Inspirace

Barevné kombinace, které jsou právě trendy pro váš obývací pokoji

Od   | 

Obývací pokoj je srdce i vizitka domova, a proto jeho vzhled nepodceňujeme. Kromě dispozičního řešení je barevnost tím, co řešíme jako první. Jaké jsou trendy a jaké kombinace barev se neomrzí?

Tmavší nábytek zvolte do větších prostor. Zdroj: Home Style

I když chcete změny, nemusíte nutně měnit hned všechno (samozřejmě můžete), ale někdy přijde čas, kdy cítíte, že chcete nějaký refresh příbytku. A barvy jsou ideálním začátkem, protože jak známo nás ovlivňují mnohem více, než si uvědomujeme.

Než vyberete barvy, je tu pár obecných rad

Výrazné barvy se nehodí na všechny stěny. Mnohem lépe vypadá jen jedna zeď oživená něčím výraznějším a zbytek vymalovaný neutrálními barvami. Samotnou volbu odstínů pak ovlivňují vaše preference, rozměry obývacího pokoje, nábytek i dojem, kterým chcete, aby místnost působila. Velmi dobře se kombinují tlumené tóny barev. Mezi ně se řadí béžová, šedá, bílá a černá – té by nemělo být moc, aby pokoj nepůsobil spíš jak smuteční místnost. Menší místnosti potřebují spíše světlejší odstíny, které dokáží pokoj opticky zvětšit, projasnit a provzdušnit. Do velkých místností se nebojte dát i víc nábytku, aby pokoj nevypadal příliš prázdně a neútulně.

Zeď můžete natřít i částečně. Zdroj: Home Style

Obývací pokoj podle feng shui

Umění feng shui bere obývací pokoj jako místnost, kde se nachází hodně příležitostí a potenciálu. Může se zde spojovat několik aspektů života (kariéra, vztahy atd.). Když je obývací pokoj dobře navržený, získáte vy i vaši hosté větší pocit jistoty. K feng shui se příliš nehodí divoké barevné kombinace, extrémně světlé barvy nebo obývák sladěný jen do jednoho odstínu. Oblíbené a doporučované v tomto směru jsou barvy půdy a písku, které působí pozitivně na rovnováhu ve vztazích. K nim se hodí odstíny hnědé a zelené ovlivňující vitalitu, prosperitu a zdraví. Nezapomeňte na dostatek světla. Tmavé části potřebují světlo vytvořené kombinací jasných barev, zrcadel či světel.

Sedací soupravu umístěte tak, abyste viděli na dveře. Zdroj: Natuzzi Italia

Barevné trendy, které stojí za vyzkoušení

Jaké trendy v oblasti barev a barevných kombinací nyní frčí? Musíme říct, že jsou opravdu úchvatné a určitě vás nadchnou.

Barvy připomínající drahokamy

Milujete třpytivé drahokamy? Máte štěstí, protože v kurzu jsou nyní barvy jako safírová modř, tmavě smaragdově zelená, jantarově oranžová či ametystově fialová. Vyberte si svůj odstín a spárujte ho s kombinací teplých barev (vínovou, hořčičnou či béžovou).

Máte-li neutrální základ, zvolte barevnou sedací soupravu, která interiér oživí. Zdroj: Casamoderna

Béžová letos vítězí nad šedou

V minulém roce to byla šedá, která kralovala našim interiérům. Letos ji vystřídala béžová, která je teplejší a mnohým i příjemnější, protože připomíná půdu (a k ní zelenou přírodu). Když ji zkombinujete s krémovou či medovou, získáte dokonalý pokoj. Béžová barva je po všech stránkách perfektní. Působí elegantně, dobře se kombinuje, je neutrální a teplá.

Pokud se neumíte rozhodnout, zda hnědou nebo šedou, použijte obě dvě barvy

Matná černá na zeď patří

Velice rychle získává na oblibě černá v matu. Má vysoký kontrast a působí dramaticky. Dodá domovu ten správný šmrnc a originalitu. Samozřejmě zde platí, že méně je více. Můžete ji natřít na stěny, pořídit černý nábytek či koupit pár černých doplňků. Rozhodně by ale neměla černá v pokoji převažovat. Její zápory by pak mohly převážit klady.

Zdroj: Home Style

Zlatá éra neskončila

Zlatý barva bude mít na trhu vždy své místo. Nyní už je k dostání v mnoha různých odstínech a dokáže vypadat velice moderně. Hodí se do kombinace s přírodními materiály a neutrálními barvami.

Zlatá vnese do interiéru pozitivní náboj. Obývák podle Karima Rashida

Barvy můžete přidat i jinak. Zkuste obraz na stěnu

Máte vymalováno, ale stále máte pocit, že vašim stěnám něco chybí? Zkuste obraz na stěnu. Tím nikdy nic nezkazíte. V tomto směru se v současnosti rozmáhá hodně Enkaustika, což je starověká, znovuobjevená výtvarná technika malování horkým voskem. Obrazy vypadají naprosto unikátně a mají strukturu, kterou často obrazy malované jinou technikou postrádají. A co je největší bonus? Enkaustický obraz si namalujete i sami, aniž byste museli mít ohromující talent.

I ti, kteří se neradi starají o květiny, by měli svůj přístup přehodnotit. Zeleň vyvolává skvělou atmosféru.

K obrazům přidejte i hodně květin

Myslete na budoucnost

Pamatujte, že moderní trendy mají dost jepičí život a ty současné brzy nahradí zase nové. Proto volte rozumně a vybírejte raději takové barvy, které si klidně na zdech necháte i ve chvíli, kdy největší vlna nadšení opadne. Interiér má vypovídat hlavně o vaší osobnosti a dodávat dobrou náladu bez ohledu na módní trendy.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login