Rady a tipy

Buďte eko v domácnosti i v životě

Od   | 

Téma udržitelnosti a ochrany životního prostředí je momentálně hodně in. Není to však jen módní, ale velmi důležité téma, která reflektuje negativní změny na naší planetě. 

 

Už od roku 2020 jsou proto v Česku požadavky na stavbu domu velmi přísné a od začátku roku 2022 se ještě zpřísní. Každá novostavba už tak bude muset být nízkoenergetickým domem. Při stavbě vám v tom pomohou nejen správně vybrané stavební materiály, ale také technologie fungujících na principu obnovitelných zdrojů energie.

 

Pokud je vám téma udržitelnosti blízké, se zmírněním vašeho vlivu na životní prostředí pomohou i další – spíše drobné změny ve vaší domácnosti i v osobním životě

Ovládejte domácnost na dálku

Ovládat topení či chlazení na dálku se už pomalu dostává do povědomí lidí, ale mohlo by se využívat ještě více. Pozitivní je nejen úspora času při regulaci teploty, ale také efektivní nakládání s energetickými výdaji na topení či chlazení. Nehrozí vám tak, že při odjezdu na dovolenou se budete strachovat, že jste nechali naplno běžet topení. Po delší absenci pak budete mít možnost topení včas na dálku zapnout a vrátit se do příjemně vyhřáté domácnosti.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Nezanedbávejte nastavení termostatů

Termostat by měl být téměř v každé místnosti, ve které se topí. Měli byste ho aktivně využívat a případně nastavit přiměřenou teplotu také během dne, když nejste doma, aby se zbytečně netopilo.

Spotřebiče raději kvalitnější

Přístrojů, které je možné ovládat prostřednictvím aplikace přímo z vašeho smartphonu, postupně přibývá. Často se mluví o chytrých ledničkách, do kterých se vkládají velké naděje, že zamezí plýtvání jídlem. Zatím však patří mezi dražší přístroje na trhu. Předpokládá se ale, že se postupně jejich cena sníží.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Už teď si ale při výběru spotřebičů, dejte pozor, co kupujete. Určitě se zajímejte o energetickou třídu, kterou spotřebič má. Řada lidí při zařizování domácnosti často volí nekvalitní spotřebiče především kvůli nízké ceně. Ovšem je třeba si uvědomit, že super levné spotřebiče vydrží mnohem méně než ty dražší. Tím se vytváří nadbytečný elektroodpad. Často je totiž v případě potřeby není ani možné opravit. Při koupi spotřebičů se tak zajímejte o různé uživatelské testy a vybírejte kvalitní značku, ke které se snadno shánějí náhradní díly.

Chytré přístroje měňte minimálně

To samé platí také pro drobnou elektroniku, jako jsou třeba mobily, tablety a podobně. Odpad z chytrých přístrojů se stává pro lidstvo obrovským problémem. Proto vybírejte výrobce, jejichž zařízení déle vydrží, jsou pravidelně aktualizována a dají se opravit. Využívejte například také ochranné kryty, které spoustu přístrojů zachrání před vyhozením.

Zdroj: Etuo.cz

I s kryty však může být problém, proto volte moderní kryty s kompozitních ekologických materiálů, které jsou po použití například i kompostovatelné. Příkladem vám můžou být kryty na iPhone 11, které můžete vidět na fotce. Jsou krásné, originální a vydrží.

Recyklovaný odpad

Pokud vám záleží na vašem okolí, recyklujte. I když je u nás recyklace teprve na vzestupu, je dost dobře možné, že do budoucna se bude recyklovat většina toho, co dnes vyhodíme. Už teď si vytvořte ve vašem domově místo na třídění odpad, které bude dobře dostupné, aby vám třídění usnadnilo. Koše na papír, bio odpad, plasty… můžete zabudovat rovnou do kuchyňské linky. Ale vzhledem ke zvyšujícímu se počtu recyklovaných položek si na ně udělejte nějaké místo také jinde v domě, třeba v komoře. Chce to jen najít dobře řešené úložné nádoby, které vám třídění usnadní.

Zdroj: Pexels.com


You must be logged in to post a comment Login