Zahrada

Desatero proti zimním průšvihům na zahradě

Od   | 

Zahrada je zazimována, jste si jistí, že je vše tak, jak má být. Přesto neuděláte chybu, když si vezmete do ruky náš seznam s deseti položkami a jednu po druhé si projdete. Pokud si desetkrát odpovíte ano, můžete se v klidu rozvalit na gauči a pouštět vánoční pohádky. Vaše zahrada se na jaře probudí bez škod. 

Voda

Není nikde, kde být nemá, žádná voda? Před příchodem větších mrazů musíte vylít všechny sudy, aby nepopraskaly, musíte vylít, ošetřit a uklidit zahradní hadici a pokud k ní máte speciální, venkovní okruh, ten vypustit, což platí i např. pro venkovní kuchyně. Pozor, ďábel se někdy ukrývá v detailu. Zkontrolujte dětské plastové přepravky na hračky na písek, zdali v nich není napršeno, aby vám nepopraskaly, ukliďte si konve a prázdné truhlíky od sezónních rostlin mimo mráz, ať na jaře nesčítáte škody. 

Zakryté rostliny 

Jsou skutečně všechny citlivé rostliny v teple, nebo dobře zakryté listím, chvojím atd.? Nemusíte shánět chvojí, poslouží například i netkaná textilie a na záhony sláma. 

Netkaná textilie ochrání stromky i keře před silnými mrazy. Zdroj: Canstockphoto

Rostliny v nádobách 

Pokud náhodou necháváte některou nádobovou rostlinu venku, jste si jistí, že je to typ, který mrazy přežije? Může se to podařit například oblíbenému minikiwi; ale nádoba musí být dostatečně velká a je lepší ji odspodu a ze stran obalit polystyrenem a vše umístit ke stěně domu. Přeci jen mráz nádobami projde skrz na skrz a pro naprostou většinu rostlin je tak devastující, i když by ve volné půdě byly mrazuvzdorné. Přežít v nádobě zimu dokážou také jehličnany, ale je lepší rovněž květináč obalit, především první rok po výsadbě. 

Na zimu je vhodné květináče obalit. Zdroj: Pinterest

Trávník 

Je trávník připraven na sníh, tzn. má výšku asi tak 4-5 cm? Pokud je o dost vyšší, je to prekérní situace. Na sekání už je zima, ale vyšší tráva by pod sněhem hodně polehla a byla velmi poničena. Vyhlížejte oteplení s teplotami okolo 7°C a zkuste ještě posekat, pokud se vyšší teploty mají držet alespoň 2 až tři dny

Fauna 

Je postaráno o venkovní obyvatele vaší zahrady? Pokud víte, že k vám chodívá ježek, má u vás nějaké místo, kde by eventuálně přezimoval? Chcete letos přikrmovat ptáky? Pokud ano, je krmítko z loňska připraveno, umyto, vydesinfikováno, a máte nakoupená semínka? 

U ježků před zimou by se měla orientačně hlídat hmotnost. Příliš hubený ježek nepřežije. Zdroj: Pixabay

Jezírko 

Pokud máte zahradní jezírko, je správně zazimováno podle jeho materiálu, velikosti a skutečnosti, zdali v něm chováte ryby? Je uklizená veškerá choulostivá technika?

Květiny zcela bez práce – lekníny v jezírku.

Lekníny mráz přežijí. Zdroj: Pixabay

Stromy a keře 

Jsou stromy připraveny na případnou sněhovou kalamitu? Pozor na křehké čnějící větve, které se mohou ulomit, nebo přerostlé thuje, které sníh mnohdy nevratně ohne.

Zajistěte větve, které by se mohly ulomit pod sněhem. Zdroj: Pixabay

Nábytek 

Je váš zahradní nábytek ošetřen proti vodě a mrazu a v ideálním případě uklizen? Pozor na levné plastové židle, které vypadají, že venku vydrží, ale po dvou třech sezonách venku zkřehnou a popraskají. Nejchoulostivější je dřevěný nábytek, ten musíte každoročně před zimou napustit vhodným olejem. Zato umělý ratan zvládne celoroční pobyt venku, mráz mu neuškodí. Je tak ideální pro ty, kteří možnost uklízení nemají.

Nejčastější chyby při dekorování interiéru

Posezení i v zimě

Jste připraveni na zimní romantiku? Pokud chcete v krásném slunečném zimním dni na chviličku posedět venku, možná se vám bude hodit venkovní přenosný ohřívač. Právě teď se dají sehnat za dobré ceny. 

Zahradní stavby 

Zkontrolovali jste kůlny, zahradní domky, altánky, dřevníky a všechna místa, kam uklízíte zahradní vybavení? Pokud by do domku zatékalo, budete se na jaře nepěkně divit škodám způsobeným rzí. Jestli už střecha není stoprocentní, mohla by nevydržet nápor sněhu. 

Zkontrolujte, zda vám do zahradního domku nezatéká, aby vás na jaře nečekala pohroma. Zdroj: Canstockphoto

Jak osvětlit zahradu?

 


You must be logged in to post a comment Login