Dětské pokoje

3 rychlé rady, aby děti dobře spaly

Od   | 

Někdy se stane, že vaše dítě nemůže večer zabrat, i  když mělo jinak velmi aktivní den. A pak nastává rodičovský maraton v uspávání. Přitom možná stačí několik drobných úprav v jeho pokoji a bude spát „natotata“. 

1.Kvalitní spánek

Pro kvalitní spánek je kromě pohody v mysli nejdůležitější pořádná postel. A nejde o její rám, ale zejména o její rošt a matraci. Úplně nejmenší děti spí v kolébce, nebo malých postýlkách. Dovnitř dáváme buď běžnou pěnovou nebo pružinovou matraci, v posledních letech se staly oblíbené matrace s výplní z kokosových vláken, nebo kombinace kokos-pohanka. Asi nejoptimálnějším řešením je najít středně tvrdou matraci se snímatelným pratelným potahem, vnitřní materiál by měl odvádět vlhkost a být vhodný pro alergiky. Dítě spí prvně jen na rovné ploše, polštář můžeme přidat přibližně v prvním roce života. Větším dětem pořizujeme standardně velkou postel a matraci si mohou vybrat a vyzkoušet samy. Byť se budeme snažit vybrat nejlepší typ matrace, optimálními matracemi jsou ty, jejichž útroby jsou z koňských žíní.

2. Vzduch a vlhkost

Nejdůležitější je před spaním místnost vyvětrat, aby se těžký vydýchaný vzduch dostal pryč. Obecně se doporučuje mít v dětském pokoji přibližně 18 °C, což je ale, ruku na srdce, docela zima. Nic se nestane, když bude v místnosti kolem 22 stupňů, přičemž vzdušná vlhkost by se měla v zimě pohybovat kolem 45 % až 60 %, v létě pak mezi 40-55 %.

3. Světlo a tma

Přestože většina dětí nechce spát v úplné tmě, svítí-li jim do postele například pouliční lampa nebo měsíc, nebude se jim spát dobře. Z tohoto důvodu je vhodné jim okno zatemnit. Například firma Velux nabízí ucelenou kolekci zcela zatemňujících rolet s obrázky oblíbených pohádkových postaviček. Pro kluky tu je například šikovné letadýlko Prášek a holčičky ocení třeba medvídka Pú, případně můžete vybírat z dalších, celkem 12 oblíbených motivů Disney. Rolety firmy Velux jsou nastavitelné v jakékoliv výšce, a tak mohou rodiče přísun světla regulovat přesně podle potřeb. Aby dítko nemělo v pokoji úplnou tmu, je možné mu k postýlce pořídit menší orientační světlo, které díky LED nebude mít výraznou spotřebu elektrické energie a jeho svit bude příjemný pro spánek. Philips dokonce nabízí tato světla s příjemnou dětskou hudbou, nebo s možností promítání obrázků na strop.

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Velux, Circu Magical furniture

Související články:

Pokoj pro budoucího pilota

Podlahy do dětského pokoje

Dívčí pokoj podle feng shui


You must be logged in to post a comment Login