• Minimalistické tvary, maximum možností
  Novinky v kolekci KOLO Twins

  Současné trendy v zařizování koupelen jasně směřují k větší lehkosti. Kolekce KOLO Twins, která získala prestiží ocenění Red Dot Design Awards, je nyní obohacena o umyvadla Low Rim v moderním designu. Rozšířenou nabídku umyvadel provází i doplnění nových skříněk. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak na dětský pokoj pro školáka

  Máte doma ratolest, ze které se stává dítě školou povinné a v září usedne poprvé do lavice? Tato životní změna si žádá i zásah do vzhledu a uspořádání dětského pokoje. A prázdniny jsou ideální dobou, kdy můžete pro své potomky připravit místo, kde se budou cítit dobře nejen při učení. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Trendy krytiny do každé rodiny

  Poradíme vám, jak se zorientovat na trhu s podlahovými krytinami. Zaměříme se na současné trendy, řekneme si, kam se který materiál hodí, a které podlahoviny neomrzí ani za 10 let. Kontakt: KPP Související články: Vše o ekologických podlahách Švédka, kterou by chtěl mít doma každý Vinyl nebo laminát? Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Co je rekuperace tepla a jak může ušetřit peníze?

  Představte si situaci, kdy teplo z kuchyně, koupelny a jiných místností neodchází bez dalšího užitku, „ale recykluje“ se a vy je znovu použijete pro vytopení  domácnosti. Fikce? Kdepak, právě toto je základní princip rekuperace, který využívají nejen podniky, ale čím dál častěji i domácnosti. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • V této jídelně se bude dobře jíst i odpočívat všem, co milují přírodu. Pouze je důležité, aby v době 
zimních měsíců byla dobře vytápěná.
 • Jídelna, která jistě osloví každého, kdo miluje trochu provokace a extravaganci. Dřevěný stůl v černobílé kombinaci je krásnou dominantou. Nemám, co bych této jídelně vytkla, snad kromě 
židlí, které nepůsobí příliš stabilně. Na druhou stranu, není-li ve zbytku domu stabilita ohrožená, není to problém.
 • Kombinace teplého odstínu dřeva s bílou dělá jídelnu pocitově teplou, navzdory tomu, že se jedná o 
moderní jídelnu.
 • Opět jídelna s dominantním a stabilně působícím stolem. Důležité je, jestli lidé sedící na 3 židlích, co jsou zády do prostoru, nemohou mít pocity ohrožení - záleží, co je dál v prostoru. Určitě bych využila čestného místa pro otce rodiny a dala židli i do čela stolu. Pokud bude mít za zády zeď a na všechny strany výhled a přehled po místnosti, je to místo přímo královské.

Feng shui a jídelny

Čas věnovaný jídlu by měl být společenskou událostí, díky níž trávíme více času s rodinou nebo přáteli. Říká se, že pokud chceme budovat harmonii v rodině, měli by se všichni členové alespoň jednou za den setkat u společného jídla a společného stolu.

Jídelna, která jistě osloví každého, kdo miluje trochu provokace a extravaganci. Dřevěný stůl v černobílé kombinaci je krásnou dominantou. Nemám, co bych této jídelně vytkla, snad kromě židlí, které nepůsobí příliš stabilně. Na druhou stranu, není-li ve zbytku domu stabilita ohrožená, není to problém.

Jídelna, která jistě osloví každého, kdo miluje trochu provokace a extravaganci. Dřevěný stůl v černobílé kombinaci je krásnou dominantou. Nemám, co bych této jídelně vytkla, snad kromě židlí, které nepůsobí příliš stabilně. Na druhou stranu, není-li ve zbytku domu stabilita ohrožená, není to problém.

