Zahrada

Brzká jarní výsadba: Zelenina a květiny vhodné k výsevu v polovině března

Od   | 

Jak se zima chýlí ke konci a dny se začínají prodlužovat, je čas začít přemýšlet o výsadbě zeleniny a květin na vaší zahradě. Brzké jaro představuje ideální čas na prvotní březnový výsev semen, kdy můžete využít více slunečních paprsků a pomalu zahřívající se půdu. Ať už jste ostřílení zahradníci nebo teprve začínáte, tento průvodce vám pomůže vytvořit krásnou a produktivní zahradu již v následujících týdnech.

Rané odrůdy salátů snesou krátkodobý pokles teploty až do –5 °C. Zdroj: Pexels

Zelenina k výsevu v polovině března

Hrách je jednou z nejjednodušších druhů zeleniny na pěstování a je ideální pro výsev v polovině března. Hrách dává přednost nízkým teplotám, takže jeho brzká výsadba zajistí, že bude mít dostatek času dozrát, než přijde horké letní počasí. Semena zasaďte centimetr hluboko do půdy a pravidelně je zalévejte.

Další zeleninou, které nevadí chladné jarní teploty, je hlávkový salát. Existuje mnoho druhů hlávkového salátu, ze kterých si můžete vybrat, tudíž na své zahradě můžete mít různé textury a barvy. Vhodné jsou například odrůdy Winter Density nebo Arctic King, které jsou schopny odolat případným neočekávaným mrazíkům. Semena taktéž udržujte ve vlhké půdě.

Kam pro polštářky, plédy a další textilní dekorace?

 

Ředkvičky jsou jednou z nejrychleji rostoucích zelenin a jsou připraveny ke sklizni již za pár týdnů od výsevu. Semena zasaďte centimetr hluboko a udržujte půdu vlhkou. Ředkvičky preferují slunné místo, s dobrou drenáží a kvalitní půdou. Dalším takzvaným rychlíkem, kterému nevadí chladné večery, je špenát. Obsahuje mnoho živin a snadno se pěstuje.  Špenát si navíc skvěle rozumí v záhonu s česnekem. Využijte cenný prostor mezi řádky a získejte tak další sklizeň díky chytrému kombinování jednotlivých druhů plodin.

Z kořenové zeleniny přišel čas na mrkev, pastinák a petržel. Nejlepším místem pro vegetaci této zeleniny jsou záhony se středně těžkou půdou umístěné na slunečném stanovišti. Do řádně zpracované půdy vysévejte již od března, přičemž nejvhodnější je výsev do řádků vzdálených od sebe 30 cm. Pro březnový výsev doporučujeme rané odrůdy kořenové zeleniny. Mrkev si taktéž velmi dobře rozumí s česnekem. Jednotlivé řádky tedy doplňte další plodinou, abyste využili svůj záhon na maximum.

Mrkev se dále například snese i s rajčaty, koprem nebo salátem. Zdroj: Pixabay

Květiny k výsevu v polovině března

Vlčí mák je krásná květina, kterou lze vysévat v polovině března. Potřebuje dostatek slunce a tepla pro růst a kvetení. Vlčí mák kombinujte s jinými kvetoucími rostlinami, jako jsou například kosatce, tulipány, narcisy nebo lilie. Mezi další vhodné rostliny pro výsev v půlce března patří například narcisy, krokusy, sněženky, pitulník žlutý nebo sasanky.

Pokud chcete vytvořit zajímavý a harmonický záhon, můžete tyto rostliny kombinovat s ostatními na jednom záhonu. Vytvořte si okrasný záhon s různými barevnými květy pro vytvoření kontrastu. Vsaďte na kombinaci modrých violek a žlutých narcisů, nebo fialových kosatců a bílých sasanek.

Jarní okrasný truhlík či záhon vykouzlí úsměv na tváři. Zdroj: Pexels

Zdroj: Sazenička, Zahradní kalendář, Naše zahrada

Fotogalerie:

 

Jak správně vybrat vestavěný odsavač par?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login