace

Designu charitativní prodejny dominuje unikátní rampa pro vozíčkáře

Od   | 

V pražském Karlíně se otvírá zajímavá prodejna, kterou provozuje Česká asociace paraplegiků – CZEPA. Nejen, že v ní prodávají vozíčkáři, kteří by jinak měli málo šancí se uplatnit na trhu práce, ale ještě se v ní čas od času potkáte s nějakou celebritou, která do ní oblečení přináší, a především, prodejna je velmi zajímavě architektonicky řešena.

Podepsáno pod realizací interiéru je studio Martin Židek architect ve spolupráci s realizační firmou Capexus. Architekt Martin Židek stál před obrovskou výzvou – celá prodejna musela být zcela bezbariérová, jenže podlaha měla dvě výškové úrovně, a nešlo o žádný malinkatý schůdek, ale pět poctivých schodů. Studio neuvažovalo o žádném nevzhledném elektronickém řešení zdlouhavém na využití, protože prodejci se musí prostorem pohybovat rychle a suverénně. Jednoduchá krátká rampa by musela být zase příliš prudká a vozíčkáři by jí nevyjeli. 

Hvězdný bazar má dvě výškové úrovně, je tedy propojen unikátní rampou. Foto: MgA. Damián Skořepa

Rampu ozvláštnil malý stromek

“Propojení dvou výškových úrovní prostoru jsme vyřešili pomocí vyrovnávací rampy, která je vzhledem ke své délce rozčleněná a zakomponovaná do prodejních pódií. Tento systém plošin a ramp se stal dominantou celého interiéru a to i díky stromku, který interiér vizuálně ozvláštnil,” uvedl architekt Martin Židek. 

Nejen nakoupit, ale i posedět 

Přesah Hvězdného Bazaru spočívá v tom, že zde nejde pouze o zisk, ale i o vytvoření a podpoření komunity lidí, kteří rádi pomáhají druhým, mají rádi kvalitní design a oblečení, podporují slowfashion a celkově myšlenku udržitelnosti. Proto byla v prodejně vytvořena dvě příjemná zákoutí s posezením, kde si zákazníci mohou odpočinout, dát si s prodejci kávu, nebo dokonce sklenku lokálního vína a u toho si příjemně popovídat. Zákazník by měl z obchodu odcházet příjemně naladěný s dobrým pocitem. Interiér plný přírodních materiálů, rostlin a výběrového oblečení z druhé ruky bude nejlepším pomocníkem prodejců k dosažení tohoto cíle,” dodává Židek. 

Interiéru dominuje přiznaná struktura zdi

Hvězdy netuší, že tvoří souhvězdí 

Zeď Hvězdného bazaru zdobí známý citát Jeana Cocteaua “Hvězdy netuší, že tvoří souhvězdí”. Je to zkrátka jednoduché. Můžete se jen zastavit a věnovat malou tašku vytříděného oblečení. Nebo si pořídit nějaký hvězdný kousek či vybrat pěkný dárek z našeho doplňkového sortimentu. Nebo bazar jen “lajkněte” na Facebooku. Tím vším, aniž si to možná vůbec uvědomíte, pomáháte, aby se soukolí pomoci otáčelo, prodejci získávali praxi, komunikační dovednosti, sebevědomí a prodejní talent, vydělávali si na své platy a dostali znovu šanci – stejně, jako oblečení, které už původně někdo nechtěl, ale v jiných kulisách na někom jiném může doslova zazářit. 

Interiér vsadil na čisté linie

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login