Architektura a design

Bílé dveře v interiéru? Jednoznačně ano. Pravděpodobně totiž nikdy nevyjdou z módy

Od   | 

Bílá barva je nejsvětlejší barva ze všech. Rozptyluje a odráží každou viditelnou vlnovou délku světla. Je spojována s poctivostí, neutralitou, čistotou, dokonalostí. Při výběru barvy dveří, tak není překvapením, že právě bílá patří mezi velmi oblíbené. A to už spoustu let. Proč jsou bílé dveře stále tak populární?

Díky bezobložkovým zárubním můžete nechat bílé dveře splynout s bílou stěnou. Zdroj: JAP

V moderních prostorech se můžete setkat s různými barvami dveří, jako je modrá, červená, zelená, žlutá, černá a samozřejmě bílá. I ta je k dispozici v různých odstínech od sněhově bílé až po krémovou a v různých odstínech od teplých po studené. Člověk si může vybrat dle svých preferencí. Ať už chcete hrát na jistotu s jednoduchým základním provedením, nebo máte rádi nové designy, bílé dveře jsou in a vždy si zachovávají svůj styl.

Chcete dřevěné obložení? Zvolte už jen bílé dveře. Zdroj: Dorsis

Výhody bílých dveří

  • Bílá barva je ideální hlavně tam, kde je málo místa s nedostatkem přirozeného světla. Světlé dveře se skleněnými výplněmi vytváří světlejší a prostornější prostředí.
  • Možná to nevíte, ale bílá je všeobecně přijímaná barva představující mír. Působí uklidňujícím dojmem. Možná právě proto se tolik používá v nemocnicích, komerčních prostorách a na veřejných místech.
  • Vstupní bílé dveře vítají vřele hosty, vynikají a působí odvážným a silným dojmem.
  • Bílá barva má tendenci doplňovat jakékoli tmavé prvky v prostředí. Získáte také iluzi většího prostoru, jasnější a příjemnější místnosti. Aby to tak skutečně vypadalo, měly by být bílou barvou natřené i stěny. Nebo alespoň světlými odstíny.
  • Jestliže máte doma příliš teplo, s touto barvou snížíte teplotu, jelikož odráží sluneční paprsky, místo aby je pohlcovala.
  • Vyzdvihuje pozitivitu místa, má tendenci zmírňovat silné prvky a dodává pokojům okouzlující nádech.

 

Trendy jsou dveře bez zárubní. Kam pro ně?

 

Na druhou stranu mají bílé dveře i své nevýhody. Jsou náchylnější na ušpinění a hlavně je to více vidět. Pokud k nim zvolíte bílý podklad, jejich vzhled trochu zanikne. V tomto ohledu je hodně efektivní vhodný kontrast. Použijte černé lišty pro bílé dveře a uvidíte, jak skvělý bude výsledek. Oblíbená kombinace je bílá barva dveří a dřevěné detaily například zárubně. V moderním interiéru jsou hodně využívané kovové prvky, ať už jde o úchytky, zábradlí apod. Skvěle se hodí ke kombinaci se dveřmi s kovovými proužky nebo zárubeň z tzv. CPL kovolaminátu. Tento laminát je imitací hliníkové zárubně. 

Kam pro bílé dveře?

Bílé dveře rozhodně nejsou nudné

Bílá je pro svou čistotu občas trochu sterilní a na někoho může působit nudně. Toho se ale nemusíte bát. I bílé dveře mohou vynikat a být něčím zvláštní, odlišné. Klidně ať dominují vašemu interiéru. Pokud máte výraznou podlahu, je rozhodně bílá barva dveří tou nejrozumnější. Když k tomu připočteme ještě dřevěný nábytek, který skoro každý doma má, bylo by toho dřeva už moc. Takto barevné dveře skvěle ladí s podlahou imitující beton a k různým šedým odstínům. Bílé dveře v různých dekorech se skvěle hodí k různým interiérovým stylům: Provence, cottage, skandinávský styl, art-deco apod.

Chcete, aby dveře splývaly s bílou výmalbou a byly spíš nenápadné? Žádný problém. Využijte bezobložkovou zárubeň a dosáhnete toho, že na první pohled budou neviditelné.

Jaké mají přednosti různé povrchové úpravy?

Bílé dveře ve vysokém lesku mají luxusní vzhled, ale finančně jsou hodně nákladné. Dražší jsou i lakované dveře, které mají elegantní design díky neviditelnému napojení laminátu na hranách. Odolností se vyznačuje vysokotlaký laminát, zatímco středotlaký laminát a bílá folie mají odolnost o něco menší, ale stojí méně peněz. 

Sklo ve dveřích zajišťuje dostatek denního světla v místnosti. Zdroj: Sapeli

Fotogalerie

 

Bílým dveřím sluší černé kliky

 

 


You must be logged in to post a comment Login