Inspirace

Chcete si vychutnat jídlo v naprosté pohodě? Zařiďte si jídelnu v souladu s Feng Shui

Od   | 

Správně rozložený prostor v místnosti, za použití vhodných barev, doplňků a splnění několika podmínek, umí vytvořit dokonalou harmonii a rovnováhu kolem nás. I když nejste úplnými vyznavači tradičního čínského učení, Feng Shui byste měli použít v prostoru, kde jíte. Budete se tu totiž cítit mnohem lépe. A jaké zákonitosti by měla splňovat vaše jídelna?

Květiny v jídelně rozhodně nebudou na škodu. Zdroj: Canstockphoto

Jídelna patří mezi velmi významná místa

Čína je známá svými rituály a mezi jeden z nich patří i společné stolování. Nad jídelní stoly umísťují zrcadla, aby to opticky vypadalo tak, že na stole je víc jídla, než tomu reálně je a celá tabule působí honosněji. Číňané si jídlo vychutnávají, jedí pomalu a schází se k němu celá rodina. U nás naopak jíme často ve spěchu, z jídelních stolů se stávají spíš odkládací plochy a jen málokdy jí celá rodina společně. Čas k jídlu by přitom měl být malou společenskou událostí. U stolu trávíte čas s rodinou nebo přáteli. Nemělo by vás nic rušit. Zapomeňte na mobily, televizi nebo tablety. U jídla máte mít klid.

Existuje pořekadlo, že harmonie v rodině dosáhnete tak, že se všichni sejdete u společného jídla alespoň jednou denně.

Ať je to jakkoliv, přijímanou potravu mění naše tělo v energii a čím bude kvalitnější, tím více sil získáme. Rychlé stravování v neustálém poklusu tedy určitě příliš zdravé není.

Tmavší barvy, které jsou v poslední době trendy, můžete zjemnit jiným odstínem, třeba růžovým. Zdroj: Canstockphoto

Jak poznat správnou kvalitu LED zdroje?

Jak zařídit jídelnu podle Feng Shui?

Jídelna má být místností, které navodí dojem klidu a pohody. Takové pocity navozují přírodní materiály, měkké polstrování a útulné prostředí. Nehodí se kovové a skleněné sestavy, protože jsou příliš účelové a jen málo domácké. Z barev dávejte přednost zemitým barvám od žluté, terakotu až po hnědou a béžovou. 

Dobrým řešením, když hledáte partnera, jsou na židlích různé podsedáky.

Místnost, kde jíte, by měla být umístěna na jihu. Pokud má dva východy, je ideální, když se nachází naproti sobě. Zvyšuje to proudění správného čchi, a tedy prosperity. Vy i další spolusedící u jídelního stolu byste od něj měli mít dobrý výhled na dveře. Vždy by měla být u stolu alespoň jedna židle navíc. Dáváte tím najevo, že návštěva  je vítaná. Pokud u stolu sedává jen jeden člověk, určitě by židle měly být alespoň dvě. V single domácnosti, pokud hledáte partnera, se o něco více hodí odlišné židle než stejné, ale není to nutné.

V jídelně musí být dostatek světla. Přímo nad stůl patří vhodné osvětlení, aby každý na pokrm dobře viděl. Ideální je teplé světlo. Použijte určitě také zrcadla, která prostor opticky zvětší a dodají další světlo. Na stěny se hodí obrazy s motivem hor, potravin nebo různá zátiší.

Stůl by měl být především bytelný a z neprůsvitného materiálu, dřevo je ideální. Zdroj: Canstockphoto

Jaký vybrat stůl?

Není pravda, že nejlépe se hodí oválný nebo kulatý. Stůl může být i čtvercový nebo obdélníkový, pouze dbejte, aby jeho rohy nemířili na sedací soupravu nebo vstupní dveře. Důležité je aby byl stůl stabilní a kvalitně zpracovaný, ideálně ze dřeva nebo alespoň s dřevěnou dýhou. Oblé tvary působí vstřícněji. Nezapomeňte myslet na dostatek místa kolem stolů pro všechny, kdo u něj sedí. To ostatně platí vždy. Máte-li v jídelně dominantní trám, neměl by stát stůl pod ním, protože může vyzařovat rušivou energii.

Správnou atmosféru podpoříte i vhodnými barvami. Zelená, jako barva přírody vám bude příjemná. Zdroj: Home Style

Zasedací pořádek

Měkké čalouněné židle s vysokými opěrkami působí příjemně a zároveň bezpečně a do jídelny podle Feng Shui jsou ideální. Naopak židle z nějakého průhledného materiálu příliš příjemně a stabilně nepůsobí. Nejsou vhodné ostré hrany a doporučují se područky.

Čím více polštářů a dekorací z bavlny, tím lepší a pozitivnější atmosféra.

U stolu by na žádného strávníka neměl mířit žádný ostrý roh. Pokud to není tak docela možné, dejte před něj lampu, květinu nebo ho jinak zastiňte. Také myslete na to, že je důležité mít krytá záda. Pokud je to možné, seďte zády ke zdi, a ne ke dveřím. A pokud to možné není, použijte právě židli s vysokou opěrkou zad, která vám dodá pocit bezpečí – chráněných zad. Stejně tak umístěte v místnosti zrcadlo tak, aby člověk, který sedí zády ke vstupu, viděl odraz dveří v zrcadle. 

Doporučuje se mít vždy o židli na víc. Lavicí tedy nic nezkazíte. Zdroj: Home Style

Stolování

Miska s ovocem je symbolem hojnosti a blahobytu, proto by na stole neměla chybět. Přidejte i talíř s pečivem. Nepatří tam časopisy, účtenky, mobil nebo notebook. Tím nejpodstatnějším je ale rodina, dobří přátelé a skvělé jídlo. Věnujte se jen jídlu, bavte se spolu o všedních obyčejných věcech. Nepište SMS, neřešte problémy. Všichni by měli přijít včas ke stolu, jíst stejné menu. Po jídle nezapomeňte hned vše uklidit. Pohled na hromadu špinavého nádobí odebírá energii. Jídelna má vyzařovat pohodu a klid.

Dopřejte si teplo domova

Jídelna má hřát a rozhodně není vhodné, když působí chladně nebo je v ní zima (i pocitově). Proto volte teplé barvy stěn a nábytku. Pocit tepla přináší dřevo, žluté světlo, svíčky, květiny, dekorace a samozřejmě vhodné topení.

Fotogalerie:

 

Jídelna – základ rodinného štěstí


You must be logged in to post a comment Login