Koupelny

Co potřebujete vědět o rozměrech koupelny, aby dobře sloužila

Od   | 

[tps_title][/tps_title][tps_footer][/tps_footer]

Budování koupelny je spojeno se stavebními úpravami, takže když už  se do práce pustíme,  je nejen třeba, aby výsledek byl pěkný, ale koupelna musí být zejména pohodlná při užívání. K tomu, abychom toho docílili, je třeba vzít v úvahu základní rozměry a ty aplikovat při návrhu.

Při plánování koupelny nechte promluvit i váš životní styl, nároky členů rodiny, jejich počet i věk a v úvahu rozhodně vezměte i dispozici bytu a jeho velikost. Dále naplánujte, zda bude koupelna spojená s toaletou, anebo nikoliv. 

U Hansgrohe se vsází na velkou hlavovou sprchu Rainmaker Select a termostatickou baterii Tablet Select s novým tvarem, který dovoluje odložení kosmetických a hygienických potřeb. Prodává Kozák Bath & Interior

Sprchovým koutem walk in získáte opticky větší prostor. Zdroj: Hansgrohe

Dodržujte zásady při zařizování koupelny a WC

Koupelna a WC mají volně navazovat na ložnici rodičů a dětí. Musí se k nim dojít ze společné zóny, aby nenarušovaly jejich soukromí. Když je situace optimální, je výhodné mít další samostatnou koupelnu i v soukromé zóně, tedy navazující na ložnici manželů, kteří takové soukromí určitě uvítají.

Máte-li dostatek prostoru raději instalujte dvě umyvadla vedle sebe. Používání je pohodlnější. Zdroj: Duravit

Počet a umístění toalet určují příslušné předpisy:

 • V bytech o dvou a více pokojích musí být jedna toaleta umístěna v samostatné místnosti. Druhý už může být i v koupelně.
 • Jediná záchodová mísa smí být zabudovaná v koupelně jen ve svobodárnách a tam, kde nejsou více než dva pokoje.
 • Pro pět a více místností už musí fungovat dvě záchodové mísy a jedna z nich má mít svou vlastní místnost. Druhou už si máte možnost dát třeba do koupelny.
Geberit AquaClean Mera

Bidet pomalu ustupuje do pozadí zájmu, do popředí se dostává toaleta s integrovanou bidetovou sprškou. Zdroj: Geberit

Vytvořte si dokonalou koupelnu 

Představy jsou jedna věc a ta druhá pak možnosti domů a bytů spolu s požadavky norem a hygienických předpisů. V neposlední řadě jsou pak rozhodujícím faktorem i finanční možnosti. V případě změny dispozičního řešení se dá pomoci instalačními stěnami, kam se umísťují jednotlivé zařizovací předměty, rozvody a kanalizace. Přesto to není vždy ideální řešení a nepatří ani k levným.

Módními jsou nyní v koupelně šedá a matně černá barva.

Co nám říkají čísla?

 • Nejmenší rozměry toalety jsou u kombi WC 0,8 x 1,55 m.
 • Záchodová mísa se středně nebo vysoko položenou nádržkou má minimální rozměry na otevírání dveří ven 0,8 x 1,1 m, při otevírání dveří dovnitř 0,8 x 1,4 m a při postranním otevírání 0,8 x 1,2 m.
 • Vzdálenost mezi okrajem mísy a protilehlou stěnou, okrajem dovnitř otevíraných dveří nebo topení je 0,5 m.
 • Od bočních stěn má být záchodová mísa umístěná alespoň 40 cm. Platí to i u umyvadla na stěně.
 • Průchod mezi vanou a opačnou stěnou je 65 cm. Stejný rozměr platí mezi umyvadlem a stěnou, případně umyvadlem a topením.
 • Zařizovací předměty by mezi sebou měly mít rozestup 25 cm.
 • Pro sprchu potřebujete plochu asi 2 až 2,5 metrů čtverečních, pro vanu 2,5 až 3,5 metrů čtverečních, u umyvadla cca metr a u toalety přibližně 1,2 až 1,8 metrů čtverečních.
 • Koupelna s klasickou vanou a pračkou, umyvadlem, sprchovým koutem by měla mít minimální rozměr 2,5 x 2,5 m. V případě dvou umyvadel potřebujete 2,5 x 2,8 m a s rohovou vanou připočítejte ještě 0,5 m.
Toaleta a bidet vždy patří vedle sebe. Kolekce Ego (Kolo) od Antonio Citterio

Jednotného vzhledu docílíte, zvolíte-li zařizovací předměty z jedné kolekce. Zdroj: Geberit

Při návrhu koupelny či toalety si nejdříve nakreslete koupelnu na čtverečkovaný papír a do ní zaneste podle rozměrů všechny zařizovací předměty. Lehko pak určíte, do jaké velikostní kategorie patří váš byt a zda se vám všechno, co byste si přáli, vejde i při zachování maximálního pohodlí a komfortu.

Koupelnový radiátor umístěte v blízkosti sprchového koutu i vany.

Koupelna společná s toaletou

Spojíte-li koupelnu s toaletou, rozhodně tím ušetříte prostor, který můžete využít k jiným potřebám. U maličkých místností je toto řešení více než rozumné, protože najednou získáte mnohem větší a příjemnější prostor, kde můžete lépe experimentovat s obklady a vybavením. Záchodovou mísu neumisťujte naproti dveřím. Buď by měla být za paravánem nebo částečně schovaná za příčkou. Pokud máte prostor dostatečný, můžete vedle záchodové mísy nechat připevnit ještě pisoár. Důležité je i pořádné větrání.

Inteligentní toaleta TECElux

Toaletu neumisťujte přímo proti dveřím. Ideálně pro ni vytvořte oddělený kout. Zdroj: Tece

WC samostatně

Když máte dostatečně velké prostory, můžete klidně dát toaletu mimo koupelnu a pohrát si s oběma. Na toaletě by neměl opět chybět bidet, případně sprška nebo v dnešní době preferovaná toaleta s integrovanou bidetovou sprškou. V některých rodinách se hodí i pisoár. Rozhodně nezapomeňte na umývátko. V koupelně se pak můžete trochu rozjet a pořídit sprchový kout i vanu. Pro větší rodiny jsou určitě vhodná dvě umyvadla. V menších místnostech už tolik prostoru na manipulaci nemáte, ale přesto se dnes dají najít zajímavá a velmi efektivní řešení. Na trhu je dostupná široká škála nejrůznějších zařizovacích předmětů, doplňků, obkladů apod. s nimiž máte možnost experimentovat podle svého vkusu.

U samostatné toalety by nemělo chybět umývátko. Zdroj: Alape

Jaká alternativa pro vás bude ta pravá?

Koupelna spojená s toaletou je vhodná pro ty, kdo jsou často na cestách a mimo domov. Vícečlenná rodina s dětmi už ocení oddělené WC. Koupelna není jen prostorem pro očistu těla, ale je to místo relaxace pohody a odpočinku. Proto berte při rozhodování v úvahu i tyto aspekty.

Do koupelny vnášíme prvky z obytného interiéru, čímž místnosti maximálně propojíme. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login