Inspirace

Barvy jako terapie. Obklopte se doma barvami, které vás zbaví špatné nálady

Od   | 

Barvy působí na psychiku a naše smysly. Mají podložené terapeutické účinky, což potvrdí většina psychologů. Proto využijte jejich působení i v interiéru při malování stěn, na textiliích a na malých detailech. Někdy stačí jen malá změna a může se vám doma, díky správným barvám, bydlet mnohem lépe.

K barvám interiéru dolaďte textilie. Zdroj: Atelier Orsei

Dlouhou dobu je známo, že barvy a světlo ovlivňují celkovou pohodu a emoce. Proto se při plánování bydlení nezaměřujte jen na aktuální trendy, ale také se soustřeďte, jak jednotlivé barvy ovlivní vaši pohodu.  Modrá uklidňuje, ale když je jí moc, dráždí stejně jako žlutá, která má ale jinak v interiéru své nezastupitelné místo. Naopak červená sice působí agresivně, ale menší interiéry dokáže v detailu krásně oživit.

Chromoterapii využívali již staří Egypťané

Působení barev na naši psychiku ve spojitosti se světlem se nazývá chromoterapie. Její počátky sahají až do starověku. Ve starém známém Egyptě kdysi zjistili, že barva, kterou nemocný člověk vidí, může mít pozitivní dopad na jeho léčbu. Samozřejmě v té době šlo jen o úplný základ a uběhlo mnoho let, než vědci skutečně zjistili, jaké barvy nám pomohou od únavy, deprese nebo podráždění.

Působení barev na naše nálady a pocity

Naši náladu pozitivně ovlivní bílá barva. Odráží negativní energii a podporuje imunitní systém. Interiér ovšem nesmí být jen v této čisté, neutrální barvě. Tehdy můžeme hovořit až o bílé nemoci. Vždy ji doplňte dalším odstínem. Černá je tajemná, je to barva noci. Dokáže zklidnit, a není-li pokoj pouze černý, může v nás vytvořit pocit sebejistoty. Zelená je uklidňující, dává nám naději a elán do života. Jen se podívejte z okna, v kolika odstínech ji najdeme v přírodě. Kdo rád medituje nebo špatně spí, měl by zvolit fialovou. Krevní tlak zvyšuje červená, ale zato má kladný vliv na naše vášně a ambice. Růžová barva nás naplňuje optimismem, ale pozor na její množství. Je-li jí příliš, může pokoj působit přeslazeně až kýčovitě. Speciální je pak žlutá, která značí Slunce. V člověku vyvolává pozitivní reakce, optimismus a příjemný pocit tepla. Je to barva radosti a dokáže působit jako antidepresivum.

Náš tip: Natřete kousek stěny vámi vybranou barvou, ať víte, jak vám ladí s okolním nábytkem a zda se vám opravdu líbí. Barvu vždy vybírejte na denním světle. Umělé osvětlení zkresluje.

Pozvěte si domů radost a optimismus

Proč je právě žlutá správnou barvou ve vaší domácnosti? Protože rozjasní vaše myšlenky, stimuluje mozek, zmírňuje stres a v pozitivním slova smyslu ovlivňuje váš mozek a myšlenky. Zvyšuje kapacitu paměti, což se hodí zejména ve chvíli, kdy se potřebujete učit. Zkuste třeba moderní odstíny nazvané „rebel yellow“ nebo „mustard yellow“. Žlutá také umocňuje pocit bezpečí, tepla a pohody. Funguje dobře v kuchyni nebo dětském pokoji či pracovně. Zkrátka všude tam, kde chcete být aktivní. 

Jídelnu prozáříte žlutými židlemi

Žlutou barvu vnášejte do interiéru v detailech. Zdroj: Inpro CZ

S čím kombinovat žlutou?

Žlutá je velmi univerzální barva a dobře se dá kombinovat s většinou barevných odstínů. Nakombinujte ji se zelenou. Krásně vypadá jarní hrášková nebo smaragdová. Dobře kontrastuje s bílou a černou, kdy docílíte zajímavého kontrastu a originality. Hořčicově žlutá se hodí k růžové a modré. Barvy používejte na zdech, na dekoracích a doplňcích. Kombinace žluté a šedé dodá vašemu bytu na eleganci. Výsledek umí být velmi zajímavý a možná vás překvapí, jak na vás takové kombinace barev působí. 

Se žlutou to ale nepřepískněte. Když je jí moc, může unavovat. 

Barva naděje

Zelená je barva naděje a uklidňuje a má léčivé účinky. Nachází se všude kolem nás. Existuje mnoho odstínů, vybírají se podle použití a místnosti. Hodí se v podstatě do každé místnosti v domě.

Zelená je v přírodě všude kolem nás, je proto dokázáno, že působí dobře na naši psychiku. Zdroj: Ikea

Více optimismu s oranžovou

Oranžová podporuje komunikaci, ohřeje vás, protože se řadí k teplým barvám. Výborně se hodí do pokojů orientovaných na sever. Nesmí jí být ale moc, jinak působí velmi fádně.

Barvu vneseme do místnosti i pomocí doplňků, stačí obraz, ubrus, svíčka… Zdroj: Canstockphoto

Nevsázejte jen na oblíbené barvy

Každý z nás má nějakou svou oblíbenou barvu, ale ta na naši náladu nemusí vždy působit úplně dobře. Nejčastěji máme v oblibě barvy, které nám dělají radost, ale ony mají ještě své specifické účinky. Proto v interiéru barvy občas obměňte podle své nálady, pořiďte nové závěsy, polštářky, přehozy, povlečení a různé jiné dekorace. Není nutné hned měnit všechno. Někdy stačí málo a přijdou velké změny.

Příjemnou atmosféru docílíte i vhodnými svítidly. Zdroj: Aulix lighting

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login