Zahrada

V březnu kromě úklidu zahrady začínáme předsévat a prořezávat. Počasí nám přeje, tak rychle ven.

Od   | 

Březen je pro zahrádkáře pěkný měsíc, měsíc, kdy už se můžeme pokochat pohledem na kvetoucí čemeřice, krokusy, sněženky, plicníky a s radostí se těšíme, až budeme moci uklidit zahradu od listí či chvojí, kterým jsme záhony zabezpečovali před mrazem.

S prvními sněženkami už je jaro skutečně v nedohlednu. Zdroj: Pixabay

Okrasná zahrada

Koncem měsíce, když už patnáct pod nulou nehrozí, naordinujte okrasné zahradě generální úklid, aby se na ní po zimě zase dalo dívat. Pryč s listím, chvojím, větvičkami, omrzlými listy.

Ostřihejte suché části rostlin.

Záhonky lehce zkypřete a promíchejte hlínu s kompostem.

Prostříhejte  a vytvarujte růže, případně sázejte sazenice nových.

Koncem března je už možné vysévat odolnější letničky, pokud ale nestíháte, dejte přednost zelenině; letničky ještě počátkem dubna vše doženou.

Trávník

Protože počasí je rok od roku nevyzpytatelnější, nejde ani přesně říci, kdy je třeba začít se sečením trávníku. Rozhodně ale o něco dříve, než začne bujně přerůstat, protože právě v období rozpuku je třeba nejvíce podpořit jeho odnožování. Přeci jen se ale lze něčeho chytit – zkušení zahradníci vypozorovali, že vhodná doba poprvé vytáhnout sekačku přichází tehdy, když jde do plného květu zlatice, neboli lidově a nesprávně zlatý déšť. Ten roste skoro všude, stačí se tedy jen dobře dívat. Sečeme zhruba na 5 cm. Po prvním sečení proveďte první vertikutaci. Máte-li větší zahradu, zvažte půjčení elektrického vertikutátoru. Pokud byl váš trávník hodně udusaný a zanedbaný, po vertikutaci ho ještě provzdušněte pískem. Následně pohnojte rovnoměrně trávník vhodným jarním hnojivem, aby se nastartoval jeho růst a obnova.

Koncem března začínáme s údržbou trávníku. Zdroj: Pixabay

Ovocná zahrada

Jahodníku odstraňte uvadlé a zmrzlé listy a velmi opatrně nakypřete půdu. Toto však neprovádějte, pokud jsou ještě v předpovědi počasí silné mrazy; počkejte spíše na konec měsíce. Když začnou rašit listy nové, přihnojte je organickým hnojivem.

Potřebujete-li prořezat jabloně či hrušně, učiňte tak koncem měsíce.

Přihnojte ovocné stromy kompostem, kravským hnojem či vhodným kupovaným hnojivem. Zapravte vybranou substanci lehce pod půdu v okolí stromu.

V březnu vysazujte ovocné stromy a keře včetně révy vinné.

Jako jedny z prvních ovocných stromů se stříkají broskvoně, a to proti kadeřavosti.

Koncem měsíce prořezáváme jabloně a hrušně. Zdroj: Canstockphoto

Zeleninová zahrada

Pokračujte v předpěstování sazenic (celeru, rajčat, paprik, lilků, okurek).

V březnu je také čas vysít ředkvičky a mrkev. Nesejte příliš hustě, jinak budou výpěstky malé. Dodržujte rozestupy 3 cm.

Koncem měsíce lze sít salát. 

Cibuli kuchyňskou je nejlepší sít už na začátku měsíce, pokud ovšem nepanují mrazy.

Můžete vysazovat na slunné záhony česnek, a to nejlépe formou rozdělení cibule na stroužky a zasazení.

Sklízejte cibuli zimní.

Koncem měsíce lze vysít hrášek.

V březnu začínám sázet mrkev a ředkvičky. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login