Architektura a design

Známe výsledky designové soutěže o nejlepší návrh koupelny s radiátory Zehnder

Od   | 

Designové klání návrhářů koupelen z koupelnových studií v Čechách a na Slovensku, které na podzim loňského roku vyhlásila firma Zehnder, švýcarský výrobce koupelnových i bytových radiátorů, zná vítěze. Koncem dubna jej vybrala porota složená z architektů, zástupců firmy a médií. Soutěže se zúčastnila více než stovka unikátních návrhů od několika desítek koupelnových návrhářů z ČR i ze Slovenska.

Více než stovka návrhů

Dvě desítky koupelnových designerů, po 10 z ČR a SR, si rozdělily diplomy a ceny za nejlepší návrhy nebo realizace koupelen s využitím radiátorů z kolekce Zehnder nebo Zehnder Studio Collection z aktuální nabídky Zehnder. Vybrat nejlepší pomohli zástupci ateliéru Dobrý interier a kurečka_král architekti, které jsme požádali o zhodnocení letošního ročníku.Soutěžící mohli v návrzích využít jakýkoli radiátor z platného katalogu Zehnder.

 

Nejvíce návrhářů si zvolilo zajímavě řešený novinkový radiátor Zehnder Tetris

 

Designový radiátor Zehnder Tetris je typický robustními asymetrickými trubkami v symetrickém rámu a dokonalou geometrií dymamicky působících linií inspirovaných meandry horských řek. Není divu: tento radiátor nedávno získal prestižní ocenění Red Dot Award. Výběr designerů se shodoval s preferencemi zákazníků i v případě radiátoru Zehnder Kazeane, který je jedním z nejprodávanějších radiátorů Zehnder. Krásných návrhů se dočkal i historicky a celosvětově  nejprodávanější radiátor Zehnder – ocelový článkový radiátor Zehnder Charleston. Ten si pro svůj záměr vybral například Patrik Pukar ze studia Elements, a obsadil s ním 2. místo v soutěži v ČR.

 

Návrh: Patrik Pukar, Elements, radiátor Zehnder Charleston

Návrh: Patrik Pukar, Elements, radiátor Zehnder Charleston

„Zaujala nás jak kreativita, s jakou designeři přistupovali ke svým návrhům, tak praktické znalosti produktů, které většina návrhářůdokázalavelmi dobře využít,“ říká k letošním návrhům Viktor Pavlík, obchodně-technický zástupce firmy Zehnder.

Důležitý je hlavně potenciál realizace

Návrh: Jan Rulák, Dorint Liberec, radiátor Zehnder Yucca Asym

Návrh: Jan Rulák, Dorint Liberec, radiátor Zehnder Yucca Asym

 

„Snažili jsme se zaměřit na zamýšlený návrh a jeho potenciální výsledek v realizaci, a ne pouze na kvalitu a obsah vizualizace,“ komentuje způsob posuzování architekt David Král ze studia kurečka_král architekti, který byl jedním z hodnotitelů soutěže. Samo studio kurečka_král architekti za nezbytnost dobrého designu považuje propojení estetiky s funkčností. „Design by měl být nejen vizuálně přitažlivý, ale také praktický a uživatelsky přívětivý. Je pro nás důležité, aby každý prvek interiéru měl svůj účel a přispíval k celkovému pohodlí a spokojenosti uživatele. Užitý design by měl být intuitivní a v souladu s okolním prostředím“.

 

První příčku mezi českými studii obsadil Jan Rulák z Dorint Liberec s asymetrickým radiátorem Zehnder Yucca Asym.

 

Čím může designery inspirovat nabídka Zehnder?

„Nabídka společnosti Zehnder je inspirativní díky široké škále barev, tvarů a křivek, které jejich radiátory nabízejí. Zehnder se pyšní nekonečným množstvím atypických variant, které umožňují realizovat i ty nejnáročnější a nejkreativnější návrhy. Na druhé straně myslí i na jednoduchá, střídmá a běžná řešení a proto si zde vybere opravdu každý. Co všechny tyto radiátory spojuje, je velmi precizní zpracování. Zehnder spojuje praktičnost s estetikou a svými možnostmi dává volnou ruku při navrhování interiérů, kde je radiátor nejen topným tělesem, ale také designovým prvkem. Za nás někdy až kusem krásného umění,“ popisují přednosti radiátorů Zehnder architekti Kurečka a Král.Studio samo nachází inspiraci přímo v prostoru a místě, které navrhuje, protože to „samo o sobě poskytuje nejvíce informací.“ I proto byl celkový pocit z prostoru hodnocených koupelen důležitým kritériem posuzování.

 

Slovenský fenomén

Studio K.R.T. si odneslo ještě několik dalších cen a stalo se tak nejúspěšnějším účastníkem letošního ročníku soutěže co do počtu ocenění. Zástupci firmy Zehnder hodnotili slovenskou část soutěže jako celkově kvalitnější, rozmanitější a kreativnější.

Návrh: Michal Kováč, K.R.T. Pekné kúpeľne Liptovský Mikuláš, radiátor Zehnder Kazeane

Návrh: Michal Kováč, K.R.T. Pekné kúpeľne Liptovský Mikuláš, radiátor Zehnder Kazeane

 

Na Slovensku zvítězilo koupelnové studio K.R.T. Pekné kúpeľne z Liptovského Mikuláše: konkrétně Michal Kováč s radiátorem Zehnder Kazeane.

 

Sami soutěžící nejvíce oceňovali variabilitu, možnosti barevného sladění armatur a montážních sad s barvou radiátoru, a široké možnosti radiátorů Zehnder v prostoru, přestože s nimi v návrzích nakonec pracovali jen nemnozí. Rozmanitost stylů a možností byla ale v návrzích i tak velmi dobře patrná.

 

Návrh: Jakub Bezový, ProCeram Praha, radiátor Zehnder Tetris

Návrh: Jakub Bezový, ProCeram Praha, radiátor Zehnder Tetris

Návrh: Berenika Ježíková, Koupelny Ptáček Plzeň, radiátor Zehnder Tetris

Návrh: Berenika Ježíková, Koupelny Ptáček Plzeň, radiátor Zehnder Tetris

Návrh: Berenika Ježíková, Koupelny Ptáček Plzeň, radiátor Zehnder Tetris

Návrh: Berenika Ježíková, Koupelny Ptáček Plzeň, radiátor Zehnder Tetris

 

Kompletní výsledky soutěže a všechny vítězné soutěžní návrhy si můžete prohlédnout na stránkách Zehnder.

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login