Návštěvy bytů

Byt v oblacích s oblou stěnou: Východ ani západ slunce jinde lépe nevychutnáte

Od   | 

Nevyšší patra výškových domů mají svou specifickou krásu nehledě na jejich interiér. Připadáte si jako na pomezí vzdáleného světa dole a nebes. Když k tomu přidáte skutečně netradiční interiér se zaoblenými stěnami, směřujícími vně domu, a barvy a dekor lesa, připadáte si jako v pohádce. Tato pohádka je napsána pro mladou, zatím bezdětnou rodinu. 

Byt je mezonetový, vchod se nachází ve spodním patře. Schodiště, které se nachází hned u vchodu, vede do prostorné haly s pohovkou a následuje vchod do uzavřené šatny. Hala nemá dostatek přirozeného světla a navíc architekti volili poměrně tmavé dřevo k jeho obložení, schodiště je proto intenzivně osvětleno uměle. Svítidla jsou pojata výrazně umělecky. Přímo nad schodištěm najdeme lustry, které mají při troše fantazie podobu obřího uzlu na pánské vázance. Nad pohovkou jim sekundují „světelné tyče“. 

Zábradlí na schodišti je velmi výrazné. Zdroj: Svoya Studio

Tvary, které kreslila příroda 

V celém bytě dominují přírodní materiály, jako je kámen, dřevo, textilie v barvě tmavého smaragdu. Důraz je kladen na maximální pohodlí v každém prvku, každé místnosti. Odraz oblohy a venkovní scenérie přináší do prostoru další světelné a barevné akcenty. Světlo je vůbec v tomto interiéru prvkem skoro posvátným, jak je vidět například v obývacím pokoji. Každé je jiné, ale vychází vždy z přírodních tvarů, takže celkový dojem lesa a krajiny to jen umocňuje. Najdeme zde světlo v podobě kruhů jako uctění slunce, světlo, které nám připomíná polní kvítí, které se „hlavou dolů“ suší na šňůře. Krasojízdu tvarů doplňuje dekorace na zdi, připomínající padající listí nebo zvětšeninu mraveniště. Některé vodorovné části dekorace mohou sloužit jako malé poličky. Jednoduchý nábytek v šedé a tmavém dřevě už je jen třešničkou na dortu této impozantní místnosti. 

Hravé osvětlení se tvary inspirovalo v přírodě. Zdroj: Svoya Studio

Ač to není z interiéru příliš patrné, stěna, na které najdeme velké okno, není rovná, nýbrž zaoblená. Celý atypický tvar bytu a potažmo celé výškové budovy je nejlépe zřejmý z vizualizace, kterou najdete na konci galerie k článku. Za povšimnutí v obývacím prostoru stojí velikost sedací soupravy, která prozrazuje, že majitelé rádi a často přijímají hosty. Interiér obývacího prostoru doplňuje solitérní křeslo, velká tmavá výrazná lampa a zrcadlo. 

Na sedací soupravu se pohodlně vejde minimálně šest lidí. Zdroj: Svoya Studio

Houpací síť v pracovně? Proč ne

Společenským prostorem je kromě kuchyně a obývacího pokoje i víceúčelová místnost s houpací sítí, která slouží pro práci, studium, sport i relaxaci. Právě z této místnosti je zaoblenou skleněnou stěnou nejlépe pozorovatelný západ slunce, který se odráží od okolních střech a celou místnost zbarví do neuvěřitelných tónů, rodina se zde proto večer ráda schází k pozorování tohoto dech beroucího přírodního divadla. Opět zde najdeme designově velmi výrazné svítidlo, tentokrát nám připomíná obří plody nějakého stromu či kapky rosy na hnědých větvičkách. 

Pracovna, studovna, tělocvična i relaxační místnost v jednom Zdroj: Svoya Studio

Ložnice má také vlastní šatnu a koupelnu. Ta je od prostoru ložnice oddělena pouze skleněnou stěnou, pro případ volby většího soukromí je zde ovšem možnost zatažení tmavých závěsů. Zajímavým a designově dominantním prvkem je v ložnici stěna za postelí, která je plasticky a geometricky zpracována v tónech dřeva. V polovině tento dřevěný reliéf přerušuje kamenný pás. Postel je jednoduchá, klasického stylu a nepříliš široká. 

Průhledná stěna koupelny působí extravagantně. Zdroj: Svoya Studio

Není pro každého 

Když se zaměříte na samotnou koupelnu, jako první vás zaujme oválná, volně stojící vana. Působí velice luxusně. Jelikož však v koupelně chybí sprchový kout a sprchovat se je tedy nutno ve vaně, je otázkou, nakolik je takové řešení praktické. Toaleta je sice vybavena bidetovou sprškou, ale v tomto případě se zase vkrádá otázka, kdo při trůnění na záchodě ocení průhledné stěny nebo bude pokaždé myslet na to, aby zdlouhavě zatahoval závěsy. Průhledná koupelna zkrátka není pro každého. 

Designově koupelna stojí na kontrastu hranatého a oblého. Zdroj: Svoya Studio

V bytě jsou ještě další dvě místnosti, které mohou sloužit jako pracovny, studovny, „trucovny“ či pokoje pro hosty. V budoucnu je počítáno s přeměnou na dětské pokoje. Z jednoho z těchto pokojů je pro změnu vidět východ slunce nad mořem.  V této oblasti se také nachází prádelna a WC určené pro hosty. Pokoje jsou vybaveny jednoduše, zaujmou nás například podsvícené poličky. 

Studovny/pokoje pro hosty jsou zařízeny jednoduše. Zdroj: Svoya Studio

Jak z jiného vesmíru působí toaleta s obklady v barvě temného kouře. S nimi ostře kontrastuje samotné WC a bidet, které mají nezvyklé zakulacené tvary. Skříňka s umyvadlem má čisté linie a barvy, které na tmavém pozadí dokonale vyniknou. I takové drobnosti, jako jsou háčky na sako nebo na kabelku či nádoba na tekuté mýdlo, nás nenechávají na pochybách, že designéři tento interiér domysleli doslova do puntíku. 

Do jedné z koupelen zvolili majitelé netradiční toaletu s bidetem. Zdroj: Svoya Studio

 

Zdroj: Svoya Studio

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login