Koupelny

Bidet, bidetové sedátko nebo toaleta s bidetovou sprškou? Poradíme vám, čemu dát přednost

Od   | 

Ačkoliv je stále více těch, kteří doma mají bidet a aktivně jej používají, stále je také spousta těch, kteří nevědí, o čem je řeč. Případně je pro ně bidet zbytečným luxusem. Podle nás je však bidet nejen designovou součástí koupelny, ale také praktickým a hygienickým prostředkem, který může usnadnit život. I proto dnes představíme hned několik variant – bidet, bidetové sedátko, ale i toaletu s integrovanou sprškou.

Vypadá pěkně, použijete-li bidet ze stejné kolekce jako WC. Zdroj: Duravit

Pokud hledáte přesný výraz pro to, co je to bidet, shrnuje tento pojem nejlépe Wikipedie, která tvrdí: “Bidet je nízko umístěná vodovodní armatura nebo typ umyvadla přizpůsobeného na umývání vnějších genitálií a análního otvoru. Zpravidla se používá po použití záchodu.”

Proč byste si měli bidet pořídit?

Bidet je neocenitelným pomocníkem z hlediska hygieny. Ačkoliv jste již odmalička zvyklí používat klasický toaletní papír, může se stát, že na vaší pokožce i přes veškerou snahu zůstanou nechtěné nečistoty v podobě mikroorganismů vyvolávajících nepříjemné infekce. Služby bidetu ocení všichni, ale zejména osoby trpící při hemoroidech, ženy jakožto součást intimní hygieny, ale také hendikepované osoby.

Další výhodou bidetu je fakt, že tolik nezatěžuje životní prostředí – snižuje množství použitého toaletního papíru na minimum. Životní prostředí totiž nezatěžuje jen jeho výroba, ale také balení a přeprava, nemluvě o chemickém bělení, které může citlivějším jedincům způsobovat alergické reakce. Ačkoliv je pořizovací cena bidetu vyšší než cena jednoho balení toaletního papíru, během krátké doby se vám tato investice vrátí.

Další velkou výhodou bidetu je pohodlí – pokud trpíte na zdravotní obtíže (například zmíněné hemoroidy), může být použití toaletního papíru velmi bolestivé, zatímco použití vody je spíše uklidňující. Navíc se vám nestane, že byste ucpali kanalizaci nadmírou použitého papíru, když jej nebudete vůbec používat.

Jaké jsou druhy bidetů?

Na trhu se můžete setkat s více typy bidetů. Mezi nejčastější variantu, s níž se můžete setkat, patří oddělená mísa hned vedle toalety. V současnosti si však můžete vybírat z mnohem více variant. Jednou z nich je záchodová mísa se zabudovaným bidetem. Jde o klasickou WC mísu, která má v sobě zabudovanou bidetovou trysku. Velkou výhodou tohoto typu bidetu je úspora místa. Na trhuje řada modelů, od standardních, kde je mísa připojena pouze na jeden vývod vody a ovládá se mechanicky, až po modely s odsáváním zápachu z mísy, vyhřívané sedátko, osoušení a několik druhů proudů je samozřejmostí. Tyto luxusní toalety se ovládají elektronicky a není výjimkou, že funkce můžete spouštět rovnou z mobilu.

Druhou variantou je zmíněná samostatná bidetová mísa, která se nachází hned vedle toalety. Tato varianta je trochu levnější než ta předchozí, koupit si takový bidet však můžete jen v případě, že máte v koupelně či na toaletě dostatek místa.

Alternativou pro ty, kteří se nechtějí vzdát své toalety, ale ani nemají dostatek prostoru pro umístění samostatného bidetu, je přídavné toaletní sedátko s bidetovou sprškou. To sice můžete použít v kombinaci s jakoukoliv WC mísou, ale ne vždy padne tvarem i rozměrem přesně na keramiku. Z toho to důvodu se doporučuje k sedátku pořídit i toaletní mísu, zpravidla tato kombinace přijde levněji než toaleta s integrovanou bidetovou sprškou.

Sprchovací toalety mají mj. i splachování bez okraje, snadno se tedy udržují. Zdroj: Geberit

Cestovní sprchu ocení lidé, kteří jsou neustále na cestách. Jde o mobilní spršku, která je poháněna baterií. Používat ji můžete jak v hotelu, tak i na veřejných toaletách. Řešením pro malé koupelny je bidetová sprška. Ta se montuje na standardní vodovodní rozvod. Její velkou výhodou je možnost manipulace s ní – můžete ji použít například při úklidu, když si budete napouštět kbelík vodou při vytírání. U vestavěného bidetu to možné není.

V závislosti na konkrétním typu bidetu si můžete užívat také funkce jako:

  • Masáže
  • Jednu, ale klidně i více trysek
  • Sušení teplým vzduchem
  • Vyhřívané sedátko
  • Možnost uložení profilu a navolených funkcí
  • Dálkové ovládání
  • Samočisticí program
  • Dětský režim
  • Kvalitní omytí díky bublinkovému sprchování
  • Možnost přidat dávkovač aroma

Fotogalerie:

Reakce po testování sprchovací toalety překvapí!


You must be logged in to post a comment Login