Jídelna je místo, kde přijímáme potravu a přeměňujeme ji na postnatální energii. Čím kvalitnější je tato energie, tím více máme sil. Bohužel dnešní doba a životní styl s sebou přináší rychlé stravování. Nenacházíme čas dělat z jednotlivých chodů společenskou událost, a tak jídelna ztrácí svůj původní význam. Jídelní stoly často plní více funkci, jsou přeplněné  lejstry, časopisy, poštou, v horším případě reklamními letáky. Číňané si jídelnu velmi považují, protože je centrem jejich bohatství. Často umisťují nad stoly zrcadla, která odrážejí a znásobují množství jídla na stole, aby tak zvýšili prosperitu rodiny. Avšak nemusíme se hned řídit pohledem Číny. Stačí, když si uvědomíme, jak důležité pro naše zdraví jsou klid a pohoda při stravování. Proto by nás při jídle nemělo nic vyrušovat a jídelna by měla být místem, kde se aspoň na chvíli zastaví čas.

Jaké barvy a materiály volit

V našem uspěchaném  světe potřebujeme posílit klid a pohodu, proto bych doporučovala v jídelně více přírodních a měkkých materiálů, které vnesou do prostoru harmonickou a klidnou energii. Designový kovový stůl se skleněnou deskou nás nebude nutit zůstat ani o chvíli déle, než je nutné. Orgány spojené s trávením a přeměnou jídla na životní energii (žaludek a slezina) patří k prvku země, proto je podporují všechny barevné tóny země, kterých je opravdu široká škála. Od teplé žluté, přes terakotu, béžovou až po hnědou barvu. Je důležité, aby jídelna byla dostatečně světlá. Stejně tak svítidlo by mělo být umístěné nad stolem, aby dobře osvětlovalo pokrmy. Svým zařízením by neměla působit chladně, a pokud to tak přece jen je, měli bychom zajistit, aby bylo v místnosti alespoň fyzické teplo.

Teplo v jídelně

Kombinace teplého odstínu dřeva s bílou dělá jídelnu pocitově teplou, navzdory tomu, že se jedná o moderní jídelnu.

Kombinace teplého odstínu dřeva s bílou dělá jídelnu pocitově teplou, navzdory tomu, že se jedná o moderní jídelnu.

Pokud  chceme v jídelně posílit pocit tepla, můžeme tam rozmístit malá, nepřímá osvětlení  s měkkým žlutým světlem. Zdravý jang, tedy živější energii, nám kromě dobrého osvětlení vnesou i zapálené svíčky, kovové příbory či živé květiny. Naopak chceme-li posílit jin (zpomalit tok energie), dáme na stůl bavlněný ubrus, prostírání nebo dekoraci z ubrousků.   

Kam a jak se usadit     

Pokud volíme židli, určitě by měla být pohodlná, což častěji splňují čalouněné židle. Vysoká opěrka zad přináší stabilitu a pocit bezpečí, područky zvyšují celkový komfort posezení. Dáváme přednost židlím s oblými tvary, které nemají ostré hrany, a židlím působícím stabilně. Pozor na moderní materiály, jakým je například průhledný plast. Efekt „neexistující“ židle může způsobovat pocity nejistoty, které se pak následně přenáší do života. Když se posadíme ke stolu, je dobré vysledovat, jestli na nás nemíří nějaký ostrý roh nábytku nebo stěny. Pokud tomu tak je, postavíme před roh květinu, lampu nebo jinou nenásilnou  překážku,  která ostrou energii zastaví nebo zpomalí.

Opět jako u každého sezení preferujeme mít krytá záda. Proto vážené členy rodiny nebo návštěvy posadíme tak, aby měli za zády stěnu a výhled do prostoru a na dveře.

Fotogalerie:

Text: Alena Topinková, Konzultantka Feng Shui, Kontakt: Feng shui – Změna k lepšímu, Foto: Le Bon, Gervasoni, Hülsta, Calligaris

Související články:

Úvod do Feng shui

Jak funguje Feng shui

Komunikační prostory jako synonymum pro životní cestu

Feng shui v kuchyni

Vstup a Feng shui

Feng Shui a umístění sedací soupravy

 

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře