Inspirace

7 tipů, jak zakomponovat mramor do vašeho domova. Stačí drobnost a získáte originální prvek za dostupnou cenu.

Od   | 

V posledních dekádách se mramoru designéři vytrvale vyhýbali pro jeho až příliš luxusní vzhled, jehož prvoplánovost přitahovala všechny ty, kdo rádi dávají na odiv své bohatství. Dominoval především přeplněným sídlům ruských oligarchů nebo palácům arabských šejků, než se ukázalo, že v tom správném kontextu může slušet i sofistikovanějším interiérům.

Pokud je pro vás mramor příliš těžký, dopřát si ho můžete v podobě vkusného dekoru třeba na keramickém nádobí z kolekce Marble effect. Zdroj: Idyll Home

Od té doby se – především v šedobílé nebo černobílé variantě – stále častěji objevuje v katalozích věhlasných výrobců designu a pomalu se s ním učí pracovat i architekti upřednostňující funkci před formou. Jak tedy zařídit, aby výsledek nepůsobil příliš kýčovitě?

V koupelnách vypadá nejlépe mramor doplněný ostrými liniemi zdůrazněnými černou barvou. Zdroj: Granit Holec

1. Šetřete s ním

Zvolíte-li kuchyňskou desku z mramoru, doplňky vybírejte z betonu nebo dřeva a obklad nahraďte betonovou stěrkou, popř. velkoformátovým sklem a naopak. Korpusy kuchyně by v takovém případě měly být jednobarevné.

2. Kombinujte ho s přírodními materiály

Výsledek bude působit přirozeněji. Optimální je dřevo nebo sklo. Vyvarujte se dalších příliš luxusně působících materiálů (pozlacené doplňky apod.).

3. V jednoduchosti je krása

Mramoru sluší jednoduché linie a malé plochy. V opačném případě může působit příliš těžce a prostor opticky zahltí.

4. Do koupelny s citem

Pokud si chcete dopřát mramorový obklad v koupelně, optimální bude co nejsvětlejší pouze s jemnou kresbou. Aktuálním trendem je šedobílý mramor doplněný akcenty v bílé a černé barvě.

Kolekce kuchyňských doplňků Cut zdařile kombinuje mramor a dřevo. Zdroj: E15

5. Dekorujte

Přitahuje vás ušlechtilost mramoru, ale bojíte se, že váš domov by s ním ztratil svou těžce nabytou lehkost? Zaměřte se na doplňky.

6. Dbejte na detaily

Ať už jde o přechod mezi materiály, jejich kombinace, tvarování i celkový koncept, při použití mramoru musí vše sedět do posledního puntíku.

7. Držte se pravidel

Nikdy nezapomeňte na to, že u mramoru skutečně vždy platí, že méně je více!

Lampa JWDA dokonale propojuje půvab jednoduchých linií a eleganci mramoru, navrhl Jonas Wagell. Zdroj: Menu

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login