Návštěvy bytů

Bydlí tu 50 let a během této doby prošel dům třemi rekonstrukcemi: Ta poslední byla za deset miliónů. A stála za to!

Od   | 

„V roce 1963 dům koupili moji rodiče. Tehdy to býval malý dělnický dvojdomek, opuštěný a zdevastovaný. Já se tady narodil i oženil a s rodinou tu zůstal bydlet natrvalo. Mám to tady rád“, vzpomíná majitel. Dům na Náchodsku má za sebou celkem 3 rekonstrukce. První opravou prošel už v 60. letech minulého století, při té druhé, v devadesátých letech minulého století, se majitelé pustili do oprav daleko výrazněji. Na řadu přišla plastová okna a koupili si střechu na celý život. Inspiraci hledali při dovolených v zahraničí. Do třetice se manželé rozhodli dům rekonstruovat pro zvýšení kvality, pohodlí i kvůli dospělým dcerám, které hledaly bydlení. Přání dát domu ucelený, moderní, kvalitní a dobře propojený interiér s exteriérem se jim splnilo.

V roce 1975 prošel dům první rekonstrukcí. Foto: Majitelé nemovitosti a Technistone/Radek Kalhous

Propojení interiéru a exteriéru zvládl architekt na jedničku

U přestavby chtěli majitelé upřednostnit obytné prostory v přízemí domu. V patře se tak nachází pouze pokoj pro hosty s koupelnou a soukromé studio k poslechu hudby. Po dřívějších zkušenostech hledali manželé především osvědčenou kvalitu, protože jejich cílem bylo dům opravovat naposledy. Při výběru materiálů a řešení celkové koncepce domu proto upřednostnili praktičnost, jednoduchost, čistotu a spojení exteriéru s interiérem. S dispozicí domu  pomohl Ateliér Tsunami z Náchoda, který se s nimi od začátku držel na stejné vlně. Navrhl například i průchozí dveře do ložnice. Dveře mají po stranách sklo a tím je celá chodba vzdušná a zároveň křehká. Na konci chodby je vidět ze zahrady bříza. Majitelé si tento uklidňující motiv velmi pochvalují a mají ho namísto velkého obrazu. Díky němu vnímají čtyři roční období daleko intenzivněji. Interiér se spojuje s exteriérem v celém domě skrze velká okna. V zahradě jsou navíc nasvícené rostliny i večer. Jejich listy se pak objevují i na fasádě a pozitivní energie zahrady proniká do domu i po západu slunce. Majitel úspěšné firmy se světelnou reklamou si doma se světly opravdu vyhrál. Například v koupelně jsou použity led diody s měkkými teplými tóny. Jsou skoro až u stropu a navozují tak intimní atmosféru bez bodavého světla. V domě je i další podsvícení, například postele v ložnici nebo lavice u krbu. Světelná mozaika na chodbě, kterou si majitel vytvořil sám, je unikátní hlavně kvůli stínům na zdi, které večer vytváří. Stejně tak jako světla si vyrobil i kryty na podlahové topení, které právě v ložnici krásně ukazují propojení interiéru a exteriéru. Kryty totiž souzní s oblázky venku v zahradě.

 

Úžasné pohovky s polohovacímí mechanizmy, díky kterým si opravdu pohovíte

 

