Doplňky do bytu

22 nápadů do čeho vysázet květiny, aby vaše zahrada nebo balkon byly pestřejší a zábavnější

Od   | 

Možná přemýšlíte do čeho vysadit květiny a nechce se vám za obal květináče vydávat zbytečně moc peněz. Budete se divit, co všechno je možné použít, aniž by to pokazilo vzhled zahrady, a aniž by to zruinovalo vaši peněženku. Nad roztomilými a hravými kreacemi se mnozí pozastaví a třeba i zasmějí. Můžete tak rozdávat radost na potkání.

Při úvahách, do čeho zasadíte květiny, se rozhlédněte kolem sebe a zaměřte se na věci, které už nepoužíváte. Vybírejte materiály, kterým nevadí déšť ani ostré slunce a pokud přežijí i zimu, jenom dobře. Soustřeďte se i na jejich budoucí umístění. To vybíráte s ohledem na vysazené květiny, aby jim přímé slunce nebo naopak stín neublížily. Zároveň vezměte v potaz údržbu zahrady. Postavíte-li do středu trávy předmět plný květin, jak budete později sekat kolem něj trávu? A nezapomeňte, že se rostliny rozrostou. Udrží původní ucho nebo dno nádoby takovou tíhu? 

1.Prohledejte kuchyni

I malý hrníček může být velmi vzhledným obalem pro menší květiny, jako jsou například lobelky, afrikány, macešky ad.  Do starých konvic vysaďte převislé květiny, protože je můžete zavěsit za rukojeť. Nic nezkazíte muškáty, surfiniemi, begoniemi nebo fuchsiemi. Zvolit můžete i celoročně zelené popínavé rostliny, jako například břečťan. Z kuchyně se hodí ale i další nádobí, pěkně bude vypadat sběračka, hrnce, pekáče nebo třeba velké struhadlo.

2. Mrkněte do šatníku

Myslíte si, že tam nic nenajdete? Budete se divit. Stačí starý klobouk nebo roztrhané džíny a máte vyhráno. Pravdou je, že tyto věci moc dlouho v dešti nevydrží, proto pro ně najděte místo pod stříškou nebo se smiřte s tím, že je na konci léta vyhodíte. To se vám nestane s botami, pokud použijete holinky. Lodičky nesnesou ani velké zalévání, proto do nich vysaďte netřesky nebo jiné sukulenty.

Slamákům sluší obyčejné luční kvítí

Do lodiček sázejte sukulenty

Tato dekorace moc dlouho nevydrží, ale rozhodně rozesměje každého kolemjdoucího

3. Máte neužitečný nábytek?

Osadit kus nábytku chce odvahu. Zaprvé se musíte definitivně smířit s tím, že se ho zbavíte (pro ty, co neradi vyhazují) a za druhé potřebujete pro něj místo. Nábytek, podobně jako oblečení, neodolá dlouhodobě větru ani dešti, takže i on by měl být schovaný v závětří, ideálně pod stříškou. A vypadá moc pěkně, když bude barevný. Osadit pak můžete cokoliv, zásuvky staré komody, rám postele, sedadlo židle anebo desku stolu. Zasaďte všechny barvy, aby výsledek byl opravdu nepřehlédnutelný.

4. Zbyl vám dopravní prostředek?

Je to spíš nadsázka, protože málokdo má doma přebytečné auto nebo loď. Ale kdyby přeci jen náhodou, pak výsledný efekt předčí všechna očekávání! Výhodou je, že jim nevadí ani déšť ani zima, a protože už mají i velké rozměry, můžeme v nich pěstovat kromě květin třeba i zeleninu.

Docela běžným dopravním prostředkem k osázení květin jsou kola. Můžete použít vaše staré nebo koupit kolo už předem určené k osázení. To mívá vpředu i vzadu koše určené pro výsadbu květin, můžete je ale doplnit i dalšími nádobami, které pověsíte na řídítka. Použít můžete i další prostředky s koly, jako je trakař nebo kolečko.

5. Využijte nádoby, se kterými si jinak nevíte rady

Truhlice, koše nebo i kufry. To vše může být vhodným prvkem pro osázení květin. Rostliny vybíráme s ohledem na hloubku předmětu a možnost jeho zalévání. Je-li předmět dostatečně velký, můžeme do něj umístit květináče i s talířky, takže by se nemusely tak brzy zničit. Dopřejte jim ale zvýšené místo, kde vyniknou.

Některé nádoby můžeme využít i pro vytvarovaný záhonek.

6. Poohlédněte se do přírody

I suchý pařez může vykvést, když mu trochu pomůžete. Do dutin dejte zeminu a tu osázejte, ideálně sukulenty nebo rostlinami vhodnými do skalniček. Otvor můžete vyhloubit i sami. A máte-li dostatek místa, pak pěkně působí osázené kmeny nebo jakékoliv další útvary, co vytvořila sama příroda. Výhodou je, že vydrží poměrně hodně, případně je můžete nátěrem trochu zakonzervovat.


You must be logged in to post a comment Login