Kuchyně je nejdůležitější místností v domě

Hradecké designové studio AD1150 majitelům pomáhalo s návrhem kuchyně a koupelen. Prostor kuchyně mají propojený s obývákem. Jako první se nezvykle řešila digestoř. Pokud se totiž v kuchyni dříve vařilo, nebylo kvůli hlučné digestoři možné zároveň používat televizi. Změnila to až nová digestoř, která je tichá, krásná a s odsáváním venku na střeše. V kuchyní se o víkendech vaří i pro osm a více lidí. „Máme velkou rodinu a spoustu přátel. Naše kuchyň je využívána na sto procent. Baví mě její uspořádání i použité materiály a povrchy. Z praktického i estetického hlediska jsou perfektní zdvojené zásuvky. Studio AD1150 nám navrhlo sestavu, která vypadá zvenku jednoduše, ale uvnitř skrývá spleť přehledných přihrádek a šuplat. Její uspořádání nám dovoluje maximální využití“, dodává majitelka. Kuchyňská deska je z materiálu TechniStone v odstínu Noble Troya, který je nenápadný i nadčasový. Zemitý až neutrální odstín uklidňuje a neokouká se. „TechniStone jsem zvolila na jistotu. Pro mě je to teplejší a praktičtější materiál než pravý kámen. Ten jsme z původní kuchyně dali do venkovní kuchyně. Netrávím ani čas přehnaným úklidem desky. Perfektní je voda, do které maximálně pro větší lesk přidám přírodní saponát“, dodává majitelka. V kuchyni je materiál v odstínu Noble Troya i na stěně. Majitelé se velmi báli, jak se desku podaří zaměřit, aby nedošlo k chybě a obávali se i velké viditelnosti spár. To se ale skvěle podařilo vyřešit v kamenické dílně, kde zaměřování probíhalo primárně skenováním korpusů kuchyňských skříněk a následně byly zakresleny technikem veškeré otvory pro varnou deska, dřezy a elektrické zásuvky. Proces trval dvě hodiny a dodání hotové desky tak proběhlo naprosto bez problémů. A spáry jsou nakonec vidět jen minimálně, což si majitelé velmi pochvalují. 

Majitelé si dopřáli matraci vyplněnou koňskými žíněmi. Foto: Technistone/Radek Kalhous

Novodobé baroko v moderním interiéru

Přirozené propojení mezi moderní kuchyní, jídelnou, betonovými stropy a obývacím pokojem tvoří barokní komoda s černým mramorem z roku 1850. Komoda byla vyrobena ve Vídni. „Mám ji po mamince, která ji dědila už po své mamince. V komodě je umístěna slánka a pepřenka, taktéž po moji mamince. Do dnešního dne mají stejné místo. Ta komoda je moje dětství“, říká majitel.

Komoda je po babičce a připomíná majiteli jeho dětství. Foto: Technistone/Radek Kalhous

Krb, který vás příjemně ošálí

Plynový krb? Nikdy! Majitelům se myšlenka studeného plynového krbu s modrou barvou plamene nelíbila. Až když uviděli hořet plynový krb Laube naživo, názor změnili. Zjistili taky, že krb vyhřeje místnost do deseti minut a že opravdu nikdo nepozná, že plamen je plynový. Má v sobě totiž i vyvíječ jisker, takže dřevo klasicky praská. Oranžové diody zase nahradí teplou barvu ohně. V krbu jsou polínka naskládaná na sobě podle přesného schématu. Po zapnutí krbu je plamen modrý zhruba deset minut a sklo krbu se orosí, pak se zapnou led diody a plamen změní barvu, začne hřát. Okolo krbu zvolili majitelé ruční malbu v imitaci betonu od náchodského malíře pana Rouska.

Nikdo nepozná, že hlavní obytný prostor zdobí plynový krb. Foto: Technistone/Radek Kalhous

Střecha za milion

Důležitým momentem bylo i vybrání nové střechy. Kvalitní střechu vybírali pečlivě hlavně kvůli velké ploše, kterou na domě zaujímá. A opravdu chtěli střechu na celý život. „Svou precizností a kvalitou nás oslovila  kvalitní hliníková střecha. Ta určitě vydrží a antracitová barva láká kolemjdoucí, aby u nás zazvonili a zeptali se, co to vlastně máme za krásný materiál střechu“, vysvětluje majitel.

 

Free Motion – nepřehlédnutelná i velmi pohodlná

 

Nadčasový, funkční a designový nábytek je samozřejmost

Majitelé vsadili na prestižní německou značka nábytku, od které mají jídelní stůl a židle i pohodlnou sedací soupravu v obývacím pokoji. I v ložnici zvolili propracovanou kvalitu od jiné nábytkářské společnosti a postel patří k ikonickým. Matrace je totiž z koňských žíní. „Když ji vyzkoušíte, nechce se vám nikde jinde spát.“, dodává Majitelka a upozorňuje na další ikonu designu, kterou je svítidlo od Ingo Maurera.

Zdroj info: Majitelé nemovitosti, www.eldr.cz, Foto: Technistone/Radek Kalhous

Takto vypadal původní domek, který rodiče koupili v roce 1963, zdroj: Majitelé nemovitosti

Druhá větší rekonstrukce proběhla v roce 1993. Foto: Majitelé nemovitosti

